Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igazán csak a téli, hideg...

Igazán csak a téli, hideg időjárás alkalmas vírusos megbetegedésekre. Akkor?

Figyelt kérdés

Télen fázik meg mindenki és kap el mindenféle vírusos megbetegedést. A tavasz, nyári meleg idő erre kevésbé alkalmas. Akkor most már egyre kevésbé kell tartanunk a koronavírusos megbetegedésektől?

Valamint, Ha Olaszországban melegebb az idő, mint pl. Magyarországon, akkor hogyhogy ott mégis ennyien megbetegedtek koronavírussal?


2020. márc. 12. 20:47
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
86%

Minden vírus másként viselkedik.

Az influenza pl csak nedves hideg környezetben él túl.

A korona sem épp melegtűrő, de sokkal agresszívabban terjedő betegség.

2020. márc. 12. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Már láthatóan trópusi országokban is regisztráltak koronavírusos megbetegedéseket, tehát a melegebb idő ebben nem igazán fog számítani.


Az olaszok helyzetét még valószínűleg vizsgálják, de fontos minden országnak tudni, hogy ott mi volt a gyors elterjedés és magas halálozási arány oka.

2020. márc. 12. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Nézd meg itt a vírus térképen. Déli országokban is képes terjedni, bár hozzátenném, hogy egy fertőzött emberrel való beszélgetés közben nyilván ott is átadódik ahol meleg idő van. Talán a felületeken már kevesebb ideig tud megélni a melegben és UV sugárzásban, de a közvetlen kilégzés elé állva a meleg idő és a napsugárzás nem fog tudni közbelépni. Ez majd a végén megtudjuk pontosabban.


[link]

2020. márc. 12. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 2*Sü ***** válasza:
100%

A cseppfertőzéssel terjedő vírusok esetén a magasabb hőmérséklet gyorsabb párolgást okoz, így az a folyadékcsepp, amiben a vírus utazik, az kiszárad, a vírus meg elpusztul. A nedvességtartalom sem lényegtelen, magasabb nedvességtartalomnál, főleg eső esetén a vírust tartalmazó cseppek nem tudnak akkora utat megtenni a levegőben. Ergo a cseppfertőződéssel terjedő vírusok szeretik a hideg, száraz időt, és nem kedvelik a meleg, nedves, esős időt.


De melegben sem tűnnek el a vírusok. Az influenzát is elkaphatod júliusban 35 °C-ban. Csak ennek jóval-jóval kisebb az esélye, nyáron nem alakul ki járvány.


Itt meg mindegyik vírus máshogy működik. Van, ami jobban érzékeny a hőmérsékletre, ott meghatározó lehet a terjedés szempontjából ez, más vírus kicsit ellenállóbb, és bár ott is fékezi a terjedést esetleg a meleg, de nem annyira, hogy ez legyen a terjedését befolyásoló elsődleges tényező.


> Valamint, Ha Olaszországban melegebb az idő, mint pl. Magyarországon, akkor hogyhogy ott mégis ennyien megbetegedtek koronavírussal?


Olaszországba előbb érkezett meg a vírus. Nyilván népszerű turisztikai központ is, meg gazdasági szempontból is nagyobb tényező, mint Magyarország. De ez esetleges, történhetett volna fordítva is.


Itt azt kell érteni, hogy a járványok kezdetben exponenciálisan terjednek. Nagyon leegyszerűsítve 1 beteg megfertőz mondjuk 1 másikat egy nap alatt, és lesz két beteg. A következő napon a 2 beteg 2 másikat fertőz meg, és lesz 4 beteg. Majd 8, 16, 32… A dolog kissé bonyolultabb, de jelenleg azt lehet mondani, hogy a megerősített megbetegedések száma 3-5 naponta megduplázódik. Nem azt kell nézni, hogy Olaszországban négy nap alatt 7700-al nőtt a megbetegedések száma, hanem azt, hogy négy nap alatt kb. megduplázódott. Magyarországon sem azt kell nézni – főleg a későbbiekben, mikor már százával lesznek fertőzöttek –, hogy négy nap alatt 9-cel nőtt a megbetegedések száma, hanem hogy négy nap alatt itt is nagyjából megduplázódott.


