Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Amikor hivatalból indítanak...

Amikor hivatalból indítanak eljárást, lehet azt mondani, hogy az ügyészség/rendőrség a felperes?

Figyelt kérdés

2018. okt. 12. 11:58
 1/4 anonim ***** válasza:
Nem. Ha nagyon meg akarjuk feleltetni a két szerepet, akkor is azt kéne mondani, hogy az állam lép fel "felperesként". De büntetőügyekben a vádnak más lehetőségei vannak mint egy polgári peres eljárás során a felperesnek, utóbbi pl. peren kívül megegyezhet az alperessel, ezt büntetőügynél sem az állam, sem a vád képviselője nem teheti meg.
2018. okt. 12. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Én már láttam olyan amerikai filmet, amiben explicite az volt, hogy büntető per során valamelyik állam felperesként szerepelt, és az ügyész tkp. az állam ügyvédje volt.

De Magyarorszagon nincs ilyen.

2018. okt. 12. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Az ügyész a "felperes", pontosabban a vád képviselője.

A rendőr a "segédmunkása", aki beszerzi a bizonyítékokat.

2018. okt. 12. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Szerintem felperes és alperes inkább a PTK ügyeknél van, BTK-nál vád és védelem van. Az ügyész a vád képviselője, a rendőrség a vádat készíti elő bizonyítékokkal.

De amúgy igen, polgári ügyekben is lehet felperes az állam.

"Perbeli jogképességgel az rendelkezik, vagyis a polgári perben fél az lehet, akit a polgári jog szabályai szerint jogok illethetnek és kötelezettségek terhelhetnek.

Jogképességgel a polgári jog szabályai szerint

- az ember,

- az állam és

- a jogi személy rendelkezik."

[link]

2018. okt. 12. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!