Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A Spartacus féle rabszolgafelk...

A Spartacus féle rabszolgafelkelésben mi lehetett a valódi célja a rabszolgaseregnek?

Figyelt kérdés

A történelmet ugyebár a győztesek írják. Az akkori római/görög írnokok bátran írhatták és hagyhatták az utókorra, hogy Spartacus és seregének nem az volt a célja, hogy az elnyomás ellen küzdjenek, ledöntsék Rómát, minden rabszolgát felszabadítsanak és a zsarnokság és igazságtalanság ellen küzdjenek, hanem csupán a maguk bőrét mentsék, és elmeneküljenek.

Melyik lehet az igaz? Létezik erre forrás?

Mert szerintem nem így van. Ha pusztán józan paraszti ésszel belegondolok, ha a Capuai rabszolgaintézményből frissen kiszökött rabszolgáknak csupán annyi lett volna a céljuk hogy saját maguknak elegük volt a rabszolga életvitelből és szabad emberek legyenek, akkor a kijutás után mindenki ment volna a maga dolgára, elhajóztak volna, elbújtak volna a rómaiak elől. Ellenben sereget gyűjtöttek, sok ezer szolgát felszabadítottak és nyílt csatákba kerültek a rómaiak légióival. Ezt tekintve kétlem, hogy amit wikipédián is olvashatunk miszerint "a rabszolgaseregnek nem az volt a célja hogy a római birodalmat és a rabszolgaságot megdöntsék, hanem maguk akartak szabad emberek lenni".

Szerintem az egészet egy sokkal nagyobb ideológia és eszme vezette. Egyszer Rómáig eljutni, az igazságtalanság ellen küzdeni és meghalni. Miért sütik rá, hogy csak magukat akarták volna menteni a szolgák? Csak azért mert egy idő után Spartacus külföldi vizekre próbálta volna vinni a seregét? És azért sem biztos, hogy meneküljön, hanem hogy más partokon folytassa a felszabadítóhadjáratot és ne Itáliára összepontosítson csak. Nyilván nem sok forrás maradt fent, ami alapján lehetne dönteni, de nem értem, miért mondanák erre az ideológiára, hogy önző lenne, és csak a saját maguk szabadsága mozgatta volna őket. Nekem úgy tűnne logikusnak, hogy minden létező nem szabad embert fel akartak szabadítani ÉS rabolni/gyilkolni/fosztogatni rómaiaktól.


2017. jún. 16. 03:35
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Ez az elmélet többször, több helyen is felmerült már.

A rabszolgasereg fel-alá járt Itáliában, egyes vélemények szerint azért, mert vagy hajókat akartak szerezni, vagy az Alpokon átkelni.


Egyébként volt más rabszolgalázadás, Szicíliában évekig működött egy így megalakult királyság, amíg a rómaiak le nem verték őket. Rabszolgatartó állam volt, hadifoglyokból szerezték őket.

2017. jún. 16. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Miért gondolod hogy nagy hősök lettek volna? Ennek semmi értelme, a legtöbb ember csak boldogan élni akar, nem akar másokért meghalni. Én simán kinézem Spartacusból hogy a rabszolgafelkelés azért erőltette mert ha sikeresen megdönti a rendszert akkor mindent megnyer vagy legalább szabadon távozhatnak a zavaros időkben. Nem sikerült neki.


Úgy látom valami naiv jók a gonoszok ellen küzdelemnek képzeled az egészet, pedig nem hős rabszolgákból meg gonosz rómaiakból állt a világ.

2017. jún. 16. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Azt tudom egyébként, hogy a Spartacus című sorozat sokmindenben közel sem fedi a valóságot, de 50%-ban amiatt tettem fel ide a kérdést, és ott ez az eszme nagyon erőltetve van, ha nem is jók a gonoszok ellen, de a római rabszolgatartó társadalom és az ezt megunó és nem tűrő emberek fellépése a megaláztatás ellen mindenképp helytálló.
2017. jún. 16. 20:03
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha a 3. évadot megnézed akkor láthatod hogy pont az mutatják hogy nem csak jók-gonoszak vannak.


Egyébként:

Körülbelül 70 gladiátor szökött meg elsőre. Nos ők valóban elmenekülhettek volna, DE! Enniük is kellet addig valamit és inniuk is, egyik pillanatról a másikra nem tűnhettek volna el Itáliából. Melyik az egyszerűbb ? Egyedül bóklászni és lopkodni, vagy együtt az össze szokott csapattal portyázgatni ? Ott volt 70 harcedzett gyilkológép, hülyék lettek volna külön-külön csirkéket lopkodni. Együtt kiraboltak lazán 1-2 villát, házat. Aztán lehet hogy onnan hozzájuk csapódott pár rabszolga, de akár még gladiátor is. Aztán ez eljuthatott a többi rabszolgához is, akik kedvet kaptak a lázadáshoz, teljesen jogosan! Lehet hogy 2 hét alatt a 70 emberből lett 270! Aztán eljuthattak arra a szintre hogy városokat foszthattak ki. Ám itt jött az hogy már hadseregnek minősültek, kárt okoztak Rómának, amiért ők bosszút akartak állni. Mi maradt ? Sereg toborzás.


De egyébként én egyet értek Spartacusékkal, én is öltem volna halomra azokat akik rabszolgasorba taszítanak és kínoznak engem és családom illetve barátaimat.

2017. jún. 16. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Úgy gondolod, hogy volt egy latin Marx-uk?

Egy ideológia kidolgozása nem megy egyik napról a másikra.

Marx teóriái már a levegőben voltak, egy folyamatnak köszönhetően, amiben átalakul a gondolkodásmód, az erkölcs, az etika és a jog is, legalább is sürgetővé válik az átalakulása. Azért nem lebecsülendő az ideológus sem, lényegében olyan, mint egy Nobel díjas tudós, figyelembe véve, hogy az is csak akkor tud ilyen óriási dolgot kitalálni, amikor a tudomány már eljutott odáig, van mire alapoznia.


Akkoriban ez még nem volt napirenden, amit felvetsz.


Jó taktika lett volna Róma elfoglalása, csakhogy az nem volt olyan könnyű, Spartacus belátta, hogy túlságosan veszélyes, amíg Crixos a sereg egy részével megpróbálta és rajta is vesztett. Egyébként talán éppen ez a bukásuk oka, vagy jelentősen közrejátszott, hiszen megosztották az erőiket. Nem volt esélyük, kezdeti sikereiket is annak köszönhették, hogy a rómaiak nem vették eleinte komolyan őket, illetve természetesen a viszonylag nagy számuknak és a hősiességüknek is közrejátszott.

2017. jún. 21. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ez elég részletesen elmondja a sztorit. Persze h kinek mi volt az egyéni célja azt sosem tudjuk meg :)

https://www.youtube.com/watch?v=ZS4DYiIKoMc

2018. nov. 2. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!