Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy embernek kb. hány genetika...

Egy embernek kb. hány genetikai őse lehet 20 generáció távolságban?

Figyelt kérdés

Kifejezetten a genetikai ősökről beszélek, nem pusztán a családfa ágairól. Tehát azon ősök számáról, akiknek fenn is maradt valamennyi DNS-ük az illetőben.


Talán tisztább, ha fordított irányból kérdezem: ha lesz egyszer egy 20. fokú ükunokám, akkor ő mekkora eséllyel örökölt tőlem valamennyi DNS-t?



2019. aug. 26. 15:15
 1/10 hollófernyiges ***** válasza:
70%
A 20. generációra visszamenőleg egy akkori ősöd génjeinek elvileg 1/(2 a 20-ikon) részét öröklöd, vagyis durván egymilliomodát (ami még mindig kb 3000 bázispár). Persze ilyen távolságban már várható a "rokonházasság", a családfád nem szélesedik lefelé egyenletesen, hanem a következő ágak egymás között házasodnak, anélkül hogy tudnának róla, hogy nagyon távolról rokonok. Úgyhogy nem egymillió ősöd van a 20 generációban, hanem sokkal kevesebb és ezzel arányosan több DNS jutott el belőlük hozzád.
2019. aug. 26. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Kettő a huszadikon.


1.048.576 ős.


Mivel az emberi ivarsejtek 23-23 kromoszómát hordoznak, és összeolvadva alakul ki az utód testi sejtjeinek 46 kromoszómája, ezért valamennyi mindkét félből átkerül a következő nemzedékbe. Senki nem klónozódik.


Az más kérdés, hogy ki is fejeződik-e a gén (akár a következő nemzedékben, akár később). Vagy pl. alakulhat ki spontán mutáció, ami egy öröklött gént megváltoztat (így kiüti, és valami más jön be helyette, ami az ősökből nem következik, ergo az ősöktől jövő információ ott megszakad).


Aztán persze elképzelhető, hogy egyes őseidnek volt (közelebb, vagy távolabb) közös őse. Ez főleg zárt közösségekben fordul elő könnyen, meg persze az uralkodók egymás közötti házasságai miatt az ő köreikben. Testvérházasságok, unokatestvérek, másodunokatestvérek... Szóval ez is csökkenti azon személyek számát, akik 20 nemzedék alatt őseid lehettek. Sőt, valószínű is, hogy a családfádon vannak egymásba gabalyodó ágak.


20 nemzedék az kb. 500 év. Viszonylag kicsi annak a valószínűsége, hogy 500 évvel ezelőtt élő 1.048.576 különböző ember adja ki bárkinek is az őseit. Ez pl. Magyarország területén az 1520 környéke lenne, még Mohács előtt vagyunk. Nem is biztos, hogy az egész ország lakossága volt 1 millió fő. Persze más országokban is lehetnek őseid, főleg 20 nemzedék távolságban valószínű is (akár megszállók, akár itt harcoló zsoldosok, kereskedők, népcserével betelepítettek, messze földről jöttek, kereskedők, katonák, hivatalnokok, utazó mesterek és inasok).


De ha csak arra gondolsz, hogy pl. nagyszüleid településén a temetőben milyen sok hasonló név van (jellemzően 5-10 gyakori, ismétlődő családnév), akkor ez azért sejthető, hogy valahol a fél falunak közös az őse.


Egyébként hetedíziglen szokás számon tartani az eredetet, utána már annyira elaprózódik a "hozzájárulás" mértéke, illetve időben olyan távolra kerül, hogy komoly hatása már nem nagyon van.

2019. aug. 26. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Igen, a családfás bonyodalmakat értem, elsősorban nem is erre gondoltam.

Hanem arra, hogy mivel a rekombináció miatt nagyobb, véletlenszerű blokkokban öröklődik a DNS (és nem úgy hogy 1 bázis nagypapától, 1 bázis nagymamától, stb) ezért egy idő után ki tud kopni egy ősöd DNS-e. Teszem azt van 100.000 bázisom egy sokadik ük-ük-ükapámtól, de a fiamnak pont nem adom át azt a darabot, akkor a fiamnak már nem lesz genetikai őse ez az ük-ük-ükapám, hiába van benne a családfájában.

Engem az érdekelne, hogy a 20. (vagy 10., 15., n-edik) generációs ősök mekkora hányadától kaptam is valamit genetikailag. Vagy ahogy más szóval leírtam, a 20. fokú unokám mekkora eséllyel kap tőlem DNS-t, legyen az bármilyen kevés is? 99%, 50%, 10%, 1%? A nagyságrendre lennék kíváncsi.

2019. aug. 26. 16:18
 4/10 A kérdező kommentje:

Agyaltam rajta közben, és szerintem rájöttem a megoldásra.


