Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Grúziát, Azerbajdzsánt és...

Grúziát, Azerbajdzsánt és Örményországot és Törökország egészét Európához tekinthetjük?

Figyelt kérdés

Ti annak tekintenétek? Most ahogy láttam hivatalosan Istanbul Európai részéig és Csecsenföldig Európa, de így pont “megszakad” vagy nem tudom az említett országokkal teljes lenne. Vallást tekintve ha a muszlim csecsenföld is Európa része, a muszlim Azerbajdzsán és Törökország (maradék 95%-a) is lehetne. (Mint ahogy Albánia és Bosznia is az). 20-ik századi történelmet tekintve pedig ezek az országok is a Szovjet unió tagállamai voltak, mint ahogy Kelet-Európa nagy része, így sok hasonlóság is van. Törökország Ázsiai része talán kérdésesebb kultúrális és fejlettségi különbségekben, de egy balkáni ország se sokban különbözik (szerintem).

Ezeket az országokat Európához tekinthetjük?



2020. febr. 15. 09:45
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Európa és Ázsia határát régen határozták meg, mégpedig földrajzi egységek határként való megnevezésével.

Tehát északon az Ural, majd a Káma-Ural folyók, utána a Kaukázus, végül a Fekete tenger és a Dardanellák adják.

Ezért Grúzia Európa, Törökország innenső (kisebbik) fele szintén, ám a nagyobbik nem. Ha Európa lenne, akkor, mivel Szíriával nincs jelentős természetes határ, az is. És a probléma végeláthatatlan...

2020. febr. 15. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A jelenlegi meghatározás szerint Törökország, Grúzia és Azerbajdzsán kis része Európa, nagyobb része Ázsia, Örményország pedig teljesen Ázsia.


Itt egy kép a jelenlegi határokról: [link]


Viszont több verzió is létezik a hivatalosan elfogadotton kívül: [link]


Ezen határok szerint van ahol a Kaukázusi országok teljesen Eurpához tartoznak, de olyan is ahol már Dél-Oroszország is Ázsia. A kontinensek határait nem politikai, hanem természetfölrajzi szempontok alapján szokás meghúzni, így az országhatár szerint meghúzott határok szerintem értelmetlenek. Szóval én az első verziót tartom leginkább elfogadhatónak. Kulturálisan nehéz meghatározni, mert ha pl. ez alapján húznánk meg a kontinenshatárokat, akkor még Kamcsatka és Vlagyivosztok is Európa lenne.

2020. febr. 21. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Attól függ, kulturális vagy földrajzi értelemben. Mindkét szempontból van többféle verzió is. Annyi biztos, hogy kulturális értelemben sokkal szűkebb Európa, mint földrajzilag (ami ugye az Urál hegység). Kulturális szempontból viszont hülyeség lenne azt mondani, hogy Oroszország egyik fele Európa, másik fele Ázsia.


Törökországot szokás Európához sorolni, de Örményország, Grúzia és Azerbajdzsán az a Kaukázus. Nem Európa de nem is Ázsia. (Lehet vitatkozni persze ezzel, én így tudom)


2# "Kulturálisan nehéz meghatározni, mert ha pl. ez alapján húznánk meg a kontinenshatárokat, akkor még Kamcsatka és Vlagyivosztok is Európa lenne"


Ezt maguk az oroszok is erősen vitatnák...

2020. febr. 25. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Utolsó: az oroszok nagy része valóban nem tartja magukat európainak de ez a nézet az utóbbi 10-15 évben terjedt el, elsősorban a nyugati liberalizmus miatt.


Kulturális határokat nagyon nehéz meghúzni. Mi alapján lesz akkor a határ? Vallás? Ha a kereszténység lenne a határvonal akkor pl. Albánia nem európa, de teljes Oroszország az. Ha már az ortodoxokat se vesszük európainak akkor már Szerbia se lenne európa, így ennek sincs értelme. Ha nyelvi/etnikai alapon akkor viszont megint oda tartozna teljes Oroszorszag. Szóval szerintem ennek a kulturális Európa-Ázsia határnak nincs értelme.

2020. febr. 25. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!