Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Egy elméleti nyelvész hogyan...

Egy elméleti nyelvész hogyan tudja hasznosítani a tudását a gyakorlatban?

Figyelt kérdés
Az alkalmazott nyelvész egyértelmű, hogy miket csinál, milyen fajta kutatásokban vesz részt, de egy elméleti? Ő valójában csak tanítani tud egyetemen, meg esetleg fordítani? Vagy ezeken kívül mit csinálhat még?

2015. ápr. 20. 11:50
 1/10 anonim ***** válasza:

Öö.. fordítani?


Bocsi, hogy a kérdésedre visszakérdezek, de definiáld már légyszi a saját szavaiddal, hogy szerinted mit jelent az, hogy "elméleti nyelvész" és "alkalmazott nyelvész"? Mivel foglalkozik szerinted egy nyelvész általában?

2015. ápr. 20. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Ömm... hát lehet, hogy rosszul tudom, mert erre vonatkozóan még senki nem válaszolt nekem egy kérdésre sem, hogy egy nyelvész konkrétan mit csinál :)

Elméleti nyelvész, mondjuk ismeri a nyelv leírásának szabályaival, milyen is egy akármilyen nyelv grammatikailag.

Alkalmazott nyelvész meg aki a nyelvészeti ismereteit valamilyen kutatásokba fordítja, például ugye folyamatos fejlesztés alatt áll a gépi fordítás, vagy a pszicholingvisztika is ide tartozik, ha jól tudom, ott is van millió dolog, amit lehet kutatni

2015. ápr. 20. 12:23
 3/10 anonim ***** válasza:

Talán az lenne a legjobb, ha megnéznéd itt, mert úgy érzem, kicsit zavarosak a nyelvészettel kapcsolatos fogalmaid. Ami azt illeti, nem is csodálom, rengeteg ágazat van az itt megadott link leírásain kívül is.

Azért ártani nem árt, olvasd el! :)


[link]

2015. ápr. 20. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Ezt már nézegettem sokszor, de sajnos nincs benne, hogy egy nyelvész felkel, megissza a reggeli kávéját, és utána ezzel és ezzel foglalkozik :D Márpedig én igazából erre vagyok kíváncsi, hogy a különböző területek művelői az elméleti nyelvészeten belül hol tudják hasznosítani a tudásukat a gyakorlatban :)
2015. ápr. 20. 12:42
 5/10 anonim ***** válasza:
A gyakorlatban nem nagyon hasznosítják, ahogy te gondolod. Felkel reggel, megissza a kávéját, aztán megy a könyvbárba vagy az egyetemre és szövegeket, tanulmányokat olvas, és ír újabbakat. Attól függ, hogy éppen min dolgozik, szövegeket néz meg és ezeket elemzi valamilyen szempont szerint. Az eredményeit pedig publikálja. Aztán egyetemen a hallgatóknak előadásokat, szemináriumokat tart, javítja a zh-ikat stb.
2015. ápr. 20. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Úgy sejtem, anyagilag nem túl jövedelmező állás :/

Szeretnék nyelvész lenni, és a legjobban az elméleti nyelvészeten belüli ágak érdekelnek a legjobban, csak ebből meg lehet-e élni vajon :) Egyetemen való tanítással meg amúgy nincs bajom, nagyon szeretek tanítani.

2015. ápr. 20. 13:50
 7/10 anonim ***** válasza:

Egy adjunktus, docens, tanszékvezető stb. meg tud belőle élni rendesen. Csak nem kevés idő felmászni ezen a ranglétrán! Nagy a verseny és jónak is kell lenni, nem lesz mindenkiből egyetemi tanár!


Egy sima tanársegéd viszont már-már rosszabbul keres mint egy középiskolai tanár (nincs is benne a pedagógusi bértáblában), és viszonylag sokáig kell ilyen pozícióban lenned, amíg feljebb jutsz. Szóval gondold meg...


Persze vannak ösztöndíjak, mindenféle kutatóprogramok is, de az a helyzet, hogy összességében egy ilyen szakmában nincs garancia a gyors előrejutásra. És még a kapcsolati tőkéről nem is beszéltem, akkor tudsz könnyen előrejutni, ha megvannak az ismerősök is, ha a tanáraidnak jó mélyen benyalsz. Hülyén hangzik, de egyetemen is pont ugyanez van.

2015. ápr. 20. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:
Sajnos azt kell, hogy mondjam,ezt a tudást keveset lehet hasznosítani a gyakorlatban. Én is elméleti nyelvész akartam lenni az ELTE-n, de egy rakat indok miatt inkább másfelé mentem. Egyrészről egyetemi oktatáson kívül nagyon kevés helyen lehet hasznosítani (én pl. inkább beszédtudománnyal akartam foglalkozni, de ez valahogy annyira nincs ott MO-on, habár vannak kurzusok, detalán még netes videókkal is sokkal többre mész), másrészt egy ilyen kutatónak az a dolga, hogy tanítson és esszéket irkáljon. Ha tanítani nem szeretsz (és nálunk a kötelező nyelvészetes kurzusokat sokan ki nem álhatták, szóval gondolhatod, hogy milyen) akk az alapból nem jó pont. Viszont KÖTELEZŐ biz. időnként publikálni is, ami azt jelenti, hogy ha nincs meg egy megh. idézettséget, akkor annak már következményei is lehetnek (publish or perish dilemma). Pontosan ezért túl sok olyan munkát fogsz olvasni (ha nem olvastál eddig is), amin látszik , hogy csak ezért született, lényegében ostobaságokon vitatkoznak benne 20-30 oldalakon át és végül megállapítják, hogy nem tudnak semmit. Ne haragudj, ha nagyon elvettem a kedved, de én OTDK-ztam is az egyetemen és onnan is az jött le, hogy nem igazán vannak rajta a dolgon. Pl. nyelvészeten két MO-on is oktatott "szakirány" a fonológia (hangtan) és a szintaxis (mondattan) és gyakran előfordul, hogy szintaktákhoz osztanak be 1-2 fonológust, mert nincs elég hely, az ottani szintaktákból álló zsűri meg nyilván nem ért annyira ehhez, szóval gondolhatod. Ez kb. jellemzi az egész területet, nem is beszélve arról, hogy ha nem a magyar "álnyelvészet" érdekel (bocsi, ha mégis, én angolszász nyelvészetet tanultam és ki nem állhatjuk egymást :D), akkor később nehéz dolgod lesz a külföldi minták begyűjtése esetén. Remélem hasznonak találod, amit leírtam :)
2015. okt. 29. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:

(előbbi elte-s vagyok)

Még annyi, hogy van a 2-n kívül egyéb kisebb szakirány is (fonetika pl.), de ezek helyzete méginkább ilyen. Ha van kérdésed, írj nyugodtan.

2015. okt. 29. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Pl. a fonetikusok tehetnek arról, hogy ha belebeszélsz a telefonodba, megírja helyetted az SMS-t, vagy van olyan hangosbeszélő az állomásokon, amibe nem kell ember (a tévhittel ellentétben nem elég csak külön felmondani a kis egységeket magnóra).
2017. jún. 6. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!