Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi különbség az elemi és a...

Mi különbség az elemi és a szubatomi részecskék között?

Figyelt kérdés
A protont,elektront,stb. valahol elemi valahol pedig szubatomi részecskének nevezik. Azt tudom, hogy ha valami minél kisebb akkor az minél elemibb. Van egyáltalán a kettő közt különbség. Laikus vagyok atémában de nagyon érdekel.

2020. jan. 2. 13:37
 1/5 anonim ***** válasza:
80%

Elemi részecskének elvileg azt nevezzük, ami tovább nem osztható. Nincsen "elemibb" !

Régen azt hitték, hogy ez a proton, elektron, stb.

Aztán rajtuk ragadt.

Amúgy nemrég volt ez a kérdés.

2020. jan. 2. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Így már értem!
2020. jan. 2. 13:44
 3/5 dq ***** válasza:
100%

Elemi részecskék: a tudomány mai állása szerint nincsen belső struktúrájuk, nem kisebb részecskékből állnak össze.

Ilyen például: foton, elektron. A proton és a neutron nem ilyenek.

[link]

[link]


Szubatomi részecske:

Az "atomnál kisebb részecskék". Nem vagyok meggyőződve, hogy bármely részecskéről eldönthető-e egyértelműen, hogy szubatomi-e.

Ilyenek például: elemi részecskék (elektron, foton, stb), kompozit részecskék (proton, neutron, stb) és alkotórészeik.

Nem tartoznak ide: molekulák, atomok, atommagok.

[link]

[link]


A magyar wiki nagyon "elemi részecskének" próbál hívni tulajdonképpen mindent, de téved.

2020. jan. 3. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 dq ***** válasza:

OFF: belefutottam közben egy ilyenbe, szerintem vicces:

„Phonons and electrons are the two main types of elementary particles or excitations in solids.”

[link]

Lustán fordítva: a fononok és az elektronok a két fő típusai a szilárd testekben levő gerjesztéseknek vagy az elemi részecskéknek.

2020. jan. 3. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2020. jan. 4. 10:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!