Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a különbség a te éned és...

Mi a különbség a te éned és az én énem között?

Figyelt kérdés
Nem lehet, hogy ez egy és ugyanaz?

2018. aug. 20. 23:25
 1/8 anonim ***** válasza:
92%

Ha ugyanaz lenne, akkor ismernéd az enyémet és tudnál róla mindent, hiszen ugyanaz, mint a tiéd.

Ez mégsem áll fent, szóval nem ugyanaz.

2018. aug. 20. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Hát, hogy például te nem érzed, ha a másik éhes, és mondjuk te nem vagy. Nem érzed nem éled át a másik éhségét; amikor meg pl te vagy éhes, és mondjuk másvalaki aki jól lakott, nem fogja a te éhségedet érezni. Nem azonosak a gondolataink, a személyiségünk.
2018. aug. 20. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Nem lehet, hogy valójában egy, csak disszociálva vagyunk?
2018. aug. 21. 00:35
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Én nagy hívője vagyok ennek az Egy Élet teóriának, fel is szoktam itt vetni a lehetőségét (nem túl nagy egyetértésére a közönségnek). Minden élő egy és ugyanaz a szubjektum, ami halál után a téridőnek egy véletlenszerű pontján megszületik, így leélve az összes létező életet végül. A legelső baktérium életétől kezdve a múltban, jelenben és jövőben élő összes emberén keresztül a legutolsó élőlényéig. Mint a világegyetem érzékszerve, ami megtapasztalja önmagát.

Elvégre mitől lenne kitüntetve ez az egy ember amit itt "én"-ként vezérlek, mitől nem ugyanúgy valaki más, mint az összes többi? Semmitől, ugyanúgy sorra kerül az összes élet, csak most éppen ezt élem. Legközelebb talán a "tiédet" fogom élni, vagy az talán már meg is történt.

Azt hiszem, ez túl absztrakt elképzelés a legtöbb átlagemberke számára, de nagyon örülök, hogy mást is foglalkoztat a gondolat!

2018. aug. 21. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Wadmalac ***** válasza:

A kérdés alapból feltételezi a fizikai testtől független "lélek" létezését és ehhez köti a tudatot.

Így ez még bölcsészetileg is metafizika.

2018. aug. 21. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Leginkább az, hogy ha "én"-t mondasz, önmagadra gondolsz. Én is. Azonban te nem rám gondolsz. Én se rád. Majd ha rád gondolok és nem magamra, akkor akár lehetséges, hogy a te éned és én énem nem különböznek. És ez még nem elég. Neked is rám kell gondolnod, különben nem szimmetrikus.


Más megfogalmazás. Mi a különbség? Minden. Mondj egyet, ami azonosság. Akkor nem minden.

2018. aug. 21. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Alex Fly ***** válasza:
A legfőbb különbség az, hogy az én énem létezését közvetlenül tapasztalom, míg a te énedről semmit nem tudok. Még azt sem tudom megállapítani, egyáltalán létezik-e...
2018. aug. 25. 03:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Angelo84 ***** válasza:
100%

A különbség pont az önazonosulásban rejlik...mindenki énje azonosul valamivel, amit énnek nevez, és szinte kivétel nélkül ez az én szeparálja magát attól, amit fizikailag tapasztal, és ebből adódóan értelemszerűen a testtel azonosítja magát (jobb esetben egy lélekkel), ami által a fizikai tapasztalatot szerzi. Ezzel gyakorlatilag egy korlátot állít fel maga elé, és pontosan ezért történhet meg az, amit néhány válaszoló már szóba hozott, hogy nem tudjuk a másik mit érez stb.


Kérdés az, hogy van-e egyáltalán valamiféle Egyetlen Én, vagy Mélyebb Én, vagy Mindent Felölelő Én, ami nyilván nem szeparálja magát, hiszen nincs is mitől. Mert ha van, akkor technikailag minden és mindenki EGYETLEN valami...méghozzá ez az "Szuper" ÉN. S bár látszólag a hétköznapi ének között fellép a különbség, de a valóságban nincsen köztük egy fikarcnyi sem.


Ez persze nem egy természettudományos téma, de logikai úton és legfőképpen elfogultságtól mentesen, rá lehet lelni a kérdés válaszára.

2018. szept. 4. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!