Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Űrutazás rövidítésének adatai?...

Űrutazás rövidítésének adatai? (lent)

Figyelt kérdés

Úgy tudom, hogy a csillagok és más bolygók lehetséges elérésének az adatai folyamatosan változtak az elmúlt 70 évben.


Bár még mindig lehetetlen elérnünk akár a legközelebbi csillagokat, de ha előre haladunk az ötvenes évektől kezdve, a távolságokra szánt időintervallum - még ha kicsit - rövidült is.


Pl. mittudomén Kulin György azt mondta 1968-ban, hogy a Tau Cetit négy ezer év alatt érhetjük el, viszont 2013-ban már azt mondták a legújabb kutatások és elméleti űrhajómodellek meghajtása alapján (amit Kulin idejében még nem tudtak), hogy lehet az "csak" 3700 év. Ezt csak hasraütésből írtam hogy érzékeltessem mire lennék kíváncsi.


Tehát konkrét adatokat hol lehet erről találni, hogy összehasonlíthassam őket?



2019. nov. 20. 21:51
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Az első nagy volumenű asztronómiai adatgyűjtés 1989-ben a Hipparcos műhold fellövésével kezdődött, akkor az a műhold százezres nagyságrendbe eső számú csillagról készített képet. Ez a küldetés 1993-ban fejeződött be és még ezután négy(!) évvel később publikálták az első katalógust, ami tartalmazta a csillagok pozícióját(az égen), parallaxisát, és saját mozgását. Ezután még egy csomó erőfeszítésbe telik meghatározni a csillag távolságát és egyéb jellemzőit képfeldolgozási eljárásokkal és egyéb számításokkal. 97-óta azonban már jó pár ilyen katalógus készült(Hipparcos-2, Tycho-1/2, Gaia-1/2) amik több millió csillag ilyen,plusz még spektroszkópiai és fotometriai adatait tartalmazza, amiken kutatók ezrei dolgoznak most is. Ha valaki ezen katalógusok megjelenése előtt publikált arról, hogy adott technológiával mikor érhető el egy csillag, akkor arra a tanulmányra konkrétan rákeresve(ami elég nehéz és a legtöbb esetben pénzbe kerül) tudod összehasonlítani, hogy a katalógusok alapján számolt távolság adatok felhasználásával meghatározható utazási idők mennyiben térnek el a régiektől. Ehhez viszont elég komoly adatbázis kezelési,programozási és fizikai ismeretekkel kéne rendelkezned, amivel - és bocsásd meg, hogy ilyen feltételezésekkel élek - te valószínűleg nem rendelkezel, mivel a fenti információk néhány google kereséssel megtudhatóak.

De hogy valamit válaszoljak is a kérdésedre, itt van például egy, a Hipparcos katalógus adatait is tartalmazó adatbázis: [link]


Szóval ez az összehasonlítgatás dolog elég melós, és nem is túl hasznos. De azt is kétlem, hogy valaki azt kezdené el számolgatni egy tanulmányban, hogy más csillagokhoz mennyi időbe telik eljutni a jelenlegi legjobb rakétákkal, hiszen egyelőre még a naprendszer bolygóit is nehéz elérni velük, továbbá nem is nagy tudományos eredmény, mert elég egyszerű a számolás, ha tudjuk a csillag távolságát(a csillagok távolságát meghatározni nehéz így nyilván arról fognak tanulmányt írni).


Ha csak hobbiból számolgatnál arra ott van a wikipédia, ami tartalmazza néhány csillag távolságát és a jelenlegi meghajtások teljesítmény adatait. De ott előfordulhat, hogy nem tudományos forrásból származik az adat.

2019. nov. 21. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!