Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Többértékű savak pH-értékének...

Többértékű savak pH-értékének kiszámítása?

Figyelt kérdés
Még ugyan nem vettük, de nagyon szeretnék már vele számolni és eléggé érdekel, hogy hogyan kell...már láttam interneten ehhez kapcsolódó képleteket, azonban különböző források különböző képleteket adtak meg. Valaki tud esetleg egy egyszerű képletet, amin esetleg el is tudja magyarázni, hogy hogyan jött ki az adott képlet? A válaszokat előre is köszönöm!

2019. okt. 31. 11:42
 1/6 A kérdező kommentje:
Pontosabban többértékű GYENGE savak, de gondolom a legtöbben gondolták, hogy nem erős savra gondolok....abban mi lenne az izgalom? :D
2019. nov. 1. 09:05
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

[H+]^2 = c(sav) / K

K: protonálódási állandó (a megfelelő Ks savi disszociációs állandó reciproka)


Példa: mennyi a 0,05 M H3PO4 oldat pH-ja?

H3PO4 ↔ H+ + H2PO4-; K3 = 10^2,15 (= 1 / Ks1)

H2PO4- ↔ H+ + HPO4(2-); K2 = 10^7,2 (= 1 / Ks2)

HPO4(2-) ↔ H+ + PO4(3-); K1 = 10^12,35 (= 1 / Ks3)

[H+]^2 = c(sav) / K3 = 0,05 / 10^2,15 = 3,54 * 10^-4

[H+] = 0,019; pH = 1,72


Megjegyzés #1: ha a K protonálódási (illetve Ks savi disszociációs) állandók között legalább két nagyságrend (> 10^2) különbség van, akkor a második lépés elhanyagolható és a pH mint egyértékű gyenge sav pH-ja számítható.

Megjegyzés #2: egyértékű gyenge savra a K protonálódási állandó

H+ + A- = HA; K = [HA] / [H+] [A-]

Az elektroneutralitás elve alapján

[H+] = [A-] + [OH-]

Az [A-] konjugált bázis koncentrációt kifejezve a K protonálódási állandó egyenletéből és beírva az elektroneutralitás egyenletébe:

[H+] = [HA] / K [H+] + [OH-]

Mindkét oldalt [H+] hidrogén ion koncentrációval megszorozva

[H+]^2 = [HA] / K + kv

Ha a gyenge sav teljes koncentrációja c(HA) > 10^-2 M, akkor gyakorlatilag a [HA] disszociálatlan sav koncentráció és a c(HA) teljes koncentráció megegyezik és [HA] ≈ c(HA), kv vízionszorzat pedig kis értéke miatt elhagyható:

[H+]^2 = c(HA) / K

Forrás: Kristóf J., Horváth E.: Kémiai analízis I.


Ezért meghívsz két sörre, vagy többre... :)

2019. nov. 1. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Ugyan én nem iszom, mert még csak 16 vagyok, de virtuálisan meghívlak egyre!
2019. nov. 1. 10:18
 4/6 A kérdező kommentje:
Gondolom elég idegesítő vagyok, de mi van, ha nem elhanyagolható semmi, a nagyságrend még annyival sem különbözik?
2019. nov. 1. 21:57
 5/6 anonim ***** válasza:

Akkor nincs egyszerű és általános képlet (szerintem). Máshogy kell megoldani a problémát, például kétértékű savra:

H2A ↔ H+ + HA-; K2 (=1 / Ks1)

HA- ↔ H+ + A2-; K1 (=1 / Ks2)

Bruttó: H2A ↔ 2 H+ + A2-; K = K1 K2 (= 1 / Ks = 1 / Ks1 Ks2)

Legyen x a [H+] hidrogén ion koncentráció, K1 és K2 protonálódási (illetve Ks1 és Ks2 savi disszociációs) állandók ismeretében x-re harmadfokú egyenlet megoldható figyelembevéve hogy [A2-] = [H+] / 2 = x / 2 és [H2A] = c(H2A) - ([HA-] + [A2-]) = c(H2A) - 2x:

K = K1 K2 = [H2A] / [H+]^2 [A2-]

K = c(H2A) - 2x / x2 * x/2

Kx3 + 4x - 2c(H2A) = 0

...

2019. nov. 2. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm! Esetleg, ha csak végigzongorázzuk az egyensúlyokat?

Pl H2CO3+H2O<—>HCO3^-+H3O^+ (itt a sav cc.-ból megtudjuk a Hidrogén-karbonátot és az oxóniumot)

És ezeket beleírjuk a következő egyensúly táblázatának “kezdetben” vagy “volt” részébe

2019. nov. 2. 14:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!