Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Létezik olyan példa, ami...

Létezik olyan példa, ami cáfolja ezt az ok-okozat törvényt?

Figyelt kérdés
Többféle ok-okozat törvény is létezik. Én arra vagyok kíváncsi, amelyik állítása szerint egy okoztaban nem lehet olyan tulajdonság, ami annak okaiban ne lett volna jelen. Tudtok olyan példát mondani, ami ezt megcáfolja, vagyis olyan okozatot felmutatni, amiben + tulajdonság fedezhető föl annak okaihoz képest?

2015. jún. 13. 12:58
 1/6 anonim ***** válasza:

?


Egyetlen ok-okozati törvény van, és az azt mondja, az ok váltja ki az okozatot. Pl. a kerék feltalálása váltotta ki az üvegházhatást.

2015. jún. 13. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 2xSü ***** válasza:
94%

Egy jelenség van, ami szegről-végről érinti az ok-okozat törvényének kérdéskörét, ez pedig a kísérteties távolba hatás, az összefonódott részecskepárok témája.


Ugye tudunk két olyan részecskét kreálni, aminek a kvantumos állapota összefonódott, tehát ha megméred az egyik részecske adott tulajdonságát, akkor a másik részecske tulajdonsága pont az ellentéte lesz ennek.


Ugye alapvetően kétféle ok-okozati összefüggés lehet két dolog között. Az egyik, hogy az egyik az ok, ami egy akár bonyolult, többlépcsős ok-okozati láncon kivált egy okozatot. A másik, hogy mindkét dolog egy harmadik jelenség közös okozata. Az egyikre példa, hogy azért fáj a lábam, mert belerúgtam az asztalba. A másikra példa, hogy azért vagyok jóllakott, és azért van egy mosatlan tányér a mosogatóban, mert nemrég ebédeltem. (Nem a jóllakottságom okozza a mosatlan edényt, és nem a mosatlan edény okozza a jóllakottságomat, hanem közös okuk van.)


Anno az összefonódott részecskékre is ez a kétféle magyarázat létezett:

1. A két részecske állapota a szétválásuk pillanatában eldőlt, tehát van egy közös ok, ami miatt az egyiknek ilyen, a másiknak olyan az állapota. Olyan, mintha legyártottam volna egy balos és egy jobbos kesztyűt, így nem attól lesz balos az egyik, hogy a másikat jobbosnak mértem. Ezt az álláspontot képviselte Einstein.

2. A két részecske állapota nem dől el a szétválásuk pillanatában, a mérés valamilyen módon hat a másik részecskére, így az egyik állapotának oka a másik állapotának megmérése. Ezt az álláspontot képviselte Bohr.


Életükben sajnos nem találtak módot, hogy a kérdést eldöntsék. Viszont haláluk után sikerült egy olyan kísérletet megalkotni, amivel a kérdés eldönthető. Ennek az az eredménye, hogy az 1-es eset kizárt. Ha viszont a második eset áll fenn, akkor az meg abban mond ellent az ok-okozat törvényének, hogy azt valamiféle hordózónak kell megvalósítania. Ha most két egymástól egy fényévnyire lévő részecske azonnal hat egymásra, akkor mégis hogyan teszik? Nincs közvetítő közeg, amin keresztül az ok-okozat lánc felépülhetne. A relativitáselméletből meg tudjuk, hogy információ nem terjedhet a fénysebességnél gyorsabban.


De erősen valószínű, hogy itt sem az ok-okozat törvénye sérül, hanem a jelenséget nem értjük igazán, nem jól implementáljuk azt, illetve valószínű, hogy kvantumfizika elmélete nem teljes. (Ezt részben tudjuk is, részben meg azért érdekes ez, mert amúgy meg rengeteg olyan előrejelzése volt a kvantumfizikának, ami később igaznak bizonyult, tehát egy nagyon jól használható modell.)

2015. jún. 13. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
#2: Mint ahogyan Newton gravitációliam neeson-elméletének is rengeteg predesztinációja volt, aztán Einstein révén kiderült, hogy mégsem teljes. Ott is anomália volt a Merkúr pályaingadozása, a kvantumelméletnél is anomália a távolhatás. Egész biztosan lesz majd hamarosan egy új elmélet, amely fel fogja tudni oldani a kísérteties távolhatást, de cserébe legalább majd valószínűleg hoz új anomáliákat is :)
2015. jún. 13. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Hoppá, Liam Neeson is egy ilyesféle anomália lett az előző hozzászólásomban :D
2015. jún. 13. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 2xSü ***** válasza:

#3: Igen, valami ilyesmi lesz majd. Bár azt kétlem, hogy hamarosan – mondjuk a következő 10 évben – megszületne ez az elmélet.


#4: Sajnálattal értesítjük, hogy Ön valószínűleg Ctrl+V áldozata lett. :-)

2015. jún. 13. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
A kvantumfizikával kapcsolatban felmerült bennem, hogy valóban "ki lehet kerülni" vele az ok-okozat elméletet, vagy inkább csak arról van szó, hogy bizonyos jelenségek pontos okát nem láthatjuk, mert nemes egyszerűséggel léteznek olyan dolgok, amik túlesnek az érzékelésünk határain? Úgy gondolom, hogy tudománytalan lenne azt állítani, hogy valaminek nincsen oka (talán a legvégső oknak, annak nem kell, hogy legyen oka).
2015. jún. 15. 17:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!