Milyen volt Magyarország 1885-ben? Hasonlított az amerikai Vadnyugatra?

Figyelt kérdés

Nemrég néztem meg a Vissza a Jövőbe filmeket, az utolsóban Marty és Doki, a saját kisvárosuk múltjába, 1885-be utaznak vissza. Földutak vannak, nincs áram, csak a vasút jelent modern technikát.


Magyarország milyen volt ebben az időszakban? A legtöbb ember itt is földművelésből élt? Itt is voltak banditák, voltak vonatrablások? A tudósak találmányai mennyire voltak híresek az átlagemberek körében? Pl. ha jól tudom, Déry, Bláthy, és Zipernovszky ilyenkor találták fel a trafót. Az ilyen tudósok is nagyrészt tanya-szerű környezetben éltek akkor?



2018. jún. 18. 23:16
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Ami a tudósokat és a tanyát illeti:

"Mechwart az akkor 25 éves Zipernowskyra bízta a Ganz gyárban 1878-ban létesített új villamos osztály vezetését."

2018. jún. 19. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
(persze, ami a vadnyugatot illeti, a Nevada állambeli Renoban meg 1874-ben alapították az egyetemet, miként az a Breakheart-szoros című Charles Bronson film alapjául szolgáló könyvben kontrasztként el is hangzik)
2018. jún. 19. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Hasonlított, csak kevesebb volt az indián.
2018. jún. 19. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
4%

Bár valószínűleg nem fogod elolvasni....


[link]

2018. jún. 19. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Magyarországon akkoriban számolták fel a betyárvilágot. Egyébként is, egyre szűkebb lett a betyárok élettere, terjedőben volt az istállózó állattartás, egyre több földet vetettek be.
2018. jún. 19. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Jellemző Jókai Új földesúr c. műve, amelyben a márciusi ifjú a kiegyezés utáni állapotokért lelkesedik, a monarchia keretében Magyarország előtt új lehetőségek nyílnak, lerakják a későbbi konjunktúra alapjait, ami hazánk hallatlan fejlődéséhez vezet.

Baross Gábor teljes erővel dolgozik a közlekedés és a kereskedelem összehangolásán, folyik az ipar fejlődése, ami számos ponton eléri később a világszínvonalat, de mégis, elsősorban a mezőgazdaság az ország erőssége, amely ekkor már jól szervezett és a kor szintjén hozza az eredményeket.

Az amerikai vadnyugat ekkor még többnyire nincs ezen a szinten, bár a hatalmas lehetőségek nyitva állnak, de mégis, az Osztrák Magyar Monarchia keretében egy rendezett és szabályozott körülmények uralkodása szabja meg a haladást, ekkorra érjük el, hogy mindenki profitál az egységből, de főleg mi, a korábbi állapotokhoz képest.

Amerika ereje ekkor keleten van és a nyugati városok felé kezd tendálni, amelyek még korántsem olyan nagyok, vagy szervezettek, mint később. A film lényegében túl optimista, mert még nem múltak el a polgárháború nyomai teljesen, csak a kezdetén járnak a kilábolásnak és a faji szegregáció sem könnyíti a helyzetüket, amíg Magyarország konszolidációja ekkorra már befejezett.

Később persze változik a kép, a monarchiának megvannak a korlátai, a szabadabb politikai berendezkedés az USAban nagyobb távlatokat nyit, de ekkor ez még nem érvényesül teljes erejével.

2018. jún. 19. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 TappancsMancs ***** válasza:
71%
Az amerikai vadnyugat se volt olyan mint szokták hinni. Így előbb ezt kellene tisztázni az összehasonlításhoz. De nyilván sok hasonló jellegzetesség volt.
2018. jún. 19. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Csak erre reagálnék:

"Déry, Bláthy, és Zipernovszky ilyenkor találták fel a trafót. Az ilyen tudósok is nagyrészt tanya-szerű környezetben éltek akkor?"


Nem. Óriási különbség volt vidék és város között, ami lényegében 1945-ig meg is maradt. Mintha nem is ugyanabban az országban lettél volna, akkora különbség volt Budapest és a vidék között. Ha a fővárosban (vagy más nagyobb városban) voltál, olyan volt, mintha Európa nyugati felében lettél volna, de a vidék olyan volt, mint Európa keleti fele.

2018. jún. 19. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Phoney ***** válasza:
100%

1 liter 55 fokos krumpliszesz kevesebbe került, mint 1 liter sör vagy bor. Az ország nagy része úgy is vedelte, mintha minden nap az utolsó lenne, a mezőgazdaságban meg az ehhez szükséges krumpli termelése volt a legnagyobb biznisz, mert akármilyen földben megtermett.


Ezzel ugyan még nem mondtam el mindent az 1885-ös Magyarországról és az akkori átlagemberek érdeklődési köréről, de a lényeget nagyjából igen.

2018. jún. 30. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!