Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nyugvó liftben a kis szögkitér...

Nyugvó liftben a kis szögkitéréssel lengő inga és a rugóra erősített, harmonikus rezgőmozgást végző test periódusideje megegyezik. Csillapodásuk elhanyagolható. Megváltozik-e a periódusidejük, ha a lift függőleges egyenes mentén felfelé gyorsul?

Figyelt kérdés
Az inga periódusideje megváltozik, a rezgő testé nem. Miért?

2019. okt. 17. 22:37
 1/9 anonim ***** válasza:
76%

A rezgo test rezgese csak a rugo direkcios allandojatol fugg. Emiatt a lift gyorsulasa nem hat ra.


Az inga periodusideje fugg a g-tol. Ha felfele gyorul a lift, akkor az a+g lesz az eredo gyorsulas.

2019. okt. 17. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

"A rezgo test rezgese csak a rugo direkcios allandojatol fugg. Emiatt a lift gyorsulasa nem hat ra."


Én ezt nem értem miért, még így sem.

A rugóra erősített testre is hat a gravitáció, nem?

2019. okt. 17. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Ha vizszintesen rezeg, akkor nem.

A valaszbol felteteleztem, hogy ez a helyzet.

2019. okt. 17. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Köszönöm, így már értem. :)
2019. okt. 17. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 dellfil ***** válasza:

Nem fontos a rugóra erősített testnek vízszintesen rezegnie.

A rugóra függesztett(!) test kitérésének mértéke fog megváltozni, - nagyobb lesz, mert nagyobb erő fog hatni a rugóra - de a periódusidő változatlan marad. Azért, mert gyorsabban fog "eljutni" az egyik "végpontból" a másikba, így ez a megnövekedett amplitúdót (kitérés) kiegyenlíti.

A merev rúdon lengő inga kitérése nem változik, de a két végpont közti átlagsebessége - szintén - nőni fog ezért viszont a periódusideje csökkenni fog.


dellfil

2019. okt. 18. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

"A rugóra függesztett(!) test kitérésének mértéke fog megváltozni, - nagyobb lesz, mert nagyobb erő fog hatni a rugóra - de a periódusidő változatlan marad. Azért, mert gyorsabban fog "eljutni" az egyik "végpontból" a másikba, így ez a megnövekedett amplitúdót (kitérés) kiegyenlíti."



Ez nem igaz. Annyi történik, hogy az egyensúlyi helyzet eltolódik a fölfüggesztéshez képest. De az amplitúdó változatlan marad az állandósult, stacioner állapotban.

2019. okt. 18. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Ezt hogy lehetne felírni?

Elnézést, hogy laikusként belebeszélek, de engem is elkezdett foglalkoztatni.

2019. okt. 18. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 dellfil ***** válasza:

Igen, igazad #6-os. Tévedtem, marhaságot írtam.

Úgy van ahogy mondod. a gyorsuló liftben folyamatosan nő a felfüggesztési pont és az egyensúlyi helyzet távolsága. a kitérés nem változik, a periódusidő sem.

Oké, már látom... :)

Bocs kérdező...


dellfil

2019. okt. 19. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 dq ***** válasza:

Igazából a kitérés megváltozik ha a lift egyszer csak elkezd gyorsulni.

Ugrásszerűen változik a nyugalmi helyzet helye, de a test sebessége nem. Ha például éppen akkor indítjuk be a liftet, amikor a test éppen az egyik szélső helyén van, azaz a sebessége 0, akkor az amplitúdó pontosan annyit fog változni, amennyivel odébb kerül a nyugalmi helyzet (nőhet vagy csökkenhet is).

márc. 7. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!