Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Viktória királynő életében...

Viktória királynő életében kitörhetett volna az első világháború? Európa nagyanyja észhez tudta volna téríteni viszálykodó rokonait II. Vilmost és II. Miklóst?

Figyelt kérdés

2016. jan. 30. 16:45
 1/2 anonim ***** válasza:
91%

Ez már nem a középkor, hogy egyik király megöli a másik király testvérét, aki a felesége, és nosza, menjen a háború két ország között... Azt megjegyezném, hogy igazából ez már a középkorban sem ment teljesen így, mindig voltak ezek mögött gazdasági, hatalmi stb. ellentétek is.


Az első világháborúnak gazdasági, társadalmi, nagyhatalmi, ideológiai, területszerzési stb. indítékai voltak, az uralkodók egymás közötti rokoni kapcsolatai nem igazán számítottak, főleg, hogy sok országban nem az uralkodók "csinálták" a politikát, illetve ha még volt is komoly beleszólásuk, akkor is az országuk érdekeit kellett nézniük, és nem azt, hogy a másik ország uralkodója az ő unokatestvére... Egy-egy nagyformátumú uralkodó, mint pl. Viktória ideig-óráig lehet, hogy az aktuális politikai ellentéteket háttérbe tudta volna szorítani, de a háttérben az igazi ellentétek megmaradtak volna az országok között, tehát elodázni ezeket nem lehetett volna. A háború ígyis-úgyis kitört volna. És azt is megjegyezném, hogy amíg élt Viktória, Nagy-Britannia, Németország, Oroszország stb. ugyanúgy torzsalkodtak egymással, a gyarmati konfliktusok kapcsán ugyanúgy megvoltak az ellentétek, és sokszor keresztbe is tettek egymásnak, katonailag is fenyegették egymást stb., és ezeknek az ellentéteknek a léte vagy nem léte nem az uralkodóktól és azok rokoni kapcsolataitól függött.


Egyébként Tolsztoj értekezik a Háború és békében arról, hogy a történelmet nem egy-egy személy alakítja, Franciaország nem azért támadta meg Oroszországot, mert maga Napóleon ezt akarta, mert zabszem volt a s*ggében, hanem ez mögött társadalmi, politikai, hatalmi, gazdasági stb. érdekek voltak, és igazából nem úgy megy a történelem, hogy van egy-egy nagyformátumú ember, és az csettint egyet, és háborúk kezdenek el dúlni - hanem a dolgok a saját törvényszerűségeik mentén haladnak, és a történelem sodrása vet fel embereket, akik az élre állnak, mert épp jókor vannak jó helyen. A második világháború Hitler nélkül is kitört volna, mert az országok között nélküle is megvoltak azok a feszültségek, amik a háborút okozták. Ugyanígy az első világháború is kitört volna a mélyben lévő feszültségek miatt. Az uralkodók személye tehát nem számít annyira, mint ahogy azt gondolná az ember... Nem egy-egy ember alakítja a történelem folyását, a történelemnek saját ok-okozati összefüggésrendszere, saját szabálya, saját törvényszerűségei vannak.

2016. jan. 31. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
90%

A Római Birodalomban nem azért alakult ki egyeduralom, mert Julius Caesar tökös legény volt, és megragadta a hatalmat. Nélküle is kialakult volna, mert az egyeduralom azért alakult ki, mert a köztársaság válságba került, és a történelem törvényszerűségei mentén csak az következhetett be, hogy egy olyan nagy birodalomban, mint a Rómaiban, egyeduralom legyen. Másképp összeomlott volna az egész, de a dolgok saját rendje és módja szerint nem omlott össze. Ha nem Julius Caesar és Augusztus, akkor valaki más ragadta volna meg előbb-utóbb a hatalmat, és hozott volna létre egyeduralmat.


A dolgok menetének saját törvényszerűségei vannak, nem egy-egy emberen múlik a történelem.

2016. jan. 31. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!