Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért telítődött a "paraszt"...

Miért telítődött a "paraszt" szó negatív jelentéstartalommal? Ha valakit leparasztoznak, az nem éppen a dicséret jele, holott a parasztok zömében dolgos, becsületes, derék és istenfélő emberek voltak.

Figyelt kérdés
2016. okt. 15. 12:18
 1/6 anonim ***** válasza:
90%
Igen, és zömében mégis tanulatlanok (nem tudtak írni-olvasni, nem ismerték az etikettet (bunkó paraszt), stb.)
2016. okt. 15. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
45%
Valószínűleg a másik rendszer hagyta itt, ők tekintették a parasztokat ellenségnek, mint "zsíros" paraszt, féltek tőlük.
2016. okt. 15. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon él ez a derék, becsületes kép a parasztokról, de ez is csak egy ugyanolyan hülye sztereotípia, mint a többi. Éltél te falun? Tényleg ez a tapasztalatod? Nem mondom, hogy rosszabbak, mint a városi emberek, de nem is jobbak. És a kifejezés egyébként sem erre irányul, ahogy az első válaszoló is mondta.
2016. okt. 15. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Gondolom pont úgy alakult ki, mint a többi pejoratív szavunk, amik eredetileg nem voltak azok. Suta = balkezes. A balkezesek ügyetlenebbül bántak a jobbkezesek számára készült szerszámokkal, az átszoktatott balkezesek meg pláne, így lassanként a suta szavunk jelentése az ügyetlen lett. Másik nagy kedvencem az idétlen = koraszülött (időtlen, idő előtti). A koraszülöttek sokszor fejlődési rendellenességekkel születtek, illetve lemaradtak a fejlődésben testileg, szellemileg, majd lassan minden problémás gyereket idétlen jelzővel illettek.

Így történhetett a paraszt szavunkkal is. Eredetileg falun élő, földműveléssel, mezőgazdálkodással foglalkozót jelentett, de mint ahogy az első írja, ők tanulatlanok voltak, nem ismerték az illemet, a szó jelentése lassan a kulturálatlan viselkedés szinonimája lett.


Van erre a folyamatra egy nyelvészeti kifejezés, ami most nem jut eszembe, talán valaki meg tudja mondani.

2016. okt. 15. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
(Csak zárójelben: érdekes, hogy az első választ, ami helyes, lepontozták, míg a másodikat, ami nem állja meg helyét, viszont fel. Kicsit javítottam az arányokon.)
2016. okt. 15. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

Szerintem a "paraszt" nem minden összefüggésben pejoratív kifejezés. A parasztgazda összetételben pl. kifejezetten pozitív jelentéstartalmú.


Ha hallom, akkor mindig a szövegkörnyezettől és a beszélő személyétől függően értelmezem, hogy mit akar kifejezni vele (a beszélő).


Újabban sokszor hallottam romák szájából a nem romák megjelölésére, ami pl. számomra sértő.


A feudális és félfeudális társadalomban a tanultabb (vagy magukat tanultabbnak, műveltebbnek képzelők) mondták a vidéki, paraszti életmódot folytatókra, esetleg azokra a kézművesekre stb. is akik paraszti környezetben éltek.


Manapság leggyakrabban az udvariatlan, durva emberre mondják, valószínűleg az előző jelentésből kiindulva. A közoktatás és a társadalmi viszonyok miatt valóban nem volt jellemző a második világháború előtt, hogy egy parasztember tanult, művelt lett volna mert ezt csak önképzéssel tudta elérni, de azt is nagyon nehezen. Manapság viszont rendkívül képzett parasztgazdák is nagy számban vannak, akiknek tudományos felkészültségük is kiemelkedő.


Biztosan kihagytam valamit.

2016. okt. 24. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!