Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A középkorban milyen nagy...

A középkorban milyen nagy kiterjedésűek lehettek az erdők azon a helyen, ahol laktok, éltek?

Figyelt kérdés

Elsősorban vidékek helyzetére vagyok kíváncsi. Találok olyan oldalt, ahol a középkori Magyarország erdőségeit is megemlítették, illetve felmérték területeinek nagyságát?

A mai erdőterületek jóval kisebbek, mint akkor voltak.

Miért érdekel ez engem? Összehasonlítást szeretnék csinálni, milyen nagyban csökkent így az erdőségek az adott területen...



2020. febr. 2. 21:39
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Az 1700-as évektől kezdődően egyre jobb térképek vannak. Ami teljesen konkrét és kereshető ma már az az 1782-85 közti ún. 1. katonai felmérés térképet az Arcanumosok összerakták a google mapssel pár éve, ez kereshető lett, és meg tudod nézni, hogy ebben az időben hogyan nézett ki a lakhelyed (googlébe beírod, hogy 1. katonai felmérés és az első találatok között ott a link).


A korábbi időszakokból csak szorványosan vannak térképek, illetve amik vannak a birtok összeírások (ezek nagyrészt latin nyelven vannak meg, már ahol megvannak). Itt leírják, hogy hol van egy-egy birtok határa (amolyan telekkönyv szerűen), meg hogy kb. mi van a birtokon. Sok peres irat is fentmaradt és a peresben is érdemes kutakodni (a Magyarok már rég óta szerették a szomszédot beperelni "túlépítés" "jobbágy elcsábítás" és hasonló igen fontos okokért, de a tyúkperek is jellemzőek voltak, az ilyen peresben sok helyen vannak birtok leírások, szintén főleg latin nyelven). Ha van egy-egy konkrét terület neki lehet esni a levéltáraknak (sok sikert, mert hatalmas munka). Egyébként ha jól emlékszem valamelyik vidéki egyetem földrajz tanszékén (nekem Szeged vagy Eger rémlik, de nem 100%) csináltak kb. 10-15 éve ilyen kutatást, de hogy meddig mentek vissza nem tudom.

2020. febr. 2. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Szia!

Köszönöm válaszod! Az általad említett katonai felmérést már átnéztem és már ott látszott a különbség az akkori kiterjedés és a mostani között. A középkori részekről viszont már nehezebb találni ezt-azt.

Szoktam olvasni ehhez hasonló okleveleket, s melléjük a regesztákat is, és- ahogyan te is említed - nagyon sok iratban található a pereskedés, mint fő.

Egyébként Felvidéken lakom, falum s a környékbeli falvak történetei, területei után szoktam kutakodni, emellett az akkori természeti adottságok, kinézetek is érdekelnek;amint szabadidőm is engedi. Rengeteg munka, ez így igaz. (többek között ezt is művelem szabadidőmben)

2020. febr. 2. 21:57
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
A felvidék viszonylag szerencsés ebből a szempontból, mert az egyházi levéltárak elég jól megmaradtak, és nagyon sok régi irat megvan.
2020. febr. 2. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Hogyhogy? A jelenlegi Magyarország ebből a szempontból miért hiányosabb?
2020. febr. 2. 22:06
 5/13 A nagy Levin ***** válasza:
88%
Mert az ilyen-olyan háborúkban sok magánirat, templomi irat stb. megsemmisült. A Felvidéken pl.soha sem volt török uralom.
2020. febr. 2. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

A 15.századról vannak becslések, hogy egy adott terület milyen százalékban volt beerdősülve.

Ebben a pdf-es tanulmányban elég sok érdekes dolog olvasható. [link] [link]

2020. febr. 2. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem jó a link:(

Inkább írd be a google-ba, hogy "Erdőgazdálkodás a középkorban pdf"

Az első helyen hozza ki, és rögtön letölti, ha rákattintassz.

2020. febr. 2. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

A honfoglalás korában a Kárpát-medence 80-85%-a volt erdős terület, aztán a lakosság számának és a művelésbe vont területek méretének növekedésével összefüggésben csökkent ez az arány. A török korban sok helyen megcsappant a lakosság és lehanyatlott a termelés, szóval egy ellenkező irányú tendencia volt ekkor megfigyelhető(habár a Duna-Tisza közén viszont inkább sivatagosodás volt, mint visszaerdősödés). Ezután leginkább a 18-19.századi népességrobbanás és a folyószabályozások voltak döntőek ebből a szempontból,


A Felvidék északi és keleti része a szászok betelepítéséig

(12.század) gyakorlatilag egy egybefüggő erdőség volt. Ezek a szász hospesek átjárhatóvá tették a területet és megindult a szláv és magyar telepesek kolonizációja is.

Nem tudom a Felvidék melyik részén laksz, de egy viszonylag zavartalanul fejlődő térségről van szó, szóval szorgalmas levéltári kutatással biztosan találsz körülbelülre pontos adatokat.

2020. febr. 2. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Itt egy tanulmány lent ami elég részletes. Általánosat nehéz lenne mondani, vagy csak pontatlanul, mert a természetben sokféle növényzet különböztethető meg és azok még természetesen is változnak és lehetett adott helyen a növényzet füves szavanna, erdős szavanna, cserjés, füves puszta, trópusi esőerdő, lombhullató erdő, liget, sivatag, félsivatag, hegyvidéki erdő, stb. Nagyon nem mindegy, hogy egy füves terület volt-e ott, ahol ma mezőgazdasági vagy üzemi vagy lakó terület van, vagy pedig valamilyen erdőség. A kiindulási növényzet ismerete nélkül csak átlagolni lehet, de nagyságrendileg Európában az erdőségek a 60% és 80% környékén mozogtak, ezeket termőterületnek fogta be az ember, mert kellett enni és növekedett a népesség.


Itt egy kép például...

[link]


A tanulmány:

[link]

2020. febr. 3. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm nektek!

Közel lakom Balassagyarmathoz. Valamelyikőtök kérdezte, az Ipoly folyó mellett szinte. A linkek is hasznosak. A honfoglaláskor 80%-os volt az erdőség, erről már olvastam én is.

Bár én is a török pusztításokra és egyéb háborús időkre gondoltam, de nem voltam benne biztos, hogy ez (is) fő ok arra, hogy nálunk jobban kutathatóak az anyagok. Felvidéken is portyáztak a törökök, még a falumban is, de az északi helyekre már nem mentek, így a bányavárosok is épen maradhattak.

2020. febr. 3. 12:43
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!