Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért itatnak etanolt az...

Miért itatnak etanolt az emberrel metanolmérgezéskor?

Figyelt kérdés
Amikor valaki metanolt nyel, etanolt itatnak vele. Valaki le tudná nekem írni, hogy ilyenkor mi történik a szervezetben? Olyat olvastam, hogy a metanolból valahogy formaldehid keletkezik az enzimes lebontás során, valahol meg azt olvastam, hogy hangyasav keletkezik. Most akkor melyik? És hogy befolyásolja ezt az etanol? Előre is köszi a válaszokat!

2019. nov. 24. 14:05
1 2
 1/15 dellfil ***** válasza:
71%

Ezért:

"Erősen mérgező, mert a szervezetben az alkohol dehidrogenáz nevű enzim formaldehiddé alakítja, ami pedig komoly sejtméreg. Mivel könnyen összetéveszthető az etil-alkohollal, a metanollal denaturált etil-alkoholt alkoholos italok hamisítására is használják, ami rendkívül veszélyes a metil-alkohol májkárosító hatásai miatt és könnyen a fogyasztó halálához vezethet (50-75 g tiszta metanol elfogyasztása biztos halált okoz, de történt már haláleset 12 g elfogyasztása után is), de még enyhébb mérgezés (a fenti dózis töredékének szervezetbe jutása) is okozhat teljes vakságot. A denaturált szeszt emiatt ma már gyakran kevésbé mérgező anyagokkal készítik, és az ízét is kellemetlenné teszik. (Érdekesség, hogy ha metil-alkohollal mérgezett beteggel etil-alkoholt itatnak elsősegélyként, akkor a beteg szervezete a két alkoholt párhuzamosan - ugyanazzal az enzimrendszerrel - kezdi bontani, így a formaldehid képződése lelassul, káros hatása mérséklődik.)"


[link]


dellfil

2019. nov. 24. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Ezt én is olvastam, de nem tudom értelmezni. Oké, hogy lelassul a formaldehid képződése, de utána mi lesz vele? Hogyan távozik a szervezetből? Mi bontja le vagy alakítja át, és mivé? Hogy jön ide a hangyasav? Köszi a választ egyébként!
2019. nov. 24. 14:23
 3/15 A kérdező kommentje:
Vagy csak egyszerűen a pH és az enzimek miatt oxidálódik hangyasavvá, utána bomlik szén-dioxidra és vízre, és veszély elhárítva?
2019. nov. 24. 14:29
 4/15 dellfil ***** válasza:
80%

" Olyat olvastam, hogy a metanolból valahogy formaldehid keletkezik az enzimes lebontás során, valahol meg azt olvastam, hogy hangyasav keletkezik."

A formaldehid alakul tovább hangyasavvá. Tehát igaz mindkettő.

"Hangyasavvá oxidálódik. Nevét a hangyasav latin neve (acidum formicicum) és az aldehid szó összevonásával kapta." (form -aldehid)


[link]


dellfil

2019. nov. 24. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Rendben akkor. Köszönöm!
2019. nov. 24. 15:05
 6/15 dellfil ***** válasza:
47%

Hogyan ürül a szervezetből? Melyik bontási fázis molekuláit tudja kiválasztani a vese, hogy távozhasson a szervezetből?

A formaldehid nagyon nehezen ürül a szervezetből. (Közben meg végzi a romboló munkáját.)

A hangyasavat viszont már elég gyorsan kiválasztja a vese, ezért a formaldehidet - valamilyen úton - a szervezetnek hangyasavvá kell oxidálnia.

Na, ennek a folyamatnak, - ha egyáltalán van - nem ismerem a részleteit. Lehet, hogy van itt szakember, az tán elmagyarázza.


dellfil

2019. nov. 24. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Nem baj, ennyi elég, csak hogy legyen valami fogalmam. Köszi!
2019. nov. 24. 15:32
 8/15 sadam87 ***** válasza:
100%

A metanol fogyasztásnál a fő problémákat a hangyasav okozza. (Igaz, hogy első lépésben formaldehid képződik, de az nagyon gyorsan alakul tovább hangyasavvá, így jelentős mennyiségben nem lesz jelen a szervezetben.) Ha gátoljuk a formaldehid (és ezáltal a hangyasav) képződését, akkor a metanolnak lesz ideje távozni elsősorban a vizelettel. (A hangyasav egyébként pont elég nehezen ürül.)

[link]

[link]

2019. nov. 24. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Most már akkor világos. Köszönöm neked is! :)
2019. nov. 24. 16:09
 10/15 anonim ***** válasza:
61%
a fentiek le is irtak meg nem is... az a lenyeg, h az etanol bomlastermeke nem tulsagosan, a metanole viszont komolyan mergezo, halalhoz vezet. de az etanol bomlastermeket konnyebben szivja fel a szervezeted, igy nem a metanollal fog foglalkozni. ez nem a szimpla megoldas, h iszol ra egy palinkat v valamkt metanolmergezesnel, csak amig korhazba ersz es kimossak a gyomrod nem halsz meg, tehat csak kesleltetesnek jo, nem gyogyszernek. mergezesnel minden keppen korhazba kell menni
2019. nov. 24. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!