Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha rajtam kívül másoknak is...

Ha rajtam kívül másoknak is van éntudata és érzékelése, az hogy válik el az enyémtől?

Figyelt kérdés
Én tudom, hogy vagyok én és sok másik én is. De miért pont ezt az ént érzékelem sajátomnak? Erre mi a tudományos magyarázat?

2020. febr. 23. 23:15
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
74%

Milyen sok másik én?


A kérdés értelmetlen. Vannak entitások, élőlények tudattal. A saját idegrendszerük generálja ezt.


Filozófiai értelemben nem bizonyítható senki más tudata kívülről, csak a sajátodról tudhatod ezt a tényt. (Bár még az is lehet csalóka, mert lehet egy-egy tudatpillanatot élünk meg, és az emlékeink miatt érezzük folytonosnak. Vagy az is megeshet, hogy reggel már másik tudat ébred fel és resetelődik, ahogy újra összekapcsol a rendszer)


...de gyaníthatóan a tudat kohéziója egyenes arányban van az agyéval. Tehát amíg ép a thalamokortikális rendszered addig a tudatod megmarad. Maximum alváskor szétkapcsol a rendszer.

2020. febr. 24. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
85%
A saját agyad tud saját magáról, ezt érzékeled "én"nek. Az én agyam meg magamról érzékeli ugyanezt.
2020. febr. 24. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 Wadmalac ***** válasza:
73%

A tudomány mai állása szerint minden élőlény, így minden ember is fizikailag elkülönülő entitás. Szóval a bárminemű kapcsolat feltételezésének nincs alapja, épp az lenne a fura, ha lenne.



Amint sikerül elfogadni, hogy a tudatod nem más, mint a agyad működésének mellékterméke, nem pedig egy anyag feletti csoda, érthetővé válik.

2020. febr. 24. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 Tislerics Máté ***** válasza:
76%

"Én tudom, hogy vagyok én és sok másik én is."


Ezt most értenünk kéne? :D

2020. febr. 24. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:

Igen, lefogadnám, hogy mindnégyetek állítja, hogy saját énnel rendelkezik, ahogy én is. A legtöbben ezt mondják, ezért mondom, hogy sok másik én létezik, ami nem belőlem ered.

Az ént nem a testtel azonosítom, hanem az "érzékelővel", hiszen csak abban lehetünk biztosak, hogy érzékelünk, hogy irányítjuk is a testünket - szabad akarattal -, abban nem, lásd: bihevorionizmus.

A vita azon pörög, hogy honnan ered ez az érzékelő. Mivel én csak a saját érzéseimet, érzeteimet tudom átélni, tagadom, hogy más érzékelők lennének - máskülönben át kellene azokat is élnem. De az a baj, hogy ezt más is állíthatja. Azt pedig nehezemre esik elhinni (nem látom be), hogy létezzen rajtam kívül más érzékelő is.

2020. febr. 24. 09:21
 6/23 Tislerics Máté ***** válasza:
95%

,,... máskülönben át kellene azokat is élnem."


Miért?

2020. febr. 24. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:
Hát mert én vagyok az érzékelő.
2020. febr. 24. 09:26
 8/23 Tislerics Máté ***** válasza:
94%
#7! Ezek szerint mégsem... :D
2020. febr. 24. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
100%

"Mivel én csak a saját érzéseimet, érzeteimet tudom átélni, tagadom, hogy más érzékelők lennének"

Egyik állításból nem következik a másik. Nem kell tagadni, csak elfogadni, hogy nem tudod bizonyítani, nem lehetsz biztos benne, de attól még lehet más tudat.


Ha jól értem, olyasmire gondolsz, hogy a sok milliárd önálló és egyenrangú tudat közül mi emel ki téged, mitől vagy kitüntetett, miért pont a te saját tudatod az egyedüli bizonyítható, és nem valaki másé. (Jól értem a kérdést?)

2020. febr. 24. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 Wadmalac ***** válasza:
96%

"A vita azon pörög, hogy honnan ered ez az érzékelő. Mivel én csak a saját érzéseimet, érzeteimet tudom átélni, tagadom, hogy más érzékelők lennének - máskülönben át kellene azokat is élnem. De az a baj, hogy ezt más is állíthatja. Azt pedig nehezemre esik elhinni (nem látom be), hogy létezzen rajtam kívül más érzékelő is."


Kerekedik a szolipszizmus újrafeltalálása.

2020. febr. 24. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!