Ilyen szempontból nálunk sem terjed lassabban. Illetve még az elején vagyunk, kérdéses, hogy meg lehet-e itt fogni úgy, hogy ne váljon tömegessé a fertőzés. Mert napi 2-3 betegnél még vissza lehet követni, hogy ki kivel találkozott, megtalálni ezeket az embereket, elkülöníteni, amíg nem adják tovább a vírust. Még napi 50 betegnél is talán vissza lehet követni, bár ott már rengeteg időt, energiát követel a dolog és jóval kevésbé hatékony. Napi 500 új betegnél meg ez kb. reménytelen, ott már csak az általános intézkedések működnek (nagyobb területű karantén, vesztegzár, kijárási tilalom és hasonlóak).

2020. márc. 12. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Alex Fly ***** válasza:
0%
Az elméleteddel menj egy afrikai maláriakórházba és ott add elő nekik...
2020. márc. 12. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 2*Sü ***** válasza:
54%
A malária nem cseppfertőzéssel terjed. Nyilván a kérdés a koronavírusra utal, ami viszont igen, és ami esetén valóban igaz az, hogy a meleg és/vagy nedves idő fékezi a terjedést. Hogy mennyire, az majd kiderül. Ha azt nézzük, hogy milyen országokban hogyan terjed a vírus és milyen időjárás van, abból az sejthető, hogy kevésbé érzékeny a koronavírus erre, mint mondjuk az influenza.
2020. márc. 13. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A nagy Levin ***** válasza:
100%
Ráadásul a maláriát nem is vírus okozza, hanem egy Plasmodium nevű egysejtű, ami az Anopheles szúnyog közvetítése nélkül (értsd csípése nélkül) nem lenne képes megbetegíteni.
2020. márc. 13. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Wadmalac ***** válasza:
100%

A hidegnek nem feltétlenül az a lényege, hogy a vírus abban jobban vagy kevésbé terjed.

Ne feledd azt a hatást, hogy ha hideg van, több ember tartózkodik többet zárt légterekben, tehát alapból nagyobb a fertőzés lehetősége.


Meleg időben ablakok nyitva, emberek nyílt tereken, vagy zárt térben, de a levegőt folyamatosan recirkuláló és részben legalább szűrő légkondiban ülnek.


Nyári melegben a fő fertőzésforrás szerintem főként a rosszul fertőtlenített medencés standokra zsugorodik.

2020. márc. 13. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
5. Alex Fly! Menj te maláriakórházba. Nekem nincs elméletem, csak egy kérdést tettem fel, mivel én sem tudtam, úgy van-e, vagy nem. Az ilyen hirtelen haszontalan válaszoktól óvjon meg minket az ég, mint Alex Fly! Fly, fly away!
2020. márc. 13. 12:00
 10/11 anonim ***** válasza:

A probléma kissé annál is összetettebb, ahogy 2*Sü felvázolta. Az egy dolog, hogy valaki benyal egy vírust. Az meg egy másik, hogy beteg lesz-e tőle. Ez függ a vírus erejétől (azonos populációnak nem minden egyede azonos erejű, képességű!) és függ az ember ellenálló képességétől, illetve ezek kölcsönhatásától.


Télen azért fázik valaki, mert nem öltözik megfelelően. És mert az orra is 36°C körüli, kint meg ugye alig kettő, vagy éppen a mínuszok röpködnek. Télen (errefelé) a zöldségek és gyümölcsök se teremnek (szabadtéren), étrendünk (mondjuk úgy, sokaké) nem megfelelő, ezért a szervezete legyengül. Ha itt a hideg lenne a fő tényező, akkor decemberben januárban kéne az influenza főszezonjának lenni. De nem, az február végén és kicsit később szeret burjánozni. Mert akkor a leggyengébb az ember.

A hőmérsékletet mint tényezőt, különösen mnt meghatározó tényezőt, felejtsük el. Vannak sokkal fontosabbak nála. Viszont a hideget meleget mindenki ismeri, ha egy őrült bedob egy ilyen mesét az jobban terjed mint a koronavírus, mert tetszetős és sokkal többen értik. De hamis.

2020. márc. 13. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!