Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az üveg tényleg folyékony...

Az üveg tényleg folyékony halmazállapotú?

Figyelt kérdés
A munkahelyemen egy laboros srác kérdezte milyen halmazállapotú az üveg. Kapásból rávágtam, hogy szilárd erre azt mondja, hogy folyékony. Most ez igaz vagy csak átvert?

2019. okt. 26. 11:01
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Helyesen azt mondjuk hogy amorf. Bár tulajdonságaiban nagyban hasonlít a folyadékokhoz, azt simán rávágni hogy folyékony, pongyolaság.
2019. okt. 26. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
10%
Az üveg nem folyékony csak ami benne van.
2019. okt. 26. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Az üveg egy sajátos halmazállapot. Átmenet egy túlhűtőtt folyadék és egy szilárd anyag között. Lehet nevezni amorfnak, de sok helyen "üvegállapotnak" nevezik.
2019. okt. 26. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Szigorúan véve az üveg folyékony, mivel térfogattartó de nem alaktartó.


Megjegyzés: az amorf kristálykémiai fogalom, vagyis szabályos ismétlődés (elemi cella) nem jelölhető ki a kristályrácsban. Lehet amorf anyag folyékony (üveg) és szilárd (kén) is.

2019. okt. 26. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
91%
Én úgy tudom, hogy egyszer végeztek egy vastagságmérést valamelyik nagyon régi épület (talán a Notre Dame) üvegablakain, és azt tapasztalták, hogy az ablak alja pár milliméterrel vastagabb mint a teteje, mert az évszázadok alatt "lefolyt" az üveg az ablak alja felé. De üvegből is van ezerféle, nem minden üvegablak csinál ilyet, de annyi tényleg elmondható, hogy az üvegnek vannak folyadékszerű tulajdonságai, de én is inkább amorf anyagnak mondanám, mint az előttem szólók. Attól hogy egy anyag amorf, mutathat folyadékszerű viselkedést (pl nagyon lassú folyást), de attól még az amorf nem ugyanaz mint a folyadék.
2019. okt. 26. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

A különbség az, hogy kicsit lassabban folyik.

A szurok is ilyen.

2019. okt. 26. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 EagleHUN ***** válasza:
100%

Csak megerősíteni tudom az előző hozzászólók válaszait.


- Az üveg egy extrém nagy viszkozitású folyadék és nem szilárd anyag. (Valóban a bitumen és egyes vaxok viaszok is ilyen tulajdonságúak.)

- Az amorf tulajdonság is illik rá de az a szerkezetére vonatkozik nem a halmazállapotára.

- A síküvegek lefelé eső (alja) néhány évtized alatt megvastagszik, a teteje elvékonyodik és jellemzően ott fent szokott el is pattanni megrepedni először.

- A régészek a római üvegeket legtöbbször igen deformált állapotban találják meg. Nem úgy öntötték csak 2000 év alatt a földben mondjuk az oldalán fekve egyszerűen be illetve ellapulhat.

2019. okt. 26. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 EagleHUN ***** válasza:

[link]


"A kvarcüveg technológiai szempontból folyadék; viszkozitása mintegy 1040 Pa·s. "

2019. okt. 26. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
72%

Ez egy érdekes kérdés.

Mindig a régi ablaküvegek sztorikkal szokták alátámasztani.

De az igazság az hogy a mai úsztatott üveg gyártási eljárást az 1950 években kezdték el használni.

Előtte a hengerelt üveget gyártottak ahol az üveg vastagságát és síkságát nem igazán tudták tartani.

Én tudományos területen dolgozok ahol igen sokszor találkozok mindenféle üveggel.

Soha de soha nem tudtam megfigyelni egy egészen kicsit sem azt hogy az üveg "elfolyt" volna.

Szóval ha valaki rám hallgat akkor én azt mondom hogy lehet hogy az üveg elméletileg folyékony de gyakorlatilag szilárd test.

2019. okt. 27. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
23%

Szerintem nem folyadék. Az üveg nem veszi fel a tárolóedény alakját. Ha egy üveggömböt beleteszel egy dobozba, attól nem lesz kocka alakú. Ha kiveszed a dobozból nem fog elfolyni az asztalon. Azért, mert évtizedek (esetleg évszázadok) alatt deformálódik, attól még nem lesz folyadék, mert erre egy fagerenda vagy vasrúd is képes mégsem gondolja senki, hogy ettől folyadék lenne.

Ez persze csak a magánvéleményem, ha tudomány szerint az üveg folyadék, ám legyen.

2019. okt. 27. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!