Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mondanátok egy olyan könyvet...

Mondanátok egy olyan könyvet ami a magyar szocializmust írja le?

Figyelt kérdés
Romsics Ignáctól már van egy ilyen könyvem (Magyarország története a XX. Században), de nekem ez túl száraz, túl sok adat van benne. Ennél kevésbé részletesen is elég lenne, csak egy kicsit érdekel a téma.

2014. jún. 16. 10:52
 1/2 anonim ***** válasza:

Hát a történelem, ha nem meseszerűen adjuk elő, tényleg kissé száraznak tűnik. A mesével viszont az a baj, hogy kevés benne a tény.

Azt gondolom, úgy általában a magyar szocializmus 45 éve elég bonyolult és sokféle ahhoz, hogy egy műben le lehessen írni. Témák, korok szerint már inkább van irodalom. Ide tartozik például, ha ugyanarról elolvasol egy korabeli, és egy mostani elemzést. Volt Kádárról is könyv akkor és most. Volt az 56-os forradalom eseményeiről, értékeléséről. Vannak tanulmányok a téeszesítésről (mindkettőről), a 60-as évek reformgazdaságáról, a 70-es évek dinamizmusáról, vagy a visszaesésről. Tanulságos összevetni a pártkongresszusok hivatalos jelentéseivel.

De ez nagyon nagy anyag, és nem lehet igazan is, röviden is leírni.

2014. jún. 16. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Valuch Tibor: Magyarország társadalomtörténete a XX. század második felében

Több szempontból elemez, szerintem érdekesebb, mint Romsics.

Romsics az egész XX. századot írja le és alapvetően az 1985-ös munkáját javította át "fogyaszthatóra". Nekem egyébként az 1985-ös munkája jobban tetszett, semmi bajom nem volt vele.

Valuch témák szerint írt a könyvbe tanulmányokat (lakás, életmód, munkahely, iskola, stb.) és csak az 1945 utáni időkről. Ő alapvetően a társadalomra figyel, nem az államra és pont ezért sokkal jobban megérteti azt a rendszert, mint Romsics.

Romsics rendszerváltás utáni könyvében nem annyira érződik, hogy a magyarországi szocializmusnak külön-külön fejezetei voltak. Valuchnál viszont nagyon érződik, hogy például 1951-ben, 1961-ben, 1971-ben és 1981-ben más-más felállás volt, maga a rendszer állandóan változásban volt.


Ezért, ha valaki a magyarországi szocializmust akarja megismerni, szerintem Valuch könyve alkalmasabb rá. Valuch kifejezetten ezzel a céllal írt, míg Romsics a XX. századi magyar történelemkönyvet akarta megírni.

2014. jún. 16. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!