Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A természetbe kidobált autógum...

A természetbe kidobált autógumik, autóabroncsok lebomlanak e idővel? Mennyi idő kell a lebomláshoz?

Figyelt kérdés
2020. jan. 28. 17:09
 1/6 anonim ***** válasza:
83%

Google 2. Találat


50 év:


Konzervdobozok, autógumik, bőr (de mivel ez utóbbi kémiai úton kezelt, akár 80 évig is eltarthat a lebomlása)

2020. jan. 28. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
76%
Nem igazán érzem tudományosan alátámasztottnak, hogy egy autógumi 50 év alatt lebomlana. Hosszú évekig hatalmas terhelésnek vannak kitéve az autók kerekein, aztán meg cska hiphop lebomlik, effelől vannak kétségeim.
2020. jan. 28. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 dellfil ***** válasza:
86%

Szerintem az autógumik - természetes - lebomlása évszázezres nagyságrendű. Persze csak föld alatt. A napsütésnek végig kitéve töredékére, - néhányszáz évre - csökkenhet ez az idő.

Kérdés az, hogy hova, és hogyan. Azután meg mit is "tesz" vele a "természet". Eltemeti? A víz kimossa? Stb, stb. És milyen klímán? Milyen szélességi körön? Stb, stb, ... Remélem érthető?


dellfil

2020. jan. 28. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 TappancsMancs ***** válasza:

Az 50 év biztosan nem valós. Elég ha beírjuk a gugliba, hogy "lost car in forest" és a képeken láthatóan lassabb bomlással fogunk találkozni.

[link]


Elírhatták azt az 50 évet, az 500 évecske inkább.

2020. jan. 28. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

A kérdés így ebben a formájában megválaszolhatatlan.


Az, hogy mi mennyi idő alatt bomlik le első sorban a környezettől függ az anyag minőségén túl.


Gondolom van fa bűtor a szobádban kérdező.

Hány éves? Ha mondjuk 10 éves akkor tök jó állapotban lehet még. De egy 30 éves tölgyfa asztal is igazából ugyanolyan mint az új.


Na most képzeljük el hogy kitesszük a frissen vásárolt tölgyfa asztalt a kertbe. Éri a napsugárzás, éri a reggeli harmat kicsapódás, eső, szél, fagy...

Kb 2 év után már biztosan fel lehetne rajta fedezni a korhadás nyomait. Talán a talajjal érintkező lábakat már a mohák és gombák is megtámadnák.


Szóval az, hogy mi mennyi ideig bírja az csak a környezettől függ.


Egy autógumi az persze eléggé eltérő eset mint az asztal. Első különbség, hogy nem fogja semmilyen élő szervezet elkezdeni megemészteni, vagy aprózni.

A fát a gombák, vagy más növények könnyen aprózzák, vagy kémiai úton bontják.

A gumit nem fogja semmi sem bontani.


A gumi esetében kizárólag abiotikus környezeti hatások fogják a kémiai/fizikai degradációt elvégezni.

Ha a szaharában hagyod ott a gumiabroncsot, akkor egész más hatások fogják érni mintha az óceánba dobnád be.


nem vagyok polimer kémikus, így fogalmam nincs hogy pl tartós 40 celsius fok, nulla csapadék, és erős UV sugárzás hogyan fogja idővel módosítani a vulkanizált gumi legfelső rétegének molekuláit.

Felteszem elhasadnak idővel a szulfid kötések, megbomlik a gumit alkotó polimer vegyület hosszú lánca, és egy morzsolódó, rideg anyaggá alakul.


De ez úgy általában bármilyen polimerre (műanyagok) igaz szerintem. A műanyaggal is az a baj, hogy kémiailag nem nagyon akar átalakulni, mert egyszerűen nincsenek olyan molekuláris régiói az anyagának, amiket ki tudna kezdeni a környezete.

Óriási apoláros szénhidrogén molekulák, amikbe esetleg néhány egyéb elem atomja van beépítve (pl halogének, vagy valami oxigént tartalmazó oldalcsoport).

Nem oldódnak vízben, savaknak-lúgoknak ellenállnak.


Igazából tényleg csak a hő/UV sugárzás hat rájuk, és bontja őket fizikailag. De ez csak azt jelenti hogy aprózódik. Ami azt jelenti hogy ugyanaz a mennyiségű műanyag (pl egy PET palack) megmarad, csak nem egy jól látható PET palack formájában, hanem 100 milliárd szor 100 milliárd apró kis mikro műanyag szemcseként.

A guminál is valami hasonlót tudok elképzelni.


Szóval megkülönböztethetjük azt, hogy a gumi anyaga ténylegesen átalakult valami egyszerűbbé, és megkülönböztethetjük azt, hogy a gumiabroncsunk anyaga továbbra is megmaradt, csak éppen szétaprózódott sok milliárd apró bumi darabkává.


Utóbbit nem is nevezhetjük rendes lebomlásnak. Ezért mondják, hogy ezek igazából nem lebomló anyagok.


500 év után lehet hogy nem lesz egy nagy fánk alakú gumidarab az a gumiabroncs, de az anyag, ami alkotta továbbra is megmarad szétszóródva a környezetben.


Aztán bekerülhet a táplálékhálózatba, és mivel az élő szövetek baromira nem szeretik ezeket a polimer anyagokat, majd jól felhalmozódik az élőlényekben, és rákot okoz.


(a rákkeltő hatás csak az egyik káros hatás. Sejtszinten okozhat gyulladási reakciót, vagy egyéb problémákat)

2020. jan. 28. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Wadmalac ***** válasza:
100%

Még egy probléma van: az autógumi egy kompozit.


Gumiba (természetes vagy szintetikus, esetleg vegyesen) ágyazott szövet, részben vagy teljesen műszálas, plusz acélsodrony.


Az egy dolog, hogy ezeknek is megvan a saját lebomlási idejük (de igazán csak miután már szabadra kerültek a gumi felületi lebomlásával, de nagyobb gond, hogy nagyon sokáig fenntartják a gumianyag egységét.

Tehát mondjuk a megadott 50 év alatt esetleg a külső gumiréteg valóban lebomlik, elporlik annyira, hogy felszínre kerül a szövet, de a szövet bomlása igazán csak ekkor indul.

Akkor annak is van egy bomlási ideje, utána kerül felszínre a következő gumiréteg és indul újra az 50 év.

Jól impregnálódott szövet esetén lehet, hogy az a lebomlás évszázadokig tart.

2020. jan. 29. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!