Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van rá valami szabályszerűség,...

Van rá valami szabályszerűség, hogy melyik anyag katalizál milyen anyago (ka) t, vagy honnan kéne tudom?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy mi maga a katalizáció és, hogy lehetnek elemi, szervetlen vagy szerves katalizátorok is és a biokatalizátorok-enzimek általában csak 1 lépcsős folyamatban katalizálnak, míg a szervetlenek vagy elemek hosszan részt vehetnek a katalizálandó folyamatokban.


De pl konkrétan van a hidrogéngáz oxigéngázzal való egyesítése, aminek során durranógáz jön létre. Honnan tudom, hogy pont a platina (vagy egy átmeneti fém) fogja katalizálni? Miért nem pl a fenol, mert ott is gyorsan leszakad a felső hidrogénatom a C6H6O-ról, és marad ez amit írtam és akkor ott is gyorsabban végbemehet a reakció

Vagy miért nem H2O? Mert ott meg autoprotolizál ez a jószág, és mikor aktivált komplex jön létre a szabad ionocskákból, akkor simán az is lehetne katalizátor a H2 és O2 reakciójakor, vagy tévedek?

Kérdés:

Melyik csoport katalizálja melyik csoportokat a Mengyelejev-rendszerben és hogyan tudom eldönteni, hogy melyik lenne a legmegfelelőbb katalizátor egy folyamatnál? (Pl glükóz vagy maltóz mikor katalizálhat?)



2019. nov. 9. 19:32
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Azért egy elég nagy pontatlansàg van a mondatban: a hidrogén és oxigén gàz elegye: az maga a durranogàz és ez keverék ehhez semmilyen katalizàcio nem szükséges,valoszinüleg te a viz létrehozàsànak katalizàciojàra gondoltàl.

A platina katalizàtor müködési elve révén megnöveli a hidrogénmolekula kötéshosszàt ami àltal az szakadàsra képesebb lesz emiatt képes lesz gyorsabban egyesülni oxigénnel.( vagy tulajdonképpen bàrmi màssal is a fenti müködést hidrogénezésnél szokàs hasznàlni)

A Fenol viszonylag gyenge sav emiatt ennek hidrogénezésre (gondolom erre a példàra gondoltàl) nem hasznàlatos.

Az hogy mi lesz a katalizàtor miként az függ a reakcio tipusàtol: pl. alkilezésnél bàrmilyen erös Lewis sav hasznàlhato mint katalizàtor. Ez nem ilyen egyszerüen leolvashato a periodusos rendszerböl.

2019. nov. 9. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%
Ez egy nagyon bonyolult terület, nem fogod csettintésből megmondani. Aki ezt kutatja évtizedek óta, az se feltétlenül tudja így megmondani, hogy mi mit katalizál jól. Meg tudsz tanulni általános katalizátor típusokat. Pl. a Pt/Pd hidrogénező katalizátorok, a V2O5 és más fém oxidok oxidáló katalizátorok, egyes Lewis/Brönsted savak/bázisok jól katalizálnak egyes reakciókat, stb. De ha konkrét reakció konkrét katalizátoraira van szükséged, akkor vagy kipróbálod a jelölteket, vagy irodalomból kinézed azoknak a munkáját, akik már kipróbálták.
2019. nov. 9. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!