Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért kérdőjelezik meg sohan...

Miért kérdőjelezik meg sohan a finnugor nyelvrokonságot?

Figyelt kérdés

Ott van pl a szintén finnugor manysi nyelv,ami a legközelebb áll hozzánk.Itt van pár manysi szöveg magyar fordítással a wikipédiáról:


"Hurem né vitnel huligel husz hul pugi.

Három nő a vízből hálóval húsz halat fog.


Hurem-szát-husz hulach-szem ampem viten eli.

Háromszázhúsz hollószemű ebem vízen él.


Petge luv lasinen mini tou szilna.

Fekete ló lassan megy a tó szélén."


Hatalmas a hasonlóság,ebből látszik,hogy rokon népek vagyunk.



2019. márc. 3. 17:47
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

"Hatalmas a hasonlóság,ebből látszik,hogy rokon népek vagyunk."

Egyrészt ebből csak sejthető, de a nyelvészek nem így dolgoznak, bízzuk ezt rájuk. Másrészt nyelvrokonok vagyunk ugyan (nem azért, amit írtál), de ettől nem leszünk rokonok. Nem a nyelvrokonságot kérdőjelezik meg, hanem hogy ebből egyenesen következik a közös származás is.

2019. márc. 3. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
A nyelvtan is ugyan olyan és a szavak is nagyon hasonlóak.
2019. márc. 3. 17:55
 3/12 anonim ***** válasza:
71%

Mert nem értik, hogyan dolgozik a nyelvészet.

Mert úgy hiszik, hogy a nyelvrokonság genetikai rokonságot is jelent.

Mert nem tetszik nekik, hogy ilyen kis népecskékkel rokonítják nyelvünket; ezért folytatják a más, dicsőségesebb múlttal bíró népekkel való rokonítást, amit a nyelvészek már elvetettek.

Mert a nyelvünkhöz mindannyian értünk, hiszen ez az anyanyelvünk.

2019. márc. 3. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

"A nyelvtan is ugyan olyan"


Viccelsz, úgy? Nyelvtanilag még maga a magyar nyelv sem hasonlít a magyar nyelvre, ha visszamegyünk 1000 évet az időben. Bár én nem értek hozzá, de legjobb tudomásom szerint a nyelvészek hasonlóság keresésekor soha nem indulnak ki a nyelvtanból, mert sokszor még ott sincs nyelvtani hasonlóság, ahol kéne lenni (lsd. magyar nyelv és magyar nyelv között), hát még akkor 2 különböző nyelv esetében. Régebben sok szót nem is ragoztak és csak a szótőt használták, ez a te példáidban is fellelhető: szem-szemű, hul-halat, mini-megy. Szóval nem, közel sem azonos a nyelvtan és még ha netán vannak is hasonlóságok (viten-vízen, lasinen-lassan, stb), akkor sem mérvadó, mert a nyelvtan nem mérvadó.

2019. márc. 3. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
27%
Látjátok feleik szümtükkel, mi vogymuk... Ezt nem értjük? Az angoloknak le kell forditani Shakespeare összes müvét, mert NEM értik! Magyaroknak le kell forditani a Tihanyi alapítólevélben levő magyar nyelvű szöveget? Fehervarra meneh hodu utu rea - Fehérvárra menő hadi útra. A magyar az avaroknak nevezett nagyszámú nép nyelve, míg a vezető réteg másként beszélt. De az avarok sokkal többen voltak.
2019. márc. 3. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
0%

Egy érdekes cikk a nyelvi (valós vagy sem) hasonlóságokról:

[link]

2019. márc. 4. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
45%
5 ös. Az avarok teljesen más nép voltak, elvileg a nyelvük a tatárokéhoz hasonló.
2019. jún. 4. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
81%
Nem, mert Árpád népe törökös nép volt, az oklevelekben a helységnek, hegy- és dülőnevek a törökből megfejthető. persze nem oszmám-török, hanem bolgár-török nyelv. Árpádék vezetők voltak, éppen ezért kevesen, a "köznépi" temetők késői avarok voltak, a VIII-IX.századtól a XIII. századig ugyanoda temetkeztek! A vezéri törzs nyelve eltűnt, a másik fennmaradt.
2019. jún. 4. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
48%

Utolsó. Árpádék népei nem török népek voltak, mindössze eltörökösödött népek. A magyarok a honfoglalás előtt évszázadokig török/türk fennhatóságú területeken éltek, ezért volt nagy hatással ez a köznyelvre. Maga a nyelv török mivolta ellen jóval több ellenérv van, mint mellette szóló, ugyanakkor genetikailag is külömböztünk tőlük.


De váltsunk perspektívát egy kicsit, és folytassunk le egy gondolatkísérletet. A jövő régészei találnak egy 20. századi magyar temetőt. Milyen neveket látnak a sírokon? Biztos találnak sok Lászlót, Ádámot, Dávidot, Róbertet, Erikát, Esztert is.

László - a szláv Ladislaus névből.

Ádám - Bibliai, tehát ószemita név.

Dávid - Bibliai, szemita név.

Róbert - Robert, germán eredetű név.

Erika - Erika ugyanígy a németben.

Eszter - Ester a németben.


Ebből azt feltételeznék, hogy a magyarok szlávok, germánok és szemiták voltak? Nem, mivel tudják, mit jelent a kultúrális asszimiláció.


Ugyanez megtörtént a magyarokkal a honfoglalás előtt is. A török népekkel az általuk elkészített feljegyzések alapján hosszú-hosszú szövetségben és közös életmódon voltunk. De előtte is voltak ám magyarok.


A török hasonlóságok az ómagyarokban ugyanolyan behatás, mint ezer éve az európai behatás. Ez a vándorló népek sajátossága, kultúrájuk tagolható időben, mobil és sokszínű. A török is egy réteg, de nem az eredet.


Mellékesen megjegyezmém, hogy amit a hondoglalás kori helységnevekről mondtál nem igaz. Nagy részük szláv nyelvből, többi eredeti magyarból és avar-törökből (mivel ők éltek itt előttünk) származik.

2019. jún. 4. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
52%
Csak egy példa: TAH, nem Tahi, végkép nem Tahitótfalu. Mit jelent? Trónt, milyen alakú a Vöröskő és Vért-hegy (nem Vértes) közötti Lőrinc laposa (kétszáz éves térképen Szent Lőrinc)? Igen, trónra hasonlit, de akkor miért nem Trón és miért Tah? De lehetne sorolni oklevekből akárhányat.
2019. jún. 5. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!