Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Csak szigorú rendezési reláció...

Csak szigorú rendezési relációknál van értelme közvetlenségről beszélni?

Figyelt kérdés
Egy q relációra azt mondom, hogy közvetlen, ha minden a q b-re nincs olyan c, amire a q c és c q b egyidejűleg.

#közvetlenség #rendezés #reláció #relációkalkulus #rákövetkezés #trichotómia #rendezési reláció #közvetlen reláció #összehasonlíthatóság
2020. jan. 23. 19:50
 1/7 A kérdező kommentje:
Jutalomkérdés: csak olyan halmazokon értelmezhetőek ezek a közvetlen relációk, melyek számossága kisebb, mint continuum végtelen?
2020. jan. 23. 19:55
 2/7 anonim ***** válasza:

Részben rendezésnél is van értelme.

Legyen a halmazod egy adott szám osztói, és a rendezésed legyen az osztja reláció. Azaz a < b, ha a | b.

A másikon gondolkodom, jó lesz figyelemelterelésnek.

2020. jan. 23. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
A második kérdésben legyen a kontinuum a valós számok. Felveszünk hozzá még két elemet. Az egyik közvetlenül kisebb minden valós számnál, a másik közvetlenül nagyobb minden valós számnál.
2020. jan. 23. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Nem csak azoknál van értelme, minden relációra értelmezhető, csak nemszigorú rendezésekre nem fog teljesülni. Szigorú rendezésekre sem fog, mert általában tranzitív relációkra nem teljesül (mármint valódi tranzitívakra).
2020. jan. 25. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Tudsz példákat mondani? Akkor az implikáció nem valódi tranzitív, akkor pszeudo-tranzitív? De például a "kisebb", "nagyobb" relációknál értelmezhető a közvetlenség, amit rákövetkezésnek hívnak - feltéve, hogy legfeljebb megszámlálhatóan végtelen a halmaz számossága. De ott van még a "felmenő rokona", szerintem annál is. Oszthatósággal mi a helyzet?

Ill. a fő kérdés, hogy ezekben mi a közös?

2020. jan. 25. 11:21
 6/7 anonim ***** válasza:

Mire akarsz példát hallani, közvetlen relációra? Pl. {(2,3), (4,5)} egy közvetlen reláció.

Azért írtam oda, hogy valódi, mert van, ami csak attól tranzitív, hogy nincsenek benne (a,b) és (b,c) alakú párok, ezek lehetnek közvetlenek.

Az implikáció nem reláció, de a következményreláció, amit értesz alatta (valódi) tranzitív, hiszen ha A-ból következik B, és B-ből C, akkor A-ból is következik C, ez egy érvényes következtetési szabály.

Valóban léteznek ún. diszkrét rendezések, ahol minden elemnek van közvetlen rákövetekzője, ill. közvetlen megelőzője - az esetleges legnagyobb és legkisebb elemeket kivéve, - de ezek a te definíciód szerint nem közvetlenek, mert te minden párról megköveteled, hogy ne legyen köztük semmi, a diszkrét rendezéseknél meg legtöbbször minden a-hoz csak egy olyan b van, amellyel nincs köztük c.

Az oszthatóság nem diszkrét, mert reflexív; nem is közvetlen ugyanezen okból.

Miyen közös vonást szeretnél találni bennük? Például mindkettő reláció, mindkettő tranzitív, egyik se közvetlen.

2020. jan. 25. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Bocsesz, elnéztem, a tankönyvi definíció szerint elég, ha minden elemhez a nála szigorúan nagyobbak között van legkisebb, ezért reflexív reláció is lehet diszkrét, maradjunk inkább ennél. Ezzel természetes számokon az oszthatóság diszkrét, de továbbra is reflexív, ezáltal továbbra sem közvetlen.


És a jutalomkérdést is csak most vettem észre: nem, bármilyen halmaz bármelyik relációjára lehet értelmezni a közvetlenséget, a fenti példámat pl. valós számokon is tekintheted, ott is értelmes és közvetlen lesz.

2020. jan. 27. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!