Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A homo erectusnak és a homo...

A homo erectusnak és a homo sapiensnek elméletileg születhetne közös utódja?

Figyelt kérdés
Vagy túlságosan távoli elődeink, hogy ez megtörténjen?
2020. febr. 28. 09:10
 1/9 anonim ***** válasza:
95%

A tudományban van egy olyan szabály, vagy mondás vagy nem tudom mi, és ez különösen igaz a biológiára, hogy egy kísérlet azért kísérlet, mert nem tudjuk a kimenetelét. Ha tudnánk, akkor biztoslat lenne és nem is kellene elvégezni.


A keresztezéseknél nagyjából egyáltalán nem lehet előre megmondani, hogy mi lesz a kimenetel. Illetve nyilván békát lódarázzsal nem lehet, de például azt hogy a ló meg a szamár öszvért ad, azt semmilyen genetikai ismeretből nem lehet előre kiszámolni. Tudjuk, hogy így van, mert kipróbáltuk. De néha meglepően közeli rokonfajok sem adnak utódot, nem tudni miért. Ilyen a biológia.


De még ha lenne is valami ismert szabály, akkor is ez a szabály bizonyára magában foglalná a DNS/kromoszóma eltérések és hasonlóságok mennyiségét, vagy egyéb sejttani információkat. Marpedig a Homo erectusból nem maradt fent élő sejt, de még csak DNS foszlány sem. Úgyhogy erre a kérdésre egészen egyszerűen az a válasz, hogy nem tudjuk.


Sajnos a tudományban vannak ilyen kérdések, amikre az egyetlen becsületes válasz a "nem tudjuk", akárhogy verjük az asztalt vagy spekulálunk jobbra-balra, az igazság az, hogy nem tudjuk.


(Amúgy a Homo nagy H.)

2020. febr. 28. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

"elméletileg"

Ehhez nem kell más, mint biztosítínod

- egyidejű létezésüket,

- párosodási hajlandóságuk,

- nemzésre alkalmas hím- és női egyed találkozását.

Aztán, ha minden összejött, akkor ELMÉLETILEG lehezne közös utód, hacsak a természetes vetélés közbe nem szól.

2020. febr. 28. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

Legalább a genetikai egyezés százalék-arányát tudni kéne a tippelgetéshez és még az is pontatlan lenne.

De nincs kéznél homo erectus DNS.

2020. febr. 28. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Alex Fly ***** válasza:
63%
Az emberi faj ma is létező variánsai esetén minden kombinációból származhatnak utódok. Ezek után logikusnak tűnik a feltételezés, hogy a múltbeliekkel is ez lehet a helyzet...
2020. febr. 28. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Azt tartom valószínűbbnek, hogy igen. Ember-csimpánz hibridre ugyanis nincs teljes bizonyos válasz (a tudósok nem tartják 100%-an kizártnak a lehetőségét). Márpedig ha még az ember-csimpánz párosra sincs teljesen bizonyos tudományos konszenzus a dolog kizárására, akkor ehhez képest a Homo erectus igazán közeli rokon.


A Homo erectusról egyébként nem is tudtam, hogy ilyen soká élt. Szinte már-már elérte a történelmi időket (na jó, persze hát azt azért nem, de úgy 100 000 éve még éltek nagyon szűk élettérre, Java szigetére visszaszorulva. Sőt nemcsak a Solo-i embrre gondolok, de a nem teljesen tisztázott csatlakozású Flores-szigeti emberre is.)


Aúgy szerintem kb. a Homo habilisig menne a termékeny párosodás, legalább laborokban. Talán-talán a nagyon kései (és a Homo-hoz legközelebbi) Australopithecus fajokig is.

2021. márc. 28. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Most persze itt a dolgot igyekeztem a gyakorlati szempontból érdekesebb részénél megfogni, mert szigorúan véve a Homo erectus részben mi is vagyunk, hiszen elvileg abból lettünk, mint ahogy a neandervölgyi is, tehát tkp. a neandervölgyi és a Homo sapiens párosodásával (ami bizonyított tény) tulajdonképp bizonyságot és igenleges választ nyert maga a kérdés is.


De itt persze a kérdésnél vegyünk érdekesebb helyzetet, mondjuk a Java-szigeti ,,klasszikus'' Homo erectus párosodását egy mai emberrel, vagyis hagyjuk meg a kb. másfélmilliós-kétmilliós év különbséget az elágazástól számítva.


Szóval szerintem menne a dolog. Kb. a kétmillió éves távlat még beleférne szerintem, és szerintem kb. olyan lenne, mintha a bonobó törpecsimpánzt párosítanánk közönséges csimpánzzal (amúgy ők is kb 2 millió éve váltak szét). Szabad természetben gyakorlati okokból nem jönne létre, de mesterségesen (állaktkerben, alborokban) meg lehet csinálni.

2021. márc. 28. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Ez az ábra


[link]


és ez a cikkrészlet


[link]


arra utal, hogy a jólismert hibridizációkon kívül (a neandervölgyi emberrel és a gyenyiszovai emberre) történt még történt mai fajunk felé génáramlás más archaikus hominináktól is. A kérdés, hogy ezekkel milyen rég volt közös ősünk. Úgy veszem ki, hogy egy millió év az még eléggé úgy néz ki hogy belefér. Nem olvastam még utána, a másfélmillió vagy kétmillió év körüli távlatra szerintem még nincs adat, így többről azthiszem nincs róla bizonyság, de szerintem elvi bilológiai lehetőségként talán beleférne az is.

2021. márc. 28. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Valóban vannak egész friss - 2020-as - kutatások abban, hogy nemcsak a neandervölgyi vagy a gyenyiszovai, hanem akár közel kétmillió éves ,,szuper-archaikus hominiákkal'' is történhe tett génkeveredés a ,,közelmúltban'' (mondjuk a közép-pleisztocén korban):


[link]


ebből egy kicsit tömörebben kivonatolja a lényeget az alábbi videórészlet:


https://www.youtube.com/watch?v=EWaREXA8_fE&t=742s


persze az ezzel kapcsolatos vitákban negatív eredményt felmutató cikk is van:


[link]


Mindenesetre a kulcsszavak keresgéléshez: ,,super-archaic'' ,,homonins''. És esetleg még érdemes mellé venni a Neanderthal és a Denisovan szót is, mert bár ez utóbbiak ugyan szinte tegnap éltek, és persze jóval régebbi elágazás becsatlakozását keressük, de állítólag e a szinte tegnap élt népek irányába történhetett meg a keveredés.

2021. márc. 29. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Javitás: super-archaic, hominins
2021. márc. 29. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!