Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha most hirtelen, egy találmán...

Ha most hirtelen, egy találmány segítségével rohamosan csökkentenénk a légkör CO2 mennyiségét (s mondjuk a normál érték alá esne) akkor egy "enyhe" jégkorszakhoz hasonló állapotot idéznénk elő? Magyarországon ekkor újra megjelenhetne a Pannon tenger?

Figyelt kérdés

Van egy történetpalánta a fejemben, mely egy sajátos jövőbéli világban játszódna. Nem akarom túltolni a "sci-fi" részét, csak valamennyire megalapozni, hogy miért olyan a világ amilyen. (Inkább gazdasági/politikai és földrajzi változásokról lenne szó, a technika fejlődését meg egy kicsit megrekedve képzeltem el).


Szóval...

Az érdekel, hogy a fenti ötletem alkalmas-e a feladatra. Tehát mondjuk 2025-ben felfedez valamit az emberiség (pl. a CO2 hangyasavvá katalizálásának technikája überhasznos és használható lesz) amivel tök jól megtudjuk kötni a CO2 felesleget, esetleg túl is lő ezzel a határon, valamint fel is hagyunk mondjuk a többi károsanyag kibocsátással (freonok, nitrogénoxidok) akkor a felmelegedés irányát megváltoztatva újra az elhidegedés felé toljuk el a bolygó klímáját?


Vagy a felmelegedés így is úgy is folytatódna, mert ekkora hatással még sem vagyunk a bolygóra?


Ha igen, mennyi idő múlva kezdődik el újra az eljegesedés?


S... Így ezektől függetlenül: milyen folyamatok következmények kellenének ahhoz, hogy pl. Magyarországon újra megjelenjen a Pannon-tenger? S vagy úgy egész Európában szanaszét megjelenhetnének beltengerek, vagy az alacsonyabban fekvő partvidékek víz alatt legyenek.



Kicsit nagyon elméleti kérdés, és tudom hogy a kategória válaszolói nem szeretik az ilyen képzelgős, buta kérdéseket, de hátha... Bennetek bízok, én ilyen tudományos cikekket vagy nem értek vagy nem találom a választ a kérdéseimre.


Plusz, ha vannak ötleteitek azokat is szívesen meghallgatom, vagy ha tudtok könnyen emészthető forrásokat ajánlani (akár angol nyelven is, ha könnyen értelmezhető).


2020. márc. 11. 20:39
 1/8 V. Hélix válasza:
100%
Ha az összes üvegházhatású gáz egyszerre eltűnne az valószínűleg hatalmas katasztrófát okozna. A CO2 eltűnése elég rossz hatással lenne a növényekre így azok elpusztulnának. Lehűlést is okozna, de tenger nem alakulna ki a semmiből. Jégkorszakot az okozhatna, ha egy óriási vulkán kitörne és füsttel borítaná be a Földet, mert így a nap nem tudná felmelegíteni a bolygót és így lassan lehűlne, de egy ekkora vulkán elpusztítaná az emberiséget, mert aki valami csoda folytán nem hal meg a füsttől az vagy a későbbi hidegtől vagy a kajahiánytól halna meg. Valamilyen természeti katasztrófa kéne ami hatalmas áradásokkal járna, de nem jut eszembe ilyesmi, esetleg a Hold gravitációs erejével lehetne kezdeni valamit, elvégre az apályt és a dagályt is az okozza. Mondjuk, ha valahogy közelebb kerülne a Földhöz az okozhatna áradásokat, de ha meg túl közel jönne akkor becsapódna a Földbe, tehát ne hozd túl közel a könyvben.
2020. márc. 11. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az ötleted!


Illetve eszembe jutattad, hogy hibásan tettem fel a kérdést... Nem tűnne el teljesen a CO2, hanem csak egy sokkal alacsonyabb értékre esne. (Pl. Mai értéke 100, "normál" értéke 70 lenne, akkor egy olyan 69-65-re esne le. Tehát még pont annyira, hogy az élővilág körforgalmát (akár fajkipusztulások árán is) megőrizze, de a felmelegedést megállítsa/megfordítsa.

