Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Összességében termelnek-e a...

Szp72 kérdése:

Összességében termelnek-e a növények oxigént? Honnan a levegő oxigén tartalma?

Figyelt kérdés

A fotoszintézis lényege egy kissé leegyszerűsítve, hogy a CO2 C-je beépül a növénybe az O2 pedig felszabadul. Vagyis a növény pusztulása után a teljes lebomláshoz darabra pontosan annyi oxigén lesz felhasználva, mint amannyit a növény élete során megtermelt. Minden C ami beépült darabra pontosan a lebomláskor ki is lép.


Ha igaz, hogy a levegő oxigéntartalma a növényektől van, akkor hol van a megkötött szén? Nyilván egy része a biomasszában, másik része a fossziliákban, de ez kiadja a 21%-ot?



2019. szept. 23. 08:59
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Szerinted?

Sőt: a különféle anyagok simán megkötik a légköri szabad oxigént. A vasérc pl. leginkább vasoxid. Tehát sokkal több szén van eltemetve, mint amennyi oxigén van a légkörben.

2019. szept. 23. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Eszembe jutott még, hogy a fosszíliák jelentős része szénhidrogén, vagyis nemcsak a CO2 C-jét, hanem a H2O H2-jét is kötésben tartja, vagyis az ilyen típusú fosszíliák még több oxigén jelenlétét is lehetővé teszik. Ettől függetlenül keveslem a föld szerves anyag készletét a meglévő oxigénhez képest. Nem mintha tudnám, hogy a biomassza vagy légkör oxigénjének a pontos tömegét.


Mindenesetre ha elégetjük a fosszíliákat akkor a levegő CO2-je egyszerűen nem csökkenhet, hacsak összességében nem növekszik a biomassza tömege. De hát az nem igen nőhet, az erdőirtással meg pláne.

2019. szept. 23. 09:39
 3/11 anonim ***** válasza:
36%

Jól látod.

Ha elégetjük, a CO2 nőni fog, ideális esetben visszakapjuk az őslégkört.

O2 semmi, CO2 max.

Mondjuk ehhez a teljes élővilágot el kell égetni - de ha a növényeknek vége, akkor ez úgyis bekövetkezik.

2019. szept. 23. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

@ "a különféle anyagok simán megkötik a légköri szabad oxigént. A vasérc pl. leginkább vasoxid"


Persze vannak elemi fémek a természetben amelyek oxidálódnak, de szerintem a legtöbbjük eleve oxidálódott a Föld keletkezésekor, s nem a légkör oxigénjét kötötték meg.


@ "Tehát sokkal több szén van eltemetve, mint amennyi oxigén van a légkörben."


Lehetséges, de akkor annak nagyon-nagyon soknak kell lennie.

2019. szept. 23. 10:05
 5/11 anonim ***** válasza:
56%

"a legtöbbjük eleve oxidálódott a Föld keletkezésekor"

Elárulnád, hogy mitől?

2019. szept. 23. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
25%

"A fotoszintézis lényege egy kissé leegyszerűsítve, hogy a CO2 C-je beépül a növénybe az O2 pedig felszabadul."

Jajj, olvasni is rossz volt. A fotoszintézis lényege nem ez. Az oxigén nem a szén-dioxidból szakad le. A fotoszintézisnek két szakasza van. A fényszakaszban a II. fotorendszer segítségével történik meg a fotlíis, azaz a víz oxigénre és hidrogénre (hidrogénionra és elektronra) bomlik. Innen származik az elemi oxigén. A sötét szakaszban vesz részt a szén-dioxid (mely a környezetből származik), és redukálódik a ciklusban (nem szakad le az oxigén).

Na így van "kissé" leegyszerűsítve.

De nagyon is le tudod: 6CO2+6H2O=C6H12O6+6O2

2019. szept. 23. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 dellfil ***** válasza:
70%

"Ha igaz, hogy a levegő oxigéntartalma a növényektől van, akkor hol van a megkötött szén? Nyilván egy része a biomasszában, másik része a fossziliákban, de ez kiadja a 21%-ot?"


Kiadja, még úgy is, hogy kezdetben a szabad oxigént nem tartalmazó légkörbe kijutó oxigén a fémek oxidálásával megkötődött, így csak viszonylag lassan dúsult a légkörben...

De olvasd el ezt. Elég világosan kiderül belőle, hogy hogyan alakult a légkör összetétele a Föld története során, és magyarázatot kapsz a jelenlegi oxigén arányra is, amelynek a szintjét elég pontosan tartják a növények. Még valami. Manapság (az utóbbi párszázezer évet értem alatta!) a széndioxid mennyisége a fő összetevőkhöz képest (nitrogén, oxigén, argon) elenyészően kevés, 400 ppm, azaz 0,04%. A vízgőz - átlagban - három nagyságrenddel több ennél a levegőben, 1,5 % - és 3,5% között mozog.


[link]


A válasz érdemi része itt kezdődik: "A bioszféra a Föld története során hatalmas mennyiségű oxigént termelt. Kézenfekvő annak felvetése, hogy vajon hová lett ez a hatalmas tömeg, és hányad része tárolódik a jelenlegi légkörben. ..."

Olvasgasd el, és megkapod a választ. :)


dellfil

2019. szept. 23. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

@ "Jajj, olvasni is rossz volt. A fotoszintézis lényege nem ez. Az oxigén nem a szén-dioxidból szakad le."


Mint mondottam kissé leegyszerűsítve. Teljesen mindegy, hogy CO2 vagy a H2O oxigénje kerül ténylegesen a levegőbe. A lényeg, hogy a szén beépül a szerves anyagba az oxigén pedig felszabadul.

2019. szept. 23. 17:32
 9/11 A kérdező kommentje:

@ "a legtöbbjük eleve oxidálódott a Föld keletkezésekor

- Elárulnád, hogy mitől?"


Én úgy hallottam, hogy a Naprendszer keletkezésekor a Föld eleinte még igen magas hőmérsékletű volt, a különféle atomok gerjesztett állapotba kötés nélkül kavarogtak az izzó földanyagban. Ahogy a Föld elkezdett hűlni az atomok kisebb energiaszintre kerültek, amely ugye a kémiai kötések kialakulását eredményezi. Az agresszív anyagok, mint amilyen az oxigén is nyilván nem maradtak elemi állapotban, hanem kötésbe léptek maguknál gyengébb elemekkel, főleg fémekkel.

2019. szept. 23. 18:04
 10/11 anonim ***** válasza:
4%

"Teljesen mindegy, hogy CO2 vagy a H2O oxigénje kerül ténylegesen a levegőbe."

Hogy lenne már mindegy? Bár ha valakit a molekuláris biológiája/biokémiája nem izgat, akkor nyilván lényegtelen...

2019. szept. 23. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!