Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogy nevezik az ókor társadalm...

Hogy nevezik az ókor társadalmi-gazdasági rendszerét?

Figyelt kérdés

A középkorban ugye feudalizmus volt, az újkorban pedig elkezdett kialakulni a kapitalizmus. A Szovjetúnióban és a későbbi keleti blokkban pedig szocializmus jött létre.

Az ókori államokban (főleg Hellászra és Rómára gondolok) nem volt jogegyenlőség, hiszen voltak polgárok, politikai jogokkal nem rendelkező szabadok és rabszolgák. Ugyanakkor a szabad verseny megvalósult. Kapitalizmus tehát nem lehet.

Szerintem feudalizmus sem lehetett, mert nem volt jellemző sem a hűbériség, sem a rendiség, ugyanakkor a földtulajdon hatalmat jelentett.

A szocializmus pedig egy jóval későbbi dolog...



2017. júl. 20. 22:17
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Rabszolgatartó társadalom az egységes nevük.
2017. júl. 20. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Viktatúra.
2017. júl. 21. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Egységes elnevezésként én is a rabszolgatartó társadalmát mondanám, de ez sem pontos kifejezés, mert a rabszolgatartás más volt egyes államokban és egyes államokon belül az időben is, valamint nem minden munkát a rabszolgák végeztek...


Ennél pontosabbat és egységesebb elnevezést azért sem lehet mondani, mert az ókori világ nagyon heterogén volt, szinte minden városállamnak vagy államnak, népnek más jellegzetességei voltak, teljesen máshogy élt egy afrikai numídiai vagy egy gall ember, egy római vagy egy germán vagy perzsa vagy egyiptomi vagy görög vagy akár egy szkíta... Ha így együtt nézzük ezeket, akkor a "rabszolgatartó társadalmak" kifejezés sem helytálló...


Szerintem egyébként nem is kell egységesen elnevezni az ókori gazdasági-társadalmi rendszert, mivel nincs is olyan.


A középkorban a feudalizmus Európában általánosan elterjedt volt (egyébként az a mondatod elég nagy hülyeség, hogy "feudalizmus sem lehetett, mert nem volt jellemző sem a hűbériség, sem a rendiség" - és még van sok dolog, amibe bele lehetne kötni, de nincs kedvem). Bár a feudalizmus sem minden területen, pl. Észak-Itáliában vagy Németalföldön elég korán lebomlott. A kapitalizmus is elég meghatározó gazdasági fogalom volt, illetve a szocializmus is egy korszakot ölel át. De ilyen ezekhez hasonló átfogó fogalmat a középkori népekre egységesen nem lehet mondani szerintem.


(Egyébként a szocializmus szó jóval tágabb jelentésű, mint ahogy itt használjuk, mert pl. a nyugati szociáldemokrácia, a 19. századi utópisztikus szocializmus, az anarchizmus és még sok dolog beletartozik, nemcsak a keleti blokk diktatúrái.)

2017. júl. 21. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

*javítás:


De ilyen ezekhez hasonló átfogó fogalmat AZ ÓKORI népekre egységesen nem lehet mondani szerintem.

2017. júl. 21. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Rabszolgatartó társ. rend
2017. okt. 25. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!