2020. márc. 11. 21:38
 3/8 V. Hélix válasza:
100%
Ekkora CO2 csökkenéstől legfeljebb pár fokkal csökkenne az átlaghőmérséklet(bár már az is nagy katasztrófát okozna, ha egyik napról a másikra történne), jégkorszakot biztos nem okozna.
2020. márc. 11. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Értem én, hogy a jég is régen volt meg a Pannon-tenger is, de azért na. A Pannon-tenger 5 millió éve múlt el, az utolsó jégkorszak pedig úgy 10000 éve kb. És az sem csinálta vissza a Pannon-tengert.
2020. márc. 11. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Én azon gondolkodnék el a helyedben, drága kisfiam, hogy honnan, és mégis miért kerülne egy tengernyi víz a Kárpát medencébe. Milyen logikai lépésekkel tudsz eljutni a jelenből a Pannon tenger feltámadásáig? Nyugodtan használhatod a fantáziádat, a sci-fi erről szól, de légy szíves vázold fel a folyamatot legalább nagy vonalakban.
2020. márc. 12. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 dellfil ***** válasza:
100%

Tehát azt kérded, hogy ha csökken a légkör széndioxid mennyisége, ezáltal - szerinted - hűlni fog a klíma, akkor megemelkedik az óceánok szintje, annyira, hogy elönti a Nagy-alföldet?

(Magyarország legalacsonyabban levő pontja Gyálarét, Szegedhez közel. Azt hiszem 79 méter a tengerszint felett.)

Hűlő klímájú Föld emelkedő tengerszinttel... Nehéz megfelelő forgatókönyvet találni hozzá. Ugyanis valószínű, hogy minden szárazföldi jégnek el kellene olvadnia, hogy a szükséges vízszint emelkedés min. 80-90 méter meglegyen. Plusz a hőtágulásból... ja, bocs a "klíma" hűl. Akkor mitől olvadna el az a sok jég, ami megvan? A hidegtől? :)

Most hagyjuk ezt. Nézzünk kicsit mást.

A baj csak ott van, hogy hiába csökkented a széndioxid (egyébkén most sem túl sok) mennyiségét, nem fog a globális hőmérséklet számottevően változni. Nem csökken drámaian, nem okoz jégkorszakot. Pl.:


[link]


[link]


Viszont azt a nagy találmány elérné, - már persze ha működne a megfelelő kapacitással - hogy éhen pusztítanád előbb a növényvilág nagy részét, és folyományaként az állatvilágot, és persze az emberiség jelentős többségét is. A jégkorszak meg csak nem jönne. Legalábbis biztos nem a széndioxid hiányától.

"Vagy a felmelegedés így is úgy is folytatódna,... ?)

Az a felmelegedés (a Föld egészének az átlag hőmérséklet növekedési trendje) egyáltalán nem követi a széndioxid légköri mennyiségének növekedését. Ugyanis a hőmérséklet növekedés nem gyorsul, sőt lassul. Mondhatni - az utóbbi években - megállt, miközben a széndioxid töretlenül szaporodgat. Most például már 410 ppm környékén jár. 280 ppm volt - állítólag - az ipari forradalom előtt.

Szóval nő a széndioxid koncentráció.

(A növényzet - mezőgazdaság(!) - nagy örömére. Más kérdés, hogy a sokszor nagyon rossz a rablógazdálkodás irányába mutató - mezőgazdasági művelés nagyon kizsigerelte a talajt. A hibás módszerek sok helyen lerontották a minőségét. A talajról beszélek. A műtrágyázás nem igazi segítség, csak rövidtávon "nagy haszon". De itt persze sok az összetevő. Mindenesetre link alul, Mőcsényi Mihály előadásáról. Elmagyarázza a fentieket.


https://www.youtube.com/watch?v=ZLscfVwVyo8


"...mert ekkora hatással még sem vagyunk a bolygóra?"

A "klíma" szempontjából nem is. Viszont ilyenkor előkerül - összemosva a klímahisztivel - a valós és valóban sürgősen megoldandó környezetszennyezés kérdése.

Viszont a széndioxidot kikiáltani főbűnösnek, közben meg háttérbe szorítani olyan jelenségeket, mint például az óceánokba kerülő milliárd tonnákat kóstáló műanyagszemét, no az már... kreténség.)

