Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A magyar hogyan távolodott el...

A magyar hogyan távolodott el hangzásilag és betűkészletileg ennyire a finntől/észttől?

Figyelt kérdés

A finn ábécé 29 betűből áll, ebből kb 9 csak idegen eredetű szavakban fordul elő.


Az észt ábécé 32 betűből áll, ebből kb 9-10 szintén csak idegen eredetű szavakban vagy nevekben fordul elő.


Ezzel szemben a magyar ábécé 44 betűből áll, és csak 4 betű (x, y, w, q) használatos idegen eredetű szavakban, vagy az y mellékjelként.



A magyar ty, gy, s, zs, dz, dzs, ny, ly, z (külön betűként a c) hangok sosem léteztek a finn/észt nyelvben, pedig ők is átvehették volna másoktól, pl az oroszoktól, főleg, hogy Észtország sokáig orosz uralom alatt volt.

Ha nem ismerném a magyar nyelvet meg a finnugor elméletet, én hangzásilag/hallásra meg nem mondanám, hogy a finn/észt rokon a magyarral.


Hogy hogy ilyen szinten eltérő a magyar nyelv hangkészlete és ezáltal a szókészlete a finntől és az észttől? A finnben és észtben miért nem léteznek ezek a hangok, ha a magyarban igen?

Az észtben van egy ajakkerekítés nélküli ö betű is, de az a magyarban is megvolt hátul képzett i hangként, de kiveszett, de a finnben sincs ez meg.


Nem érdekes?



2015. dec. 30. 17:19
 1/6 anonim ***** válasza:
az, de nem hiszem, hogy itt fogsz erre választ kapni :D
2015. dec. 30. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
93%

Több lehetőség is van. A legvalósízínűbb talán az, hogy a magyar, a finn és az észt nyelvek közötti rokonság olyan távoli, hogy hogy abban az időben még nem létezett annyi hangzó. Így a magyar nyelvben később alakult ki a többi hang. Pl. a legújabb kutatások alapján a magyar és a finn nyelv utolsó közös őse arra az időre vezethető vissza, amikor még az uráli és altaji nyelvek sem váltak szét egymástól (ún. eurázsiai ősnyelv). Ez maygarázná azt is, hogy a magyar alapszókincsben miért találhatók meg a finnugor nyelvekéhez hasonló vagy még nagyobb számban szópárhuzamok, illetve szabályos hangmegfelelések az altaji nyelvekkel.


A másik lehetőség, hogy a finnek és az észtek később vették át a magyar nyelv valamelyik ősét vagy egy azzal rokon nyelvet, de a saját korábbi nyelvük hangrendszerére torzítva. Nem lehet ezt kideríteni már utólag.

2015. dec. 30. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
40%

Én úgy tudom, hogy a magyar szavak kb 60%-ának szláv eredete van (leginkább cseh-szlovák-keleti szláv), a szláv nyelvekben meg ugye léteznek ezek a hangok, főleg az oroszban, és a szlovákban.

Ruszinul a ruszin nyelv az a ruszinszka beszida

beszida = beszéd :)

2015. dec. 30. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
68%
Az eltelt évezredek nyomot hagytak a nyelveken. A c például ezer évvel ezelőtt még nem volt a magyarban.
2015. dec. 30. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
89%
Én úgy tudom, hogy pont a finn meg az észt távolodott el inkább a többi rokonnyelvtől, ugyanis a magyarral együtt a többi finnugor nyelvben (mari, mordvin, udmurt, komi, manysi, stb.) mind megtalálható a ny, ty, gy, s, z, zs, dzs, dz hangok. Egyedül a karélban nem, de azt meg a finn egyik dialektusának tekintik.
2015. dec. 31. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Elég régen váltak el egymástól. Egyes hangok időközben alakultak ki. Pl. a német szó a szláv nemec szó átvétele, de akkor még nem volt c hangunk, így lett belőle nemet, később német. (Amúgy abból ered, hogy néma, mert idegen nyelvet beszéltek, és nem értettük meg őket.)
2016. jún. 14. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!