Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az elektromágneses hullámok...

Az elektromágneses hullámok rajzolásánál az E és B (ill. H) értékek időbeli szinusz görbéit miért rajzolják azonos fázisban? Szerintem 90 fokos fáziseltérésben kellene ábrázolni.

Figyelt kérdés

Nézetem fizikai magyarázata a következő egy rúdantennában!

Abban a pillanatban, amikor a töltések szétválasztódtak, az E értéke elérte a maximumát, de ebben a pillanatban az áramerősség értéke - és vele együtt a B és H értéke értéke - nulla. Ebből fakad a 90 fokos fáziseltérés.


Más megközelítés: egy ideális induktív tekercsben az áram és a feszültség fázishelyzete között 90 fokos az eltérés.



#fáziseltérés #EM hullámok
2019. dec. 23. 06:22
1 2
 1/13 dq ***** válasza:
Ugye tudod hogy az E és a B azok nem a feszültség és az áramerősség?
2019. dec. 23. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Azért van azonos fázisban az elektromágneses hullámoknál E és B mert az E elektromos térerő és a B mágneses indukció térereje is fénysebességgel épül ki.

Megjegyzés: valószínűleg alacsony színvonalú középiskolás lehetsz kevés tudással aki megpróbál erősködni abban amihez nem ért.

2019. dec. 23. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Kedvbes "dq"


"Ugye tudod hogy az E és a B azok nem a feszültség és az áramerősség?"


Tudom, mert azokat U és I betűkkel jelöljük.

A kérdésre kellett volna válaszolnod.

2019. dec. 24. 05:22
 4/13 A kérdező kommentje:

Kedves "D NMR "!


"Azért van azonos fázisban az elektromágneses hullámoknál E és B mert az E elektromos térerő és a B mágneses indukció térereje is fénysebességgel épül ki."


Ez is rossz válasz. A kérdésem lényegét nem értetted meg. És ami még rosszabb, hogy ezt írod: "valószínűleg alacsony színvonalú középiskolás lehetsz kevés tudással aki megpróbál erősködni abban amihez nem ért."


Ezek alapján én pedig azt feltételezem, hogy a jelenségek fizikájával nem vagytok képben.


Ha a térben az elektromos térerősség (E) pillanat értéke maximumon van, akkor a mágneses térerősség (H) értéke ebben a pillanatban nulla kell legyen. Mágneses térerőt csak a mozgó elektromos töltések tudnak létesíteni.


Ez az én dilemmám. Ezt kellene megmagyarázni, miért gondolom így.

2019. dec. 24. 05:30
 5/13 dq ***** válasza:

Bocsánat, azt hiszem félreolvastam/értelmeztem a kérdésedet. (Bár átolvasva is zavarosnak tartom – miért a rajzolásra kérdezel rá, mit értesz hullám alatt stb stb.)


Vákuumban haladó EM sugárzás esetén E és B azonos fázisban vannak. Antennában (és az antennához közel) el vannak csúszva.

Ha valamelyik érdekel, keress rá, vagy írd ki értelmesen.

2019. dec. 24. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Ha egyszerre ugrálnak, akkor valahol oda van írva, hogy szigetelőben, vagy az, hogy nem vezetőben.

3 SÍKHULLÁMOK TERJEDÉSE rész ebben:

[link]

2019. dec. 24. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!

Azon ábrázolások, amikről beszélsz, a Maxwell-egyenletekből levezetett EM hullám megoldáshoz készültek, amely esetben egyértelműen azonos fázisban van E és B (ez a megoldásból következik). Ez a levezetés nem rúdantennára, hanem vákuumra érvényes. Ezt több hozzászóló is említette.

A probléma az, hogy a két esetet összemosni, valamint azt mondani, hogy az elektromos térerősség és a feszültség között a jelölés a különbség (ugyanez a mágneses párjukra), eléggé amatőr hiba. Szerintem érthető, hogy a második hozzászóló miért gondolja úgy, ahogy. Ráadásul erre ráteszel egy lapáttal, és megmondod, hogy nem értjük a kérdésed lényegét, amikor a kérdésed lényegileg hibás. Azt tudom tanácsolni, hogy gondolkozz el a hozzáállásodon.

2019. dec. 24. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Kedves Mindenki!


