Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség a kristály...

Mi a különbség a kristály (ásványok) és a fémek között?

Figyelt kérdés

Az ásványok a beletartoznak a fémek?

Fémek atomi szinten vannak de pl a kristályok már nem? (Rubin, zafir, smaragd?)



2019. aug. 5. 21:30
 1/5 anonim ***** válasza:
73%

Attól függ mit definiálsz fémnek. Szilárdtestfizikában az abszolút nulla körüli vezetőképességgel szokták. Csillagászatban minden ami nem hidrogén vagy hélium. Gimiben ami a bór asztácium átló alatt van kivéve hidrogén

Szóval melyikre gondolsz?

2019. aug. 5. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Például ékszereknél... hogy ez most arany rubin kővel

Vagy pedig ez acél az meg smaragd....

Esetleg pl az hogy mig a fémeket meg lehet talalni önmagukban azaz vas atom réz atom ezüst atom addig a kristályok vagy drágakovek mint ezeknek a fémes és nem fémes elemeknek a keveréke?!

2019. aug. 5. 21:47
 3/5 anonim ***** válasza:
83%

Fémeket sem találsz meg minden esetben önmagában, például alumíniumot kereshetnél napestig, nincs fémes állapotban sehol a természetben. Vagy például a szilícium, igaz "csak" félfém, de a földkéreg második leggyakoribb eleme, mégsincs sehol elemi állapotban. Ugyanakkor a drágakövek sem mindig keverékek, elég ha a gyémántra gondolsz, mert az elemi szén.

Nagyon sok módon lehetne csoportosítani az anyagokat, a kérdésedből nem világos, hogy mire is akarsz választ.

2019. aug. 5. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Jószerencsét!

Koptattam a padot egy főiskolán, tanultam ásványtant is, fémtant is, de a kérdésre ebben a formájában nem tudok válaszolni.

1) A fémek is kristályos anyagok. ( Kivéve néhány különleges eljárással készült fém-üveget - bár ez vitatható.)

2) Vannak fémek amelyek elemi (termés) állapotban is megtalálhatók a természetben.

Tehát egyszerre ásványok is, fémek is. Ezek a Föld felszínén, és kis mélységben: Réz, ezüst, arany, higany, és a hat platinafém ötvözete.

- -

Ha viszont a rubin, zafír, smaragd érdekel, azok lényegében alumínium-oxid (korund) kristályok.

A #2 kiegészítő kérdésre: Ezeket a drágaköveket az atomok nem csak úgy összekeverve alkotják, hanem egy igen stabil vegyületeket alkotnak.(Kémiai kötés!)

A dologban az a dupla-csavar, hogy ezek a stabil, kemény, magas olvadáspontú vegyületek keveredhetnek egymással. Például a rubin alapkristálya korund, de a vörös színét a króm-oxid adja.

2019. aug. 6. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Ertem köszi a válaszokat kicsit utána jartam én is de igy most már nagyjából ertem
2019. aug. 6. 09:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!