Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért emelkedik folyamatosan...

Miért emelkedik folyamatosan a különböző városok talajszintje?

Figyelt kérdés
Mikor régészeti ásatásokat végeznek, minél régebbi dolgot keresnek, annál mélyebbre kell ásni. Vannak városok, ahol komplett régi épületek vannak a mai talajszint alatt (tehát nem csak bokáig érő romok), és régen az volt a talajszint ott. De mitől emelkedett meg az ilyen helyeken méterekkel ez mondjuk a középkor, meg az ókor óta?

2019. aug. 24. 19:24
 1/5 Szirty ***** válasza:
12%

És mi van ha nem a talajszint emelkedik, hanem a régmúlt dolgokat rejtő réteg süllyed?

:-o

2019. aug. 24. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
33%
A sok kutyaszar miatt.
2019. aug. 24. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Két dolog lehetséges:

- egy helyen a különböző rétegek folyamatosan eltemetik a régebbi dolgokat. Ennek örülnek a régészek, mert ott ki lehet ásni.

- máshol a talaj elkopik, a régebbi dolgok a felszínen maradnak, ezért hamar elkopnak, elfogynak. Na, itt régész legyen a talpán, aki bármit is talál.

2019. aug. 24. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Az elszórt hulladékok, építési törmelék, por stb miatt. Régebben nem voltak leaszfaltozva az utak, és gyakran hulladékokkal töltöttek fel gödröket. Nemritkán (pl. Budapesten) árvizek miatt emelték meg a talajt. Ha jól tudom a Rákóczi úton a Rókus kápolna mellett, illetve a Batthyány térnél a Fő utcában is láthetó egy helyen a XIX. századi talajszint (megnézhető a Google kameráján).
2019. aug. 25. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 TappancsMancs ***** válasza:
100%

A talaj lesüllyedése az nagyon ritka jelenség, de persze előfordulhat az is. Leginkább a talaj feltöltődik, mint mások is írták többféle módon is emelkedtek a városok utcaszintjei. Részben a régi épületek omladékait nem takarították el, hanem mint afféle dombra, talajra építkeztek, részben a szemét és részben a por is. A por is egy érdekes dolog, mert nyílt terepen a szél könnyebben elhordja, mint egyenetlen talajon, ahol a tereptárgyakba ütközve azok megfogják a port. Ahol az erdő eltűnik, ott is az erózió elhordja a talajréteget, mert nincs növényzet. És városoknál is ez fel tud halmozódni, főként ha 1000 év telik el, vagy akár 2000 és még több.


A Batthyány tér (4. szám) is jó példa, ott még látható egy az 1700-as évekbeli utcaszint és akkor épült az eredeti épület, tiszta középkor, érdemes megnézni ha arra jár az ember.


Rómában, ahol a régészetre sokat költenek, a metró építéskor találtak római kori romokat, egy palotát az időszámításunk kezdetéből, és az 12 méterrel van a mai Róma utcaszintje alatt. Most azt tervezik, hogy lesz egy olyan mertó állomásuk, ahol lesz egy római kori régészeti park.


[link]


[link]

2019. aug. 25. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!