Aki szeretne nekem segíteni, az ne ítélkezzen, hanem magyarázzon! Ennek megkönnyítésére írom az alábbiakat. Segítséget kérek középiskolás fokon!


Eddig nem szerettem volna hosszan leírni a problémám körülményeit, de most kénytelen vagyok megtenni, bízva abban, hogy lesznek megértő segítők.


Unokám emelt szintű érettségire készül fizikából, és segítek neki a felkészülésben. NE kapjátok föl a fejeteket! Én 68-ban végeztem a BME Villamosmérnöki Karán, és végzés után egy középiskolában elektromossággal összefüggő tantárgyakat tanítottam, úgymint: elektrotechnika, villamos gépek, villamos mérések, stb. (nyugi, jó eredménnyel)


Ne felejtsétek el: ebben az időben még nem volt internet, számítógép. A számításokat logarléccel végeztük, a megértéshez pedig szükség volt erős képzelőerőre, és gondolkodásra. Szemléltető eszközök pedig nem voltak ezekhez az elektromos jelenségekhez.


Mivel nagyon kreatív vagyok, a tanítás megkönnyítésére a nehezebben elképzelhető (magyarázható) elektromos jelenségek megértéséhez – a kereskedelemben nem kapható – különleges, de egyszerű szemléltető eszközöket fejlesztettem és készítettem el. Pl.: villamos megosztás jelensége,..., transzverzális hullámok szemléltetése, stb.)


A fent leírtak alapján megnyugtatok mindenkit, hogy az elektromos és mágneses térerősség, illetve a feszültség és az áramerősség definíciójával tisztában vagyok (és mellőzöm ennek bizonygatását), de a felvetett kérdésre a fent adott egyik válasz, miszerint azért vannak azonos fázisban az E és H hullámok mert azok fénysebességgel haladnak, ettől még azt nem lehet megérteni, legfeljebb elfogadni!

A Maxwell-egyenletekre sem lehet hivatkozni egy középiskolásnál, mivel az még korai.


A feladat tehát az, hogyan lehet elmagyarázni egy középiskolás tanulónak az elektromágneses hullámokra vonatkozó fontosabb tudnivalókat, aki még nem hallott még a Maxwell-egyenletekről. Jelen esetben egy fizikai képre lenne szükség, amennyiben ez lehetséges. Sajnos én nem tudok elszakadni attól a "beidegződéstől", hogy ha az E maximum, akkor a H értéke nulla.

Megkockáztatom: a matematika bizonyos magasságokban (mélységekben) már elszakad a fizikai valóságtól, és átcsap filozófiába. Ezért van az, hogy a matematikusok szerint létezik mágneses monopólus is, mert a matematikai képletekből ez adódik.


Ahol én akadtam el, az a következő, miért írhatók le (azonos fázisban) a komponensek a monokromatikus síkhullámokra az alábbi formában?


Monokromatikus síkhullámra igaz:

Ex = Exo sin(ωt – kz)

Hy = Hyo sin(ωt – kz)


Miért nincs fáziskülönbség?


Köszönöm a fáradozásokat.

2019. dec. 25. 06:34
 9/13 anonim ***** válasza:
Itt lehetett vón kezdeni. :D
2019. dec. 25. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Én úgy emlékszem (de lehet ebben tévedek), hogy tőlem kérdezték a Maxwell-egyenleteket emelt érettségin (ez 5 éve volt). Igazából matematika fakton van integrálás-deriválás, onnantól nem nagy lépés az egész, ráadásul ha most nem, egyetem 1-2. félévében kelleni fog. Őszintén szólva, lehet valaki nálam okosabb enélkül is el tudja mondani, de nem tudok elképzelni olyan helyzetet, ahol EM hullámterjedést vizsgálunk Maxwell-egyenletek nélkül. Gyakorlatilag akármilyen közegben, helyzetben, még plazmában, whistlereket vizsgálva is ezekből vezetjük le az érvényes egyenleteket.

Annyit még hozzáteszek, hogy a második hozzászóló nem azt mondta, hogy E és B azért azonos fázisúak, mert fénysebességgel haladnak, hanem azt mondta, hogy ezek tere fénysebességgel épül ki.

2019. dec. 25. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!