Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Történészek, történelemszakot...

Történészek, történelemszakot végzettek, egyéb bölcsészek szerintetek volt-e szerintetek valaha olyan korszak itt Magyarországon, amikor politikailag és gazdaságilag jobb volt minden, boldogabbak voltak az emberek?

Figyelt kérdés

Írjatok valamit az ideális társadalomról. Valamint emlékeket a szocializmus időszakáról, mivel nem értem. Van aki jól meg tudta ezt élni és úgy emlékszik vissza rá mint idilli, van aki gyűlölte.

Hogy teljesen komplex legyen a kérdés, ha lenne lehetőség ki hol élne ma szívesen, melyik országba. Így már túl van bonyolítva és nyilván száz oldalakat lehetne megtölteni, de mégis érdekel.


2014. júl. 5. 00:43
 1/4 anonim ***** válasza:

Ez egyénfüggő, hogy kinek mi a jó. A szocializmus nyilván rossz volt a keresztény-konzervatív, politikába, közügyekbe beavatkozni szerető, középpolgárságnak, a parasztságnak meg ugye a nemeseknek. Viszont (legalábbis a Kádár-korszak) jó volt az iparosoknak, munkásoknak, kispolgárságnak, meg akit nem érdekelt a politika, csak jól akart élni.


Én szeretek Magyarországon élni, de mondjuk egy skandináv életszínvonalat elviselnék.

2014. júl. 5. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Az utóbbi 150 évben négy jobb időszak volt, de a fejlett világhoz képest egyre csökkenő életszínvonallal.


1. A dualizmus legvége az I. világháború kitöréséig.

Ekkor épült ki az ország infrastruktúrája, amit lényegében a mai napig használunk, a polgári fejlődés minden ellentmondásával együtt szédületes volt. Budapest a világ egyik legfejlettebb városa lett, Párizs, London, Bécs, Berlin vetélytársa.


2. A Horthy-korszak vége a nagy világválságból való kilábolástól a II. világháborúba való belábalásig.

Ez ugyanolyan ellentmondásos korszak volt, ugyanúgy a polgári fejlődés és az anakronisztikus feudális világ kettőssége jellemezte, plusz egy németbarát, jobbra tolófó kormányzat.


3. A Kádár-kor közepe, az "Új mechanizmus" nevű liberálisabb gazdasági programmal, nagyjából a 60-as évek második felétől a 70-es évek közepéig, az olajválság "begyűrűzéséig" és a brezsnyevista ésszerűtlen gazdaságpolitika visszavezetéséig. Az első nagy áremelés 1979-ben volt. Ez a néhány év volt az, ami megalapozta a Kádár-kor ma is létező dicsfényét. Ekkor nem voltak már nagy vagyoni különbségek, mert a rendszer mesterségesen fenntartotta a társadalmi egyenlőséget.


4. Az 1997 és 2006 közötti időszak, amit a Bokros-csomag vezetett be 1995-ben. (1997-ben már 4,6%-os volt a gazdasági növekedés). A növekedés alapjait sajnos 2001-től kezdve, és az MSZP kormányzása alatt gyorsuló mértékben a kormány ostoba és osztogató politikája aláásta, és ezzel a magyar gazdaság már azelőtt meggyengült, hogy a 2008-a hitelválság ideért volna. Viszont a rendszerváltás után újra kettészakadt a társadalom, és csak a szerencsésebb rétegek élvezhették az előnyöket. De az ezredforduló előtti és utáni évek voltak, amikor a lakosság nagyobb része nyaralhatott a horvátoknál, vagy vette nyakra-főre a lakásokat vagy a plazmatévéket, hitelből.

2014. júl. 25. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
előző vagyok. tolófó helyett tolódó :)
2014. júl. 25. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Mátyás király idejében, és az után picivel.
2015. máj. 17. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!