A magyar igéknek a régi igeidejű alakjait hogyan kell képezni? És mikor kell használni őket?

Figyelt kérdés

Tehát ezeknek az igeidőknek az alakjait:


várék (elbeszélő múlt)

vártam légyen (kötőmód múlt ideje)

várandok (jövő idő másik alakja)

várok vala (folyamatos múlt)

vártam volt (régmúlt)


Tehát ezeknek a többi számban/személyben milyen alakjuk van? Hogy képezik őket?


Pl a lenni, dolgozni, olvasni, beszélni stb. igékkel.

Próbáltam fejben levezetni de pl egyes szám második személyben nem tudom, hogy van. várék --> várész vagy váréd, vagy más?



És amúgy ezeknek meg lehet tanulni a helyes használatát? Mármint hogy mikor kell(ene) melyiket használni. Én erről sehol nem találtam semmit, csak felületes magyarázatot, de nulla példával.(mármint mai mondatokkal, és nem pl a Bibliából)


Szívesen megtanulnám őket, csak fogalmam sincs, hogy.



2015. dec. 30. 21:40
 1/3 A kérdező kommentje:
A tárgyas ragozásnál nálam meg minden "furán" hangzik, vagy ezeknek nincs tárgyas alakjuk?
2015. dec. 30. 21:41
 2/3 A kérdező kommentje:

befejezetlen jelen: írunk

befejezetlen múlt: írunk vala

befejezett jelen: irtunk

befejezett múlt: írtunk vala

régmúlt: írtunk volt

2015. dec. 30. 21:46
 3/3 BringaManó ***** válasza:

"egyes szám második személyben nem tudom"

nem vagyok szakértő, de E/2-re és tárgyasra szerintem ez volna a válasz, "érzésre" legalábbis:

várék/várám, várál/várád, vára/várá, ...


amúgy pl. itt egy rakás igeragozás, ha ez segít:

[link]

2015. dec. 30. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!