Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A pszichológiát miért tartják...

A pszichológiát miért tartják áltudománynak?

Figyelt kérdés

2019. jún. 12. 08:03
1 2 3 4
 21/37 anonim ***** válasza:
56%
Mondjuk akkor lehetne minden áltudomány, ami nem egzakt természettudomány. De nem így van. (Filozófia, történettudomány, vagy akár az orvostudomány.)
2019. jún. 13. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/37 anonim ***** válasza:
23%
Mert a pszichológia tulajdonképpen filozófia, legalábbis abból fejlődött ki.
2019. jún. 14. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/37 anonim válasza:
0%
Összekeverted a tudományokat! A filozófiát tartják burzsoá áltudománynak! Vegyünk egy példát, pld. a tagadás tagadása a filozófiában. Nem esik az eső=nincs csapadék. Nem, nem esik az eső=esik az eső. Szóval
2019. jún. 15. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/37 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy tudomány-e, de idézek három, sokszor idézett kísérlet sorozatot:

"A járókelők közömbössége" (Egy gyilkosság során rengeteg volt a nézelődő de senki nem hívott segítséget). Kikutatták az okait, az indítékokat, mindent amit lehetett, majd kiderült, hogy városi legenda. Hívtak segítséget, csak mire kiért a hatóság az áldozat meghalt.


A Milgram-kísérlet kísérletnek rengeteg megismétlése, mutációja van. Kiderült, hogy az eredeti kísérlet résztvevői nagyrészt rájöttek, hogy kísérlet folyik.


A Stanfordi börtönkísérlet szintén alapvető következtetéseket tartalmaz. Viszont kiderült, hogy egészen más történt, mint amit publikáltak.


A következéseket ennek ellenére tudtommal nem vonták vissza.

2019. júl. 29. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/37 anonim válasza:
75%

Egyszerű azért mert az! Tulajdonképpen ezerféle szempont szerint meg lehet közelíteni, ki lehet magyarázni, lehet hivatkozni régen meghalt idiótákra, akik szerint ez így és így volt, de attól az még az nem lesz hiteles! Habár okosabbnak hangzik, ha valaki például Freud-tól idéz, de akkor is csak bla bla szöveg marad! A lényeg, hogy ki tudja nagyobb eltökéltséggel mondani a saját vagyis a saját.. mert ezek gyakorlatilag javarészt önállóan nem gondolkodó emberek, hanem szerintük minden a könyvekben van leírva.. és találnak majd valami ostobaságot minden esedékes problémára! Hasonlóan, mint a vallások ez is tudománynak álcázza magát, ha meg valami nem megy úgy is le van írva valamelyik szent könyvben.


Szerintem a tudomány ott kezdődik, hogy be lehet bizonyítani oda-vissza alapon! Például egy mechanikai tudományágat nem lehet megkérdőjelezni mert működik! kézzel fogható, ha berakom a sört a hűtőbe hideg lesz nem meleg, nem langyos, nincs olyan hogy ezt talán így is meg talán úgy is meg lehet közelíteni, nincs bla bla szöveg! Az a sör amit a hűtőbe beraktam az hideg lesz! Na ez a tudomány.. az összes többi csak jól betanult szövegelés tudománynak álcázva! Ugyanúgy, mint a gender szak, szociál szakok többsége ezek tipikusan ilyen bölcsész szakok, ahonnan kikerül a legtöbb liberális agyhalott. Nekem ez a véleményem, mert kva elegem van már abból hogy ma már minden tudományként akarnak beállítani sosem volt az, nem is lesz! Az ilyen szakok zöme üres szövegelés tartalom nélkül.. nem lehet megfogni, nem lehet bizonyítani, bárki 4 évnyi tanulás nélkül is lehet sokkal jobb pszichológus ha jobban ért az emberekhez.

2019. aug. 21. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/37 Wadmalac ***** válasza:

#25: Mindenek előtt ne keverjük ide a politikát, főleg nem ilyen általánosító módon. A baloldali szemellenzős gondolkodásra állati rossz válasz a jobboldali ugyanolyan sablonos gondolkodás, helyből hitelteleníti a véleményt.


Az emberi agy, gondolkodás működését nem lehet úgy vizsgálni, mint a fáról leeső almát.

A fizikai tudomány kísérleti megismételhetősége, a modellalkotás tesztelhetősége itt csak esetlegesen működik.

Akkor szerinted áltudomány a meteorológia is?

Mert hosszú távra ugyanúgy lehet hibás, mint a gondolkodás bárminemű felmérése. Túl sok paraméter, túl sok kaotikus tényező, aminek egy része még ismeretlen vagy nehezen kezelhető, mérhető.

Persze, a tesztelhetőség részleges hiánya miatt a rossz teóriák, modellek sokkal tovább maradhatnak életben, mint egy "hardcore" fizikai tudományág esetén. Ettől persze lassabban is fejlődik.

De ettől még nem áltudomány.

És azért elég rendesen el lehet választani a nehezen kutatható dolgokat az ezotérikus kutathatatlantól.

2019. aug. 21. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/37 anonim válasza:

Visszaolvastam a szöveget, amit írtam. Elismerem általánosítottam talán sértő lehetett mások számára. Véleményem szerint a pszichológia és az ilyen bölcsész szakok többsége csupán megmagyaráz dolgokat bizonyos nézetekből. Igazából kicsit úgy érzem, hogy ma már gyakorlatilag szinte minden lehet tudomány, pedig nem!


