Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ásványvízbe hidrogén-karbonát-...

Ásványvízbe hidrogén-karbonát-ionok hidrolízis, vagy csak sav beoldódása során kerülnek be?

Figyelt kérdés

2019. okt. 31. 12:16
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:

Pl az ásványvízben ezek a folyamatok játszódnak le?

HCO3-+H2O<—>H2CO3+OH-

HCO3-+H2O<—>CO3^2-+H3O+

Nyilván a második folyamat kisebb mértékben játszódik le, mert a hidrogén-karbonát ion lúgosan hidrolizál, de szénsavmentes ásványvízbe hogyan kerül buborék :-D? Gondolom van egy olyan egyensúlyi folyamat is amelyben szén-dioxid fejlődik és ezek koagulációja zajlik le, így összekapcsolódnak.....de melyik folyamatból? Az első egyensúlyi folyamatban keletkező Szénsav további egyensúlyi reakcióban vehet részt? H2CO3<—>CO2+H2O

És az azon belüli szén-dioxidnak meg a vízből be-ki oldódásából keletkezhetnek a buborékok? Lehetséges, hogy egy kialakult egyensúlyból így további egyensúlyok alakulnak ki? Az ezzel való kémiai számítást már meg sem merem kérdezni :-D

2019. okt. 31. 12:40
 2/17 anonim ***** válasza:
az az első két kémiainak nevezett egyenlet, amit leírtál, maga a színtiszta hülyeség. A hidrokarbonát ionok a szénsav ill. a hidrokarbonátok oldódása és hidrolízise révén kerülnek be.
2019. okt. 31. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
Biztos hülyeség? Pedig szerintem lejátszódnak ezek a folyamatok. Meg szerintem nem szénsav beleoldódásából, hanem CO2 beleoldódásából keletkeznek ilyen ionok. A másik meg ugye egy olyan só jelenléte amelynek van hidrogénkarbonát, karbonát anionja. A válaszod szerint mindkettőből kerül bele hidrogénkarbonát, de azt még mindig nem értem miért lenne hülyeség az általam felírd egyenlet. Ha van benne hidrogén-karbonát, akkor 100%, hogy ilyen folyamatok is lájátszódnak, elvégre ezért enyhén lúgos az ásványvíz.
2019. okt. 31. 13:43
 4/17 A kérdező kommentje:
Vagy egyszerűen csak úgy rosszak az egyenletek, hogy nem megfelelően használtam a kémiai jelölésrendszert? A nyíl, vagy a töltések jelölése a gond itt? Nyugtasson meg!
2019. okt. 31. 13:45
 5/17 A kérdező kommentje:
Egyébként válaszában említette a hidrogénkarbonát aniont tartalmazó só hidrolízisének eredményeként jelennek meg az adott ionok...én pedig pontosan ezt a hidrolízist írtam le....miért nevezi ezt hülyeségnek?
2019. okt. 31. 13:47
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

Szén-dioxid és víz reakciójában a következő egymást követő egyensúlyok alakulnak ki:

CO2(g) ↔ CO2(aq)

CO2(aq) + H2O ↔ H2CO3(aq)

H2CO3(aq) + H2O ↔ HCO3-(aq) + H3O+(aq)

HCO3-(aq) + H2O ↔ CO3(2-)(aq) + H3O+(aq)


Megjegyzés: a pohárba kiöntött szódavíz idővel gyengül mert eme egyensúlyokon keresztül a szénsav (ami csak vizes oldatban létezik!) szén-dioxiddá alakul és a levegőbe távozik (leegyszerűsítve, mert a szódavíz jelentős mennyiségű oldott szén-dioxidot is tartalmaz).

2019. okt. 31. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:
Azt tudom, hogy a szódavízben milyen egyensúlyok vannak jelen, de bár az igaz, hogy erre eléggé részletesen nem tértem ki, de én szénsavmentes ásványvízben láttam “buborékokat”.
2019. okt. 31. 14:11
 8/17 A kérdező kommentje:
Igazából az eredeti kérdésre megkaptam a választ, meg közben szinte rá is jöttem, de az első kommentemben feltett kérdésre kíváncsi vagyok....nagyon szépen köszönöm az eddigi segítséget, nagyon segítőkész emberek vagytok!
2019. okt. 31. 14:18
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

A szénsavmentesben azért vannak buborékok, mert akaratlanul is oldódnak benne egyes légköri gázok pl O2.


Gondolom én.

2019. okt. 31. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
Légkörből ugyan oldódhatnak bele gázok, azonban az oxigén gyakorlatilag nem oldódik benne és az ami oldódik az sem buborék formájában van jelen, mert összesen annyi nem oldódik bele, hogy egy buborék létrejöjjön és az entrópia szétszórja azt a keveset is. A nitrogénnel argonnal ugyanez a helyzet. A légkörben levő szén-dioxid, nitrózus gázok kén-oxidok pedig ahhoz rettenet kicsi arányban fordulnak elő, hogy nem okozhat ennyire látványos változást. És azon kisebb buborékok amire én gondolok a frissen vett vízben is jelen vannak.
2019. okt. 31. 16:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!