Az ivarsejtek képződésénél 30-40 rekombináció van az anyai és apai kromoszómák között. Az egyszerűség kedvéért legyen fix 35.

Ha az anyámtól kapott kromoszómákon gondolatban megjelölnénk azokat a pontokat, ahol rekombináció történt az elmúlt 20 generáció bármelyikében, akkor az 20*35 = 700 pont lenne. 35-öt anyám tett rá, 35-öt az anyai nagyszüleim (eredetileg 35-35-öt, de a felük kiesett, hiszen anyám csak a felét adta tovább) stb. Szóval 700 rekombinációnak maradt nyoma a kromoszómákon 20 generáció alatt.

Két egymást követő ilyen pont között ugyanattól a 20. fokú ősömtől jön a DNS, hiszen nincs köztük másik pont - nem volt köztük további rekombináció. Anyai ágról így maximum 700 ősöm lehet 20 generáció távolságban. Az apain ugyanígy.


Ez mindössze 1400 ember. És ebből a kusza családfa miatt, amit írtatok, még lejönnek a többször számolt illetők. Azért ez elég durva.


A legkeményebb, hogy ha 10 generációra nézem, már akkor is 1024 helyett csak ~700 jön ki. Tehát az 1700-1800-as években élő őseimnek a harmadával nem is vagyok rokon genetikailag.

2019. aug. 26. 18:19
 5/10 sanya0020 válasza:

Sziasztok, segítsetek légyszíves, nem értem, hogyan lehetséges az ősök nagy száma. szüleim száma 2, nagyszüleim száma 4, dédszüleim száma 8, a 20. generáció száma 524288,

20 475 524288

21 500 1048576

22 525 2097152

23 550 4194304

24 575 8388608

25 600 16777216

26 625 33554432

27 650 67108864

28 675 134217728

29 700 268435456

30 725 536870912

Tudom, hogy létezik az Ősvesztés és a leírt számok kevesebbek, de olyan mérhetetlenül nagy számokról van szó, hogy valahol hiba van a gondolkodásba és nem csak az Enyémbe hanem amit eddig láttam mindenkiébe. A 30. generációnál, kb 725 évvel ezelőtt már 536 millió egyidőben élt ősömnek kellene lennie, de mint tudjuk ennyi ember nem élt Eurázsiában.....

2022. dec. 26. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
A 16 ükszülőd között már simán lehet 2x ugyanaz az ember, és akkor csak 15 egyedi ükszülőd van, pl ha apukádnak és anyukádnak van egy közös dédapja (fél-másodunokatestvérek). Onnantól felfelé annak a dupla ükapának minden felmenője is duplázva van, tehát szépszülődből 32 helyett eleve legfeljebb 30 lehet, és további azonosságok is bejöhetnek (apád és anyád közös felmenői szépszülői szinten) amik tovább csökkentik azt a 30-at is. És így tovább. Huszadfokú szinten már biztos van egy csomó ősöd, akik tucatnyi ágon szerepelnek a családfádban.
2022. dec. 26. 14:37
 7/10 sanya0020 válasza:
Köszönöm gyors válaszod,Igen ez így van biztosan, ezt hívja a szakma ősvesztésnek és természetesen ez a jelenség létezik is. A problémám az, hogy bekalkuláltam egy 25%-os és/vagy 50%-os ősvesztést is és még úgyis bődületesen nagy számok jönnek ki 1000 éves távlatban. Nem vezetik ezt le valahol szakmailag?
2022. dec. 26. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 sadam87 ***** válasza:

#4

A 5./7. válaszoló válaszához próbáltam adatokat keresni, akkor találtam az alábbi linket. Ez alapján kb. 1300 genetikai ősöd (olyan ősöd, akitől tényleg örököltél DNS-t) lesz 20 generáció távlatában. (Nem tudom, mennyire reális becslés, szimuláción alapul.)

[link]


#7

"A problémám az, hogy bekalkuláltam egy 25%-os és/vagy 50%-os ősvesztést is és még úgyis bődületesen nagy számok jönnek ki 1000 éves távlatban."

Egyszerű a progléma megoldása: alulkalkuláltad. Egy idő után egyáltalán nem növekszik az időben visszafele menve az ősök száma, sőt, csökkenhet is. Itt írnak erről a témáról:

[link]

2022. dec. 26. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 sanya0020 válasza:
Köszi a választ, elolvastam a cikket, gondolkodom rajta.
2022. dec. 26. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 sanya0020 válasza:
100%
Lerajzoltam mint a dedósok és sikerült megértenem a folyamatot. Köszönöm, valóban nagy az írtás felfelé ha voltak közös személyek.
2022. dec. 26. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!