Vallástudomány, most komolyan? Hogy lehetne tudomány ha maximum csak hinni lehet benne. Gender szak- na ettől megőrültem! Aztán vannak ezek a terapeuták, de ott vannak persze a homeopaták, a csontkovácsok, az akupunktúra, a boszorkányok a tv-ben, akik leveszik rólunk a rontást, a coachingok, de van egyébként közösségszervezés szak is, ifjúságsegítő, tehát most normálisak? Nem feltétlenül a diák tehet róla de ezek javarésze nem fog adni a olyan tudást, amely tényleg komolyan lexikális exact tudományt jelent. Ezeknek az emberek a nagy része csak hangzatos betanult szövegekkel operál, amit persze anno elolvasott régen valahol, amit nyilván készpénznek vesz. Szóval nekem valahol ez a pszichológia is ilyen sajnos. Nem tudok vele mit kezdeni, mert annyira szubjektív, nincs egy gyökere az egésznek. Persze ettől még nem utálom őket, csak nem értem miért olyan nagy tudomány.. minket az egyetemen a pszichoval konkrétan kikészítettek! Semmi közünk nem volt hozzá javarészt.., mert e.ü szakra jártam és állandóan azt kellett hallgatnunk az előadásokon, ami persze direkt aláírós volt hogy a gyerekek milyen állatnak képzelik magukat.. vagy ha egyszerűen csak ölbe tettem a kezem én már zárkózott voltam, nembaj ha így volt kényelmes akkor is az voltam. Jó hát úgy kb. ennyi elég is volt ezekből az évekből a pszichoval kapcsolatban.

2019. aug. 21. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/37 Wadmalac ***** válasza:

" Gender szak- na ettől megőrültem! Aztán vannak ezek a terapeuták, de ott vannak persze a homeopaták, a csontkovácsok, az akupunktúra, a boszorkányok a tv-ben, akik leveszik rólunk a rontást, a coachingok, de van egyébként közösségszervezés szak is, ifjúságsegítő, tehát most normálisak?"

Na itt azért összevegyítetted a hivatalosan is áltudománynak tekinthető dolgokat azokkal a marginális területekkel, amelyek talán nem szó szoros értelmében vett tudományágak, de ettől még fontosak és bizony tanítani kell.

A szociológia is elég szerteágazó terület és esetlegesen vannak olyan hajtásai, amelyek értéktelenek ,csak trendi.


"Nem feltétlenül a diák tehet róla de ezek javarésze nem fog adni a olyan tudást, amely tényleg komolyan lexikális exact tudományt jelent."

De hát ha egyszer vannak olyan területek, ahol éppen nem a lexikális alapok a fontosak, hanem a gyakorlati alkalmazhatóság, ott is kell iránymutatással indulni az elmélet terén. Némely terület meg annyira új, hogy igazi lexikális alapjai nincsenek is.

Ettől még nem mind hülyeség.


A gender szociológia terület sem értelmetlen dolog a mai világban, ahol a nemekhez kötődő sztereotípiák végleg borulnak és a társadalom ennek megfelelően változik.

De ez tényleg egy olyan határterület, ami szociológusok hadseregét kívánja, sőt, ez elvileg egy, a saját fontosságát kiirtó ágazat, mert a sztereotípiák megszűnése megszünteti a vizsgálandó területet. :D


"Szóval nekem valahol ez a pszichológia is ilyen sajnos. Nem tudok vele mit kezdeni, mert annyira szubjektív, nincs egy gyökere az egésznek."

Az tuti, hogy egy ennyire kevés stabil fogódzóval rendelkező terület egy, a reál tárgyakon edződött agynak maga az ingovány.

És bizonyára nem mindenhol tanítják megfelelő színvonalon.

2019. aug. 21. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/37 Wadmalac ***** válasza:
100%

"De ez tényleg egy olyan határterület, ami szociológusok hadseregét kívánja"

Bocsánat, éppen azt akartam írni, hogy qrvára nem kívánja a hadseregnyi szociológust. :D

Csak sokan rácsaptak, mert egy könnyen megcsinálható "lébec" tárgynak tűnik és aki meg meri kérdőjelezni a fontosságát, az nőket és mindenféle extra neműeket elnyomó dinoszaurusznak van kikiáltva. :)

2019. aug. 21. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/37 anonim ***** válasza:

Az emberi elme mérhető, vizsgálható jelenség.

Amíg a pszichológia erre épül, addig tudomány


Még akkor is, ha módszertanilag kártyavár az egész, és teljesen ellenkező dolgok is jönnek ki pl egy kérdőívezésből. (Ami a megfigyelés egy formája)


A gyakorló pszichológia pedig beszélgetésen, empátián és emberek viselkedésének tanulmányozásán alapul. Igen komoly fegyver, manipilációtól elkezdve számtalan dologra jó.


Ha volt már olyan barátnőd, aki okos és tanult pszichológiát (akár autodidakta módon) akkor menekülj :D pillanatok alatt túljár az eszeden és manipulál. Van ebben tapasztalatom.


Még ha ezek a módszerek egyszerűen beszélgetésekből leszűrt empirikus valamik is. Billegve a tudomány határán...

2019. aug. 21. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!