Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mátyás király szerepe nincs...

Mátyás király szerepe nincs egy kicsit túlértékelve a magyar történelemben?

Figyelt kérdés

2015. júl. 7. 08:48
 1/9 anonim ***** válasza:
11%
De nagyon is. Ritka szar uralkodó volt, csak ő volt az utolsó király a törökök előtt
2015. júl. 7. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Volt neki pozitív szerepe... sikeresen harcolt az ellenség ellen, és az elég sok beszedett adót értelmesen költötte el.

Persze őt is inkább az utókor díjazza, és sok a monda, aminek a fele se igaz.

2015. júl. 7. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
86%
Szerintem meg igen is sok szerepe volt csak éppen nem volt olyan helyzet ahol ki tudott volna "bontakozni". De még ígyis M.o. történelmében ekkor volt a legerősebb a hadsereg szinte világszínvonalú volt. Elfoglalta Bécset ami még az oszmán birodalomnak se sikerült. Kíválóan keverte a diplomáciai kártyákat.Ha a török hódítások idején uralkodott volna szétrugta volna a seggüket a törököknek. Persze ez az én véleményem.
2015. júl. 7. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Csatlakozva #3-as kommentelőhöz, de igen, Mátyás nem kicsit van túlértékelve, de nem is véletlenül! Kicsit megfincogtatta a dőzsölő főurakat, és máris jobb kedvvel fizették a zsellérek az adót... Ekkor lehettek a legdurvábbak az adók, hogy teljen a Fekete Seregre, meg az olasz kultúra idehozására, de mégis az Igazságos jelző áll állandó jelzőként a neve mellett. Ja, és Mátyásnak jó udvari bolondja volt. Neki nem Habony adott tanácsot...
2015. júl. 7. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
91%
azért tűnt utólag sokkal jobbnak, mert az utána következő II. Ulászló nagyságrenddel rosszabb király volt tőle. összevetve persze hogy visszasírták utólag, és később mégjobban megerősödött ez
2015. júl. 7. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Én nem tudom, hogy túl van-e értékelve, szerintem nincs, a maga helyén kezelik. Vitathatatlan, hogy nagyon tehetséges uralkodó volt, ehhez kétség sem fér. Sikeresen visszaszorította a rendek uralmát, és erős központi hatalmat hozott létre, ami akkor egyébként európai "trend" volt, a magyar gazdaság az ő uralma alatt nagyon sokat fejlődött, megjelent a háromnyomásos gazdálkodás, a városok és a kereskedelem fejlődött, a parasztság körében kezdett elterjedni a bérlői rendszer - bár igaz, hogy ez nem kifejezetten Mátyás érdeme volt, csak a korábbi folyamatok teljesedtek ki. Jó adórendszert vezetett be, sikeresen bírta a pápa bizalmát, ennek következtében elég nagy jövedelmekre tett szert (pápai segélyekre is). Az igaz, hogy a gazdaságpolitikája hosszú távon fenntarthatatlan volt, és elég nagy terhet rótt a parasztságra, de az országot mégis meg tudta védeni, tehát létbiztosság volt az országban, ami a következő évszázadokban teljesen megszűnt. És mint írták előttem, európai színvonalú állandó zsoldos hadsereget tudott fenntartani, ami nagyon nagy teljesítmény, Európában csak a francia király tudott állandó jelleggel zsoldos sereget fenntartani (és a török szultán). És persze ott volt, hogy Budán megjelent az itáliai reneszánsz, ami Itálián kívül Magyarországon jelent meg először Európában! A franciákat és a németeket, angolokat is megelőztük kulturálisan ekkor! Csak persze azt is hozzá kell tenni, hogy a reneszánsz kultúra nem gyökeresedett meg nálunk, csak udvari kultúra maradt.


Amin szoktak vitatkozni, az volt, hogy miért a németeket és a cseheket támadta ahelyett, hogy az oszmánok felé háborúzott volna. Erre biztos megvolt az oka, utólag könnyű bírálni. Mátyás nem látta előre, hogy az ő uralkodása után tehetségtelenebb uralkodók jönnek, és nem tudhatta előre Mohácsot sem, és azt sem, hogy a 16. századra az Oszmán Birodalom olyan hatalmas lesz, hogy Egyiptomot is elfoglalja és megadóztatja a levantei kereskedelmet.


De akárhogy is volt, ha nekem ki kéne emelnem a magyar középkorból tehetséges és nagyhatalmú királyokat, akkor az első háromban biztos benne lenne Mátyás király, tehát a tehetségét nem lehet tőle elvitatni. Nagy Lajos király után biztos, hogy ő volt a legjelentősebb uralkodó Mohácsig.

2015. júl. 7. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
azért azon lehetne vitatkozni (nem fogunk) hogy ki volt nagyon tehetséges uralkodó és legjelentősebb, de néhány Árpád-házi király igencsak maga mögé utasíthatja Mátyást. még ha más időszak is
2015. júl. 8. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nem lehet az ország királyait egymáshoz viszonyítani, hogy melyik volt jobb a másiknál, mert mind más korszakban élt. A saját korához kell mérni, hogy abban a helyzetben mire volt lehetősége és mit valósított meg belőle. Szerintem Mátyás a maga korában a maximumot nyújtotta. Egyszerre állt ellen a habsburg és a török nyomásnak, hódított cseh és habsburg földön, fejlődött a gazdaság és a kultúra, jó kapcsolatokat ápolt fontos vezető személyiségekkel pl. a pápával, így az segítette a török elleni harcokban is.
2015. júl. 10. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
Nincs!
2016. szept. 29. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!