Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért volt Mátyás király szlovák?

Miért volt Mátyás király szlovák?

Figyelt kérdés
Nem rég voltam felvidéken, a az egyik barátomnál, ahol egy a baráti közösségében, az egyik ember azt próbálta nekem, ecsetelni, hogy Mátyás szlovák volt. A magyart törte, nem értettem rendesen. Akkor mi is az alapja ennek?

2018. ápr. 5. 20:47
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
85%
Nem románra gondolsz?
2018. ápr. 5. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
69%

A Hunyadi család alapítója valószínűleg román volt, de Mátyásék már magyarnak tartották magukat. A szlovák nem teljesen tiszta, hogy honnan jött.


Az angol wikiről:


"The founder of the family, Voyk, received the eponymous Hunyad Castle (in present-day Hunedoara, Romania) from Sigismund, King of Hungary, in 1409. His ethnicity is the subject of scholarly debate. Some modern historians describe him as a Vlach, or Romanian, knez or boyar, from either Wallachia or Transylvania. Others describe him as a Cuman or Slav nobleman. According to contemporaneous accounts, Voyk moved from Wallachia to Transylvania. Voyk's oldest son, John Hunyadi, was often mentioned as a "Vlach" by his contemporaries."


A magyarról:


"A modern magyar történettudomány álláspontja szerint család egyértelműen román eredetű.[1] Kubinyi András, a téma neves kutatója erről így írt:


(„Ami az adatokból nyilvánvaló: a Hunyadi-család román eredetű volt. Erre utalnak az általuk használt keresztnevek, de először a későbbi kormányzót is Hunyadi Oláh Jánosnak hívták, később pedig külföldön „Walachia fehér lovagja” néven emlegették. Származásáról nincs kétség, noha mindig akadtak, akik ezt kétségbe vonták. Az azonban már bizonytalan, hogy Serbe fia Vajk milyen társadalmi rétegből és honnan jött.”


– Kubinyi András: Mátyás király. Vince kiadó, 2001. Tudomány – Egyetem sorozat)


A magyar történészek egy része mindig igyekezett a román származás helyett mást találni a család számára. Felvetették, hogy Havasalföldről Magyarországra menekült, kun, esetleg besenyő eredetű családról van szó, ám egyes feltételezések szerint a család a Luxemburgi-ház fattyú ága, ugyanis Zsigmond magyar király (feltételezett) ágyasa: Morzsinai Erzsébet, Hunyadi János anyja.


A család eredetétől függetlenül, Hunyadi János, Hunyadi Mátyás, és a család többi, olyan tagja, akikről adatokkal rendelkezünk, egész életükben már magyarnak vallották és tartották magukat. Csak Hunyadi Jánostól kezdődően ismert a „Hunyadi” családi név; az ő apja, Vajk (és testvérei) 1409-ben, Zsigmond királytól kapták meg az erdélyi Hunyadvár (Vajdahunyad, Románia) birtokát, ezért ez a család a hunyadvári Hunyadi család volt."

2018. ápr. 5. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Biztosan felvidéken voltam. Köszön szépen a választ, ez is rengeteg új információval szolgált számomra.
2018. ápr. 5. 22:16
 4/12 anonim ***** válasza:
85%

Nem új jelenség ez ilyesmi, nemzeti hősöket, tisztelt személyeket eltulajdonítani.

Azt olvastam, hogy a négerek szerint Jézus fekete volt, amit a kínaiak másképpen látnak, mert a kínai keresztények Istenképe ferde szemű.

Valamit hallott harangozni az a szlovák ember Mátyásról, szerintem azt kavarta össze, hogy Mátyás első felesége cseh volt, de hát az nem az anyja volt, meg nem is szlovák, de az ilyen apróságok nem sokat számítanak az urban legendák kitalálóinak.

2018. ápr. 5. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
84%

A szlovákoknak az egész történelmük lopott.

Most egy király ide vagy oda, mit számít?

2018. ápr. 5. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
87%
Azért ha megkérted volna hogy egy 15.századi Európa térképen mutassa meg szlovákiát ment volna a vakaródás..
2018. ápr. 6. 03:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 hollófernyiges ***** válasza:
14%
Kb. mintha egy 18. századi térképen Magyarországot kellene megmutatnod.
2018. ápr. 6. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Utolsó, ott volt MO, annyi különbséggel hogy egy nagyobb birodalom részeként. De attól még létezett az ország.
2018. ápr. 6. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 hollófernyiges ***** válasza:
23%
A szlovákok is ott voltak, csak egy nagyobb birodalom részeként.
2018. ápr. 6. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
0%
Kolozsvár Romániában van.
2018. ápr. 10. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!