Egy részről a széndioxid NEM környezetszennyező ágens, ráadásul az emberi kibocsátási részesedés legrosszabb esetben is csak tizede annak amely nélkülünk is megtörténik. Azaz a széndioxid forgalom pár %-áért vagyunk a hunyók. A műanyagok környezetbe tengerbe kerüléséért viszont 100%-ban. Hogy csak a fenti felvetésnél maradjak. Mármint amikor a környezetvédelem szóba kerül. Ugye, hogy legelsőnek nem a nyakló nélküli erdőirtások (biodízel, bioetanol, energiafű, meg hasonló baromságok) a kéndioxid nem igazán "környezetbarát" volta, a "megújuló energia" hardvereinek környezetszennyező hatásainak megléte a téma. Nem. Mi? A széndioxid. Jajj az a démon. A mumus. Mind megsülünk. Meg ettől több a hurrikán. (Nem az, de mindegy.) Meg forróak a nyarak. Egyre forróbbak... Az, hogy nem igaz, az persze senkit nem érdeke. Mert igen, úgy érezzük a nagyvárosi aszfalt, és beton dzsungelben. Ráadásul a mértéktelenül elszaporodó légkondicionáló berendezések jóvoltából igencsak elkényesedve a meleg iránt. Kilép a pógár a 22°C-a klimatizált irodából a 35°C fokos utcára, és letaglózza a meleg. - Ez a fránya globális, betesz nekem - kesereg, a klimatizált, jegesre hűtött autójához igyekezve. (Azt már nem is említem, hogy a nagyvárosok mikroklímájával mit is tesz az a rengeteg légkondi... Hová is lesz az a sok-sok "kiszivattyúzott" hőenergia? És a kiszivattyúzáshoz mekkora erőművi kapacitás kell? Na ugye. Baromi sok. Azután meg a "megújulókkal hogyan is fedezhetjük ezt a horribilis energia igényt. Na jó. Látszólag eltértem a tárgytól. Már egy jó ideje.

De itt van amit fentebb említettem, kicsit válasz is a kérdésed egy részére:


[link]


"Így ezektől függetlenül: milyen folyamatok következmények kellenének ahhoz, hogy pl. Magyarországon újra megjelenjen a Pannon-tenger?"

Bizony ehhez nem elég a "szimpla" klímaváltozás. Kemény geológiai változások szükségeltetnek. Mint ahogy a geológiai folyamatok változtatták, változtatják - mai napig is(!) - a Földünk arculatát. Ezek a változások - legalábbis a drasztikusan látszó változások, amelyek első pillantásra is észrevehetőek lennének a világtérképen - NEM évezredes, hanem évmilliós, sőt év-tízmilliós nagyságrendűek. Nos ahhoz, hogy a Pannon tenger eltűnjön, a Kárpát-medence felvegye mai alakját kellett "némi" idő.


[link]


Viszont az Északi tenger évezredek alatt is sokat változott. Nézd a "Keletkezés" című bekezdést!


[link]


Szerintem nem volna "üdvös" csökkentgetni a széndioxid szintet. Még akkor sem, ha az ellenérv, hogy a növényzet "megszokta" ezt a - számára(!) - baromi alacsony széndioxid szintet. A közel null diétát. Hadd éljenek jól. Alapvető érdekünk. Meg az állatvilágnak is. Ki állítaná elő a "szervetlenből" a "szervest" olyan mennyiségben, ha nem a növények? Három egyformán(!) nagyon fontos kell nekik alapból. Széndioxid, víz, és fényenergia. A többi dolog csak szükséges, de nem elégséges feltétel. Mit gondolsz mennyi a szárazanyag tartalmuk szén részesedése? És az a szén honnan van? A Mőcsényi Mihály youtube videóban benne a válasz. :) Fentebb.


dellfil

2020. márc. 12. 05:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Wadmalac ***** válasza:

Egy sci-fi már készült klímavédelmi ötlettel kirobbantott jégkorszakról (esetlegesen több is, de ez filmig is jutott).


És annak a szcenáriója kicsit reálisabb. Legalábbis ami a klímakatasztrófa részt illeti.


Snowpiercer.

2020. márc. 12. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
CO2 szelektív elektrokatalitikus konverziója HCOOH-vá már megoldott pl cisz-H,T-[Rh2(mhp)2(phen)2](BF4)2 kationos diródium complexszel (2019).
2020. márc. 12. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!