Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az első világháborúban hogyan...

Az első világháborúban hogyan voltak képesek a központi hatalmak (elsősorban Németország és a Monarchia) évekig kitartani hatalmas túlerővel szemben?

Figyelt kérdés

Nyugati front: a britek és a franciák hatalmas szárazföldi és tengeri haderejükkel elsősorban erre koncentráltak, a gyarmati erőket (Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, India, Indokína, Közel-Kelet, Afrika) is bevetve a harcokban, az USA pénzügy-gazdasági támogatását élvezve szinte a kezdetektől, tengeri blokádot vonva az Északi-tengeren a németek köré, azok gyarmatait is teljesen ellehetetlenítve az utánpótlástól, majd a háború vége felé közeledve katonai támogatást kaptak az amerikaiaktól is


keleti front: az oroszok óriási haderővel támadtak a Monarchiára és Poroszországra a háború első napjaitól kezdve, többször behatolva a német és osztrák-magyar területekre, később pedig a románok is beléptek a háborúba az oldalukon és Erdélyre támadtak 1916-ban


balkáni front: a nagyon jó harcértékű, tapasztalt, motivált szerb és montenegrói csapatok harcoltak a Monarchia hadereje ellen, később támogatást élvezve a görögöktől, britektől, franciáktól


olasz front: az olasz szárazföldi és tengeri hadsereg teljes erejével a Monarchiára támadt 1915-ben és a háború végéig ostromolta a határait


A németeknek és az osztrák-magyaroknak a haderejüket rengeteg részre kellett osztani, ráadásul sehonnan nem remélhettek utánpótlást (hadanyag, emberek, pénz) a blokád és a gyarmatok hiánya miatt.

A britek ugyan harcoltak a törökök ellen is Gallipolinál, Közel-Keleten, Észak-Afrikában, de oda többnyire kanadai, ausztrál, új-zélandi, indiai katonákat vezényeltek, bőven volt miből meríteniük emberanyag tekintetében.

Az oroszoknak pedig a Kaukázusban kellett még felvenni a harcot a törökökkel, de utóbbiak hamar kifulladtak azon a fronton.

A franciák, olaszok, szerbek, montenegróiak, románok és a félszigeten élő britek, valamint az oroszok (és nekik alávetett népek), gyarmati katonák egyesült erővel támadhattak a németekre és a Monarchiára.


2019. febr. 22. 15:57
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
Ezen már én is gondolkodtam. Sajna annyira nem vágom a témát, mint te. Annyit tudok, hogy a németek technológiai fölénye egy jó ideig kitartott. Konkrétabban: 1 tigris tank simán kilőtt 10 db T-34-es orosz tankot. És az egyéb cuccaik is működtek, míg pl az oroszoknak se lőszerük, se fegyverük, de sokszor még egy tisztességes csizmájuk sem volt. Így kb csak a létszámfölénnyel tudtak kompenzálni.
2019. febr. 22. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Szerintem te a második világháborúról beszélsz.
2019. febr. 22. 17:57
 3/6 anonim ***** válasza:

A háború elején a németek voltak fölényben, mind technika és emberanyag tekintetében, de mivel meglepetésre Belgiumban lassan haladtak, hiszen senki nem számolt a lőfegyverek ütőerejének fejlődésével, időt hagytak a franciák felfegyverkezésére, majd éppen a keleti front helyzete miatt elvontak a nyugati frontról erőket, így kiegyenlítődött a helyzet és kialakult az állóháború.

A kiépített fedezékrendszerek áttörése nem volt könnyű feladat, így nem a számbeli túlerő volt a mérleg nyelve, hanem az egyes felek hadviselési képessége, amibe sok dolog beletartozik, például a hatalmas orosz birodalom ereje mellett a gyengeségei is azonnal megmutatkoztak, végül ki is estek a háborúból, a megroppant társadalmi rendszerükkel, amely gazdasági káosszal és katonai gyengeséggel párosult automatikusan.

Az így kialakult fölényt, hiszen a keleti front kiesése ezt hozta, a németek sem tudták kihasználni és sokáig a technikai színvonal is egyformán fejlődött mindkét félnél, de végül valóban a gazdasági erő döntött, például a németek egyszerűen a nyersanyaghiány miatt nem, vagy csak alig néhány harckocsit tudtak csak gyártani és a OMM is gazdaságilag került a tönk szélére, amiből természetesen a katonai erő gyengülése következett.

A központi hatalmak kezdetben nagyon erősek voltak, de éppen a gyarmatok miatt, meg amint írtad, az amerikai segítséggel az Antant tovább bírta, bár a háború során ők is többször kerültek a csőd és ezzel a vereség közelébe, de sikerült túlélniük a kríziseket, amíg végül felülkerekedtek, de csak hajszálnyival, így a tűzszünet után a békediktátum igazságtalansága különösen szembetűnő és ez a magyarázata, hogy a második világháborúnak elkerülhetetlenül be kellett következnie.

2019. febr. 22. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
3-as elfelejted, hogy a Briteknek Franciáknak Olaszoknak nem volt pénzük a háború folytatására már 1916-ban, csillagászati mértékű amerikai kölcsönök nélkül végük lett volna (államcsőd)
2021. szept. 30. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

4


" Antant tovább bírta, bár a háború során ők is többször kerültek a csőd és ezzel a vereség közelébe, de sikerült túlélniük a kríziseket, amíg végül felülkerekedtek, de csak hajszálnyival,"

2021. szept. 30. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Nem lett volna se hajszál se felülkerekedés amerikai mentőöv nélkül.
2021. okt. 1. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!