Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ez lehetséges lenne vagy csak...

Ez lehetséges lenne vagy csak fikció?

Figyelt kérdés

Mostanában olvasni, hogy Kínában a DNS variálásával embereket klónoznak.

Lehetőséges lenne olyan embert létrehozni a DNS szerkesztésével, hogy az IQ-ja 250 legyen?

Vagy ezer?


Köszi szépen előre is!


2020. márc. 19. 18:09
 1/7 anonim ***** válasza:

1: Igen.

2: Emberi tervezéssel ez ma nem megy.

2020. márc. 19. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Az IQ nem lehet tetszőleges értékű. Az IQ azt jelenti, hogy hány pontot értél el egy teszten. A tesztpontszámodat olyan formára alakítva, hogy a populációra nézve az átlag 100 legyen, a szórás meg 15. Ezres IQ nincsen, mert a tesztek nem alkalmasak a mérésére. Maradjunk csak annyiban, hogy nagyon magas IQ-ról beszélünk.

Az IQ függ a genetikától, de rengeteg más dologtól is. Nem lehet olyat, hogy fogsz egy embert, és bezárod egy kalitkába gyerekkorától fogva, és majd 120-as lesz az IQ-ja. Szóval szűkítsük tovább: lehetséges-e genetikailag módosítani az embert úgy, hogy megfelelő képzéssel kiemelkedően magas IQ-t érhessen el?


A válasz az, hogy valószínűleg igen, de senki nem tudja hogyan. Nem azért, mert nehéz a genetikai módosítás. Hanem mert senki nem tudja, hogy pontosan melyik génektől hogy függ az IQ.

Ki tudjuk listázni, hogy a DNS-ed UGACCAGGUCAGCUGACUAGCACC.... és így tovább milliárdnyi betű. De hogy ebből melyik milyen módon felel az IQ-dért, azt jelenleg senki nem tudja megmondani. Van pár nagyon alapvető tulajdonság, amit vissza tudunk vezetni a génjeidre, pl. hajszín, szemszín. De olyan komplex tulajdonságokat, mint az IQ, egyszerűen nem tudja senki visszavezetni génekre. Nem azért, mert lehetetlen, hanem azért, mert nagyon-nagyon nehéz, és még nem tudunk eleget.

2020. márc. 19. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 EagleHUN ***** válasza:

Én inkább azt mondanám hogy NEM. Nem lehetséges.


Mégpedig azért nem lehetséges genetikailag magas IQ -val rendelkező embert kreálni mert

- egyrészt nem egy vagy nem egy tucat génen múlik, az hogy valaki okos lehet és az adottságok meg vannak benne az több száz de lehet több ezer gén együttes működésének

eredménye.

- másrészt hiába van meg a lehetősége ha olyan helyre, családba országba korba stb... születik ahol ezeket nem tudja kiaknázni, nem úgy nevelik ahogy kellene vagy sehogyan sem nevelik akkor szintén nem lesz IQ betyár belőle hiába minden génmódosítás.

- harmadrészt mindezt megspékeli egy csomó gátló és elősegítő környezeti hatás.

Például miután bevezették az üzemanyagok olmozott összetevőjét és mindenkit sikeresen megmérgeztek ólommal évtizedeken át, az egész emberiség ÁTLAGOS IQ szintje 6% -pontot esett! A betiltás óta lassan növekszik és még nem érte el a kezdeti szintet. Mégegyszer ideírom átlagról beszélünk!

De az összes többi nehézfém pl a higany is ilyen hatású, tehát ha a GMO embered sok tengeri herkentyűt és halat eszik a sok higany miatt lehet hogy nem éri el azt az értéket amit mondjuk kizárólag Dió evéssel érne el. Mert az meg pont segíti az agyműködést.


Szóval ez nem ilyen egyszerű.


Azt meg már mások leírták hogy az IQ számértékei sem lehetnek akármilyenek. Talán a 200 a maximuma. De mindenesetre nemlineáris a skálázása sem!

2020. márc. 19. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

1) Embert klónozni teljesen értelmetlen. Vann belőlük 7,7 milliárd, kínaiból van 1,7 milliárd.


2) Hiába tudunk gént módosítani, a legtöbb génünkről nem tudjuk, hogy mit csinál. Amelyikről tudjuk, hogy mit csinál, arról azért tudjuk, mert valami betegséghez kapcsolt. Azaz tdjuk, hogy ha XY gén elromlik, akkor ilyen meg ilyen betegségünk lesz. Az olyan, mint tudni azt, hogy ha kilukasztod az autóban a benzintankot, akkor kifolyik a benzin és nem megy az autó.


3) De attól még nem tudod, hogy mit hogyan kell egy ép és egészséges benzintankot úgy megturbózni, hogy attól gyorsabban menjen az autó. Valószínűleg nem is a benzintankhoz kell hozzányúlni, de akkor mégis mihez?


4) Génekre ugyanez igaz. Tudjuk, hogy a vérben oxigént szállító hemoglobin génje hogyan romlik el és eza hiba hogyan okoz sarlósejtes anémiát. De ettől még nem tudjuk, hogy hogyan lehetne ezt a gént felturbózni hogy több oxigént szállítson.


5) Azt tudjuk, hogy az IQ javarészt örökletes, és azt is hogy valószínűleg sok gén vesz részt a kialakításában, külön-külön egy kicsi hatást adva hozzá. Azt nem tudjuk, hogy pontosan melyek ezek a gének.


6) Ergo ha valamiért nagyon magas IQ-jú embereket akarunk, akkor sokkal egyszerűbb magas IQ-jú embrektől spermát meg petesjtet venni és lombikbébit gyártani. Sokkal hatékonyabb, mint azon találgatni, hogy a több tízezer génünk közül melyik ötöt hogyan alakítsam át.


7) Amúgy az IQ az nem valami varázsképesség, és megvan a maga ára. Pl nagyon gyakran jár együtt az autizmus enyhébb formáival ed legalábbis különböző antoszociális viselkedéssel. És itt nem az Esőemberre kell gondolni, hanem inkább arra, hogy ha az agy a véges erőforrásaiból sokat fordít arra, hogy baromi penge legyél intelligencia terén, akor a szociális képességekre mondjuk lehet hogy kevesebb marad. Vagy valami másra.

2020. márc. 19. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Nem.

Egyébként miért lenne jó egy 250-es IQ? Mit is tudna egy ilyen ember? Ugye azt kellene először is tisztázni, hogy mit mér az IQ teszt, és egy ilyen teszten elért magas eredmény mit is jelez. Jól vigyázz, ne azt nézd, hogy egyes nagy koponyáknak mennyi volt az IQ-ja, hanem azt, hogy olyan IQ-val mire voltak képesek a "többiek"! Egy eredeti gondolkodó, feltaláló, kiemelkedő tudós vajon azért olyan jó a szakmájában, mert magas az IQ-ja, vagy esetleg van valami más is még ott, amit az IQ teszt nem mér? Hamar rá lehet jönni, hogy a nagyon magas IQ önmagában nem garantál semmit.

Valójában az IQ teszt kérdései általában azt mérik, hogy egy feladatnak megtalálja-e az alany a leginkább kézenfekvő megoldását. Kicsit sarkítva, megtalálja-e azt a megoldást, ami a többségnek a leginkább eszébe jut mint jó megoldás.

Persze, jó, ha az ember könnyedén rájön arra, amit a többség helyesnek gondol, de ahhoz, hogy valaki eredetit alkosson, olyan készségekkel IS rendelkeznie kell, amivel ráérez mások számára rejtett összefüggésekre, szabályokra. Ezt viszont az IQ teszt biztosan nem méri!

2020. márc. 19. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2020. márc. 20. 08:39
 7/7 anonim ***** válasza:

Igen, klónoznak már embereket.


A magas IQ kialakításában részt vevő géneket nem ismerjük, csak egy-két allélt, így ilyen irányú manipulációt nem tudunk végezni. Amit ismerünk, az már eleve kompromisszumot kényszerítene ki. Például van olyan allél, ami amellett, hogy emeli az intelligenciát, a rákra is hajlamosabbá tesz.


Úgy látszik, hogy az autisták intelligenciája erősebben szór, mint az összes emberé. Ez felveti azