Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges hogy a klímaváltozá...

Lehetséges hogy a klímaváltozás, globális lehűlést vált majd ki?

Figyelt kérdés

Egyre gyorsuló ütemben, olvad a jég Grönlandon és az Antarktiszon. Ez a rengeteg édesvíz, megállíthatja a Golf-áramlatot, ami Európát lehűtené, és ezen kívül még sok óceáni áramlat is van, a többség az Egyenlítő könyékén és azoknak a nagy része szintén meleget visz. Ha azok is leállnak, akkor mindenképpen lehűlés lenne a Földön. Hogy mekkora, passz, de a globális felmelegedést talán egyensúlyozná is.


Vagy nem?



2019. júl. 29. 10:55
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Hát ha az óceáni áramlatok megállnának azok nem ellensúlyoznák a felmelegedést hanem azonnali katasztrofális klíma/ökoszisztéma/gazdasági összeomlást hoznának.
2019. júl. 29. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Igen, lényegében amit írsz, az hamarosan bekövetkezik, bár nem ilyen drasztikusan (és teljesen más okokból). Az éghajlatváltozás általánosságban emelkedő hőmérsékletet okoz (globális felmelegedés), viszont szélsőséges lokális hidegek egyre gyakrabban jelentkeznek majd az északi féltekén. Azonban az nem ellensúlyozza a felmelegedést, mivel:

1. ezek nem globálisak, "csak" egy adott helyre korlátozódnak

2. azt ezt okozó folyamatok már nagyon régóta léteznek, csak áthelyeződnek

A felmelegedés miatt az északi sarkkör jege egyre gyorsabban olvad (Grönland jege 40 év alatt az egynegyedére csökkent), ez pedig a terület fölötti légtömeg hőmérsékletét is növeli. Az Északi-sark körül rendszeresen létrejön egy rendkívül hideg levegőt hordozó poláris ciklon, azonban ez erősen korlátozott helyen található, mivel körülötte kering egy nagy sebességű futóáramlat bezárva tartja. Azonban a felmelegedés megváltoztatja ezt a futóáramlatot, így a poláris ciklon kiszabadul (és általában 3 részre bomlik),majd a szárazföldi területek (Észak-Amerika,Európa) fölött dekkol egy ideg, komoly lehűlést eredményezve az adott területen, illetve a téli időszak esetleges kitolódását. Tehát összefoglalva a sztratoszféra felmelegedésével a futóáramlat szabályozó hatása csökken.

Ez a gyengülő futóáramlat egyébként hatással van a Golf-áramlatra* is. Az Észak-atlanti áramlat meleg, nedves időjárást eredményez Európa északi, észak-nyugati területein (télen), ami nagyon hasznos, mert nem segíti pl. a hajózást. Azonban a Golf-áramlat iránya megváltozik (délebbre tolódik), így azok a viharok, amiket "szállít" inkább Dél-Európában jönnek majd létre. Más hipotézisek szerint a teljesen Észak-atlanti áramlat megszűnik, ami még nagyobb katasztrófát eredményezne.

Összegezve az biztos, hogy nem szűnnek meg a tengeráramlatok, sem a futóáramlatok, de az irányuk, erősségük megváltozik (ami pont elég a bajhoz). Ennek azonban nem a tengerszint az emelkedése az oka (mint ahogy te írtad).


*Szerintem kevered az Észak-atlanti és a Golf-áramlatot. A Golf-áramlatnak lényegében egy észak-keleti folytatása az Észak-atlanti áramlás:

[link]

2019. júl. 29. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
*segíti a hajózást akart lenni
2019. júl. 29. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

"ezek nem globálisak, "csak" egy adott helyre korlátozódnak"


Biztos vagy te ebben? Ezt a térképet elnézve, majdnem az egész világot behálózzák ezek a meleg áramlatok [link]


Ha lassul az Észak-atlanti áramlat, az Magyarországon is valamennyi lehűléshez vezetne, nem?

2019. júl. 29. 13:46
 5/8 anonim ***** válasza:

Én nem az áramlatokra írtam, hogy lokálisak, hanem a lehűlésekre, amit az éghajlatváltozás okoz.

Lelassul? Inkább az iránya változhat meg. Mindenesetre lenne hatása Magyarországra, bár nehéz megmondani milyen. A hőmérsékletre 2,5 C-os pozitív anomáliát okoz maximum (tehát ennyivel növeli meg a hőmérsékletet ahhoz képest, ha nem lenne).

2019. júl. 29. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

"Lelassul? Inkább az iránya változhat meg."


[link]


"A gyengülés oka a kutatók szerint a klímaváltozás lehet. A felmelegedés hatására egyre több jég olvad el Grönlandon, ami édesvízként a tengerbe ömlik. Ez megváltoztatja a tengervíz sűrűségét és ezáltal az áramlat viselkedését is. A Golf-áramlat lassabbá válik. Ez a hatás tovább erősödhet, ha világszinten emelkedik a hőmérséklet" - véli Jason Box dán kutató, a tanulmány társszerzője.


A Golf-áramlat gondoskodik Nyugat- és Közép-Európa enyhe időjárásáról, mivel meleget szállít a karibi térségből. Az áramlat lassulása nemcsak a tengert érinti, hanem az európai klímát is."

2019. júl. 29. 14:44
 7/8 anonim ***** válasza:

Az irány megváltozása is okozhat lassulást. Jelenleg az áramlat egy alacsony nyomású (poláris) terület felé mozog, azonban a futóáramlat megváltozása miatt egy magas nyomású, délebbi terület felé veheti az irányt. Természetesen az édesvíz beáramlása is hatással lehet rá.

Egyébként az indexes cikk rossz, mert az Észak-atlanti áramlat gondoskodik az enyhe időjárásról.

2019. júl. 30. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Wadmalac ***** válasza:
69%

Ha

- a bejövő hőmennyiség azonos

- a kimenő kevesebb


akkor az átlagos hőmérséklet emelkedni fog, ha tetszik, ha nem.

Áramlatok ide vagy oda.


Ami visszafordíthatná a dolgot, az a kevesebb hő bejutás, jobb visszaverés vagy nagyobb kisugárzás kevesebb elnyelődéssel.


Ez pedig vagy üvegházgázok csökkentésével, vagy jobb hőtükrözéssel (nagyobb jégfelületek, jobban tükröző felhőréteg) jöhetne létre.

Egyelőre ebből a kettőből magától egyik sem valószínű.

2019. júl. 30. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!