Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mit jelent az, hogy az ember...

Mit jelent az, hogy az ember spirituális lény? Engeli paradigma: az ember bio-pszicho-szociális (és spirituális) lény.

Figyelt kérdés
2016. okt. 15. 11:03
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Én ezt úgy értelmezném, hogy sokunknak szüksége van a teljes élethez a hit valamilyen formájára is. Bár nyilvánvalóan nem mindnyájunknak, ezért lehet zárójelbe téve.

Bár lehet hogy hülyeség, ez tényleg csak saját gondolat volt.

2016. okt. 15. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Kapcsolat valamiféle transzcendens létezővel? Istennel? A kozmosszal?


Nyugi, nincs hülye válasz, csak hülye kérdés. :)

2016. okt. 15. 12:14
 3/6 A kérdező kommentje:
Nálam a transzcendens a természetfölötti, az anyagon túli.
2016. okt. 15. 12:15
 4/6 Mojjo ***** válasza:
51%

Az is kérdéses, hogy egyáltalán van-e ennek egy jól körülhatárolható jelentése. Általában ugyanis amikor ilyesmit írogatnak, a szerző maga sem tudja pontosan meghatározni ezen fogalmak jelentését, csak valami homályos, alig körülhatárolt maszatolás lesz belőle. Itt nincs kiforrot, pontos terminológia.


Ha őszinte akarok lenni, én azt mondanám, hogy leginkább az égvilágon semmit, csak jól hangzik.

2016. okt. 15. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Crisopher ***** válasza:

Ez valóban a társadalomtudományok egyik lényeges kérdése, azonban az előző két hozzászóló alaposan félreértette a témát. A spiritualitás valóban utalhat a természetfelettibe vetett hitbe is, de mivel Engelről beszélünk, ezért egészen biztos kijelenthetjük, hogy itt nem erről van szó, hanem egészségpszichológiáról.

Hogy mi az egészségpszichológia, annak meghatározása kissé nehézkes, de megpróbálom körülírni. Kezdetnek mondjuk azt, hogy egyfajta interdiszciplináris terület a pszichológia és az orvostudomány között. De még pontosabb, ha úgy fogalmazom, hogy a pszichológiának az orvostudományokat kisegítő ága.

Ennek alapjait Engel fektette le a The need for a new medical model: a challenge for biomedicine című munkájában. Kis szerencsével ezt meg fogod találni a neten, és ha kedvet kapsz hozzá, el is olvashatod: de előre szólok, csak angolul tudod elérni. Engel ezt a művet egyébként 1977-ben írta, de maga az egészségpszichológia is egy elég friss tudomány.

A lényeg az, hogy az orvostudományok egyik fő uralkodó modellje a biomedikális modell. Nagyon tömören, arról van szó, hogy a testet és a lelket két teljesen különálló dolognak tekinti, és a betegségeket a test elváltozásának, rendellenes működésének tekinti (ez így lehet, hogy nem teljesen pontos, de érthető), viszont a lélekkel nem foglalkozik. Ennek egyik következménye az orvos-beteg viszony elszemélytelenedése is.

Persze, a biomedikális modell is óriási előrelépés volt a korábbi orvosláshoz képest, de még ezt a modellt is meg lehetett haladni. A múlt század közepe táján indult fejlődésnek a pszichoszomatikus orvoslás, elsősorban a pszichoszomatikus betegségek miatt. Ezek olyan betegségek, melyek lelki eredetűek, de testi tünetekkel is járnak. Jó példa lehet erre, hogy a gyakori stressz és szorongás refluxot okozhat. De például a magas vérnyomás oka is elég gyakran környezeti hatásokból, rossz életmódból ered.

Az egészségpszichológia tehát a betegségek pszichés okait kutatja, és ezeket próbálja meg kezelni. Az embert bio-pszichoszociális lénynek tekinti, ami azt jelenti, hogy a biológiai jellemzőkön túl foglalkozik a pszichológiai és a szociális jellemzőkkel is (ez utóbbi a mikro- és makrokörnyezetben őt érő hatásokat jelenti, ha nagyon le akarom egyszerűsíteni). Ha ez alapján meg kéne határozni, hogy mit jelent az Engel-i értelemben vett spiritualitás, akkor a legegyszerűbben úgy lehetne leírni, hogy a test és a lélek egyensúlyát jelenti. Ahogy a Wikipédia fogalmaz: "Az alternatív gyógyászat számtalan változata a spirituálitás elvén alapul. A lelki eredetű konfliktusoknak, traumáknak jelentős szerepe lehet a legtöbb betegség kialakulásában. A lelki egyensúly a legsúlyosabb, egyébként fizikai eredetű betegségből, balesetből való gyógyuláshoz is fontos lehet." ( [link]

Na, most itt egy valami félreértést tisztázni kell: az egészségpszichológia nem az alternatív gyógyászatot jelenti. Bár kétségtelen, hogy merít az ún. keleti holisztikus modellből, de mivel tudományról beszélünk, ezért mindenképpen meg kell jegyezni, hogy módszertanát és módszereit tekintve megfelel a tudományokkal szemben támasztott követelményeknek, elvárásoknak. Ezen felül az egészségpszichológia nem helyettesíteni akarja az orvostudományokat, hanem kiegészíti azokat, ezért az egészségpszichológusok a beteggyógyítás több folyamatába is becsatlakoznak. Segíthetnek például alkoholról/drogról való leszokásban, vagy segíthetik a halál tényének elfogadását (olyan betegnél, aki már nem gyógyítható), kutatják a stressz hatásait, segíthetnek egy hosszú betegség utáni mentális felépülésben, stb, stb.

Azt, hogy tényleg egy komoly tudományról van szó, az is bizonyítja, hogy az American Psychological Associacition (Amerikai Pszichológiai Társaság) is foglalkozik a témával: [link]


Európában is van egy külön szervezet:

[link]


Illetve egyetemeken, tanszékeken is oktatják, és elég sok tudományos folyóiratban születnek publikációk a témában.


De nem kell messzire menni, többek között az ELTE-n is van Személyiség- és Egészségpszichológiai tanszék:

[link]


[link]

2016. okt. 15. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Mojjo ***** válasza:
@5: köszi, ez hasznos volt! Tőlem mindenképpen megy a zöld kéz :)
2016. okt. 15. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!