Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha egy földönkívüli civilizáci...

Ha egy földönkívüli civilizációnak sikerülne építeni egy olyan járművet, ami gyorsabban halad a fénynél, akkor a relativitáselmélet összeomlana, vagy csak módosításra szorulna?

Figyelt kérdés

2020. márc. 5. 08:35
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
73%
Tekintve, hogy a relativitás-elméletnek nem alapja, csak része a fénysebesség határ-mivolta, így elég lenne módosítani.
2020. márc. 5. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 Wadmalac ***** válasza:
85%

A rel. elmélet elég stabil ahhoz, hogy a mi téridőnkben BIZTOSAN jó. Ahol kicsit kérdéses a dolog, az az a terület, ahol a téridő "elfajul", lásd fekete lyukak, illetve a szubatomi szinten, amivel a rel. elmélet számára nem is igazán a fő terület.

A kvantumfizika is ugyanilyen stabil, ez is pariban leírja a valóságot a rel. elmélettel egyezően, ez is bizonyítja, hogy mindkettő jó. Ahol összevesznek, az a fent említett elfajult téridő esete, illetve a szubatomi régió, ahol a kvantumfizika az úr.


Bármelyiket nézed, a fénynél gyorsabb mozgás, információforgalom nem lehetséges.


Szóval ez oylan 99,9999999999999...%-os biztonsággal így is van.


De ez nem jelenti, hogy biztosan nem lehet A-ból B-be elmenni a fénynél gyorsabban.

Csak ahhoz ki kell lépni a rel. elmélet kiskapuján, elhagyni illetve megváltoztatni magát a téridőt.


És ez elvileg lehetséges. Ha egy idegen faj tud fénysebességnél gyorsabban A-ból B-be menni, akkor így teszi.

És a rel. elmélet még mindig érvényes marad.

2020. márc. 5. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 LeonScottKennedy ***** válasza:
36%
Akkor nem látnának semmit, mivel a fény nem éri utol őket. És őket sem lehetne, egy fekete folt lennének beleolvadva az űr sötétjébe. Szóval nincs sok értelme a fénynél gyorsabban való utazásnak. Inkább a téridőből kéne kivágni magunkat valahogy. Vajon ha egy szupermasszív feketelyuk néhány milliárd év múlva lesz elég "nehéz" ahhoz, hogy "átszakítsa" a téridőt?
2020. márc. 5. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 Tislerics Máté ***** válasza:
74%

Nem kéne változtatni semmit. Csak kiderülne, hogy az Alcubierre-meghajtás (vagy valami hasonló) nem csak elméletben, hanem műszakilag is megvalósítható dolog. Továbbá kiderülne hogy az egzotikus anyag, (agy valami nagyon hasonló cucc) is létezik.


Ez a felismerés nem cáfolná, hanem megerősítené Einstein elméletének helyességét.

2020. márc. 5. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 EagleHUN ***** válasza:
100%

A relativitás elmélet csak azt mondja ki hogy tömeggel rendelkező test (anyag) a fénysebességet el nem érheti. (Mert az "végtelen" energiába kerülne neki.)

Azt nem mondja hogy más (kiskapus, megkerüléses) módon nem lehet valami gyorsabb.


A quantum fizika nem tudom mond -e erről bármit is.


De ezzel összhangban ahogy előzőek írják amennyiben megkerüljük a dolgot pl az Alcubierre-meghajtás ha megvalósítható akkor bizony lehetséges gyorsabban menni.

Mivel ennek a jelenlegi fizikai modellekben sincsen akadálya így módosítani sem kell rajtuk semmit sem!


Hogy ez érthető legyen az Alcubierre-meghajtás arról szól hogy az ürhajód a "tér szövetéhez képest" gyakorlatilag áll, viszont magát a teret hajlítja el maga előtt és mögött. Arra nincs tiltás semmilyen elméletben hogy a tér extrém mértékű elhajlása nem haladhat bármennyivel. Az ürhajód mint tömeggel rendelkező test közben nem megy semennyivel sem, közben mégis haladhat nem is kis sebességgel... Szóval ez egy megkerülési lehetősége a dolognak. Nem egy tiltott dolgot csinál ami miatt bármelyik elméleten is változtatni kellene.

2020. márc. 5. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 Tislerics Máté ***** válasza:
100%

#5! köszi!


Lehet hogy a kérdező ki akarja provokálni csak azt hogy minden megkérdőjelezhető. Hogy minden nagyon távolinak tűnő ismeret a világról csak a tudósok agymenése. Sokat hallani a hasonló "érvelést" hogy: honnan tudnák hogy nem lehet gyorsabban menni a fénynél, ha még a Marsig sem sikerült eljutnunk?! Az ilyen emberek nem kimondottan tájékozottak.


A tudományos eredmények azért tudományos eredmények, mert nem önkényesek. Minden mással ellentétben, ezekben tényleg jogosan bízhatunk. A mechanika törtvényiben is bízik mindenki, aki repülőgépre száll. Vagy kocsiba. Akkor a többi miért elfogadhatatlan?! Amire rájöttünk az már tudás! Maximum félreérthetjük a természetben tapasztalt jelenségeket. De attól még a megfigyeléseink nyilvánvalóak.


A részecske gyorsítókban a részekéket képesek vagyunk a fény sebességének 99,999999999 százalékára felgyorsítani. Na vajon miért nem megy a 100 százalék? Mert Einstein bácsinak igaza volt!


Nem lehet tömeggel rendelkező testet felgyorsítani a fénysebességre. Ahogy egy ember sem tud kettévágni egy üllőt a kezével. Ez tiszta fizika!


Ha gyorsabban akarunk helyet változtatni mint a fény, akkor bizony a téridővel kell machinálni. Mert az nem egy tárgy, hanem maga a tér! Nem anyag, hanem geometria! Máshogy nem lehet! Pontosan tudjuk hogy miért. A tér módosításának legjobb módszere pedig az Alcubierre-meghajtás. A többi elképzelés vagy elképzelhetetlen vagy túl sok energia kell hozzá. Nyilván kitalálhatunk még egyéb megoldásokat is. De egyenlőre ez tűnik csak kivitelezhetőnek. Ezért ha olyat tapasztalunk mint amit ír a kérdező, akkor a logikus következtetés az, hogy ezek ismerik az Alcubierre-meghajtást. Vagy valami hasonló módszert!

2020. márc. 5. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 Wadmalac ***** válasza:
100%

"az Alcubierre-meghajtás arról szól hogy az ürhajód a "tér szövetéhez képest" gyakorlatilag áll, viszont magát a teret hajlítja el maga előtt és mögött."


Nem igazán értem, hogy az Alcubierre hajtómű teóriát részletező leírások miért nem említenek semmit az engem bántó pontjáról.


Konkrétan arról, hogy a jelen tudásunk szerint a térgörbület és a gravitáció közé egy egyenlőségjelet teszünk.

Akkor pedig a Földet az Alpha Centauri mellé húzó térgörbület egyenértékű egy akkora fekete lyuk gravitációs hatásával, ami ezt a két pontot egymás mellé tudja görbíteni.


Az ilyen kategóriájú gravitációs hatások komplett galaxisokat szoknak összetartani, vagyis sokezer fényéves körben mindent összekócolni.


Én spec be nem merném kapcsolni, ha elém raknák, mert még az Andromédáról is jönni fognak reklamálni birtokháborítás miatt.

2020. márc. 5. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 Tislerics Máté ***** válasza:
100%

#7!


[link]


A ,,Tömeg- és energiaszükséglet" Résznél írnak erről kicsit.

2020. márc. 5. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 Wadmalac ***** válasza:
100%

Nem, ez csupán a tömegben kifejezett energiaszükségletről ír. A meghajtás által kifejtett környezeti hatásról csak lejjebb, a jogosan feltételezett mesterséges gammakitörés formájában van szó.

Nem mondom, hogy az egy epertál, de egy galaktikus mérvű gravitációs árapályjelenséget produkálni szerintem minimum ekkora baj.

2020. márc. 5. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 Tislerics Máté ***** válasza:
100%

#9! Jogos! Én úgy értelmeztem a dolgot, hogy nem kell az egész teret meghajlítani köztünk és a szomszédos csillagok között. Elég az űrhajó előtt és mögött ezt megtenni kicsiben, ami aztán folyamatos gyorsulásra kényszeríti a hajónkat. Maga a lassítás ettől még ugyan úgy pusztító hatású lesz. És sok egyéb probléma is van nyilván.


Nem biztos hogy jól értelmeztem ezt, szóval bocsi ha benéztem valamit!

2020. márc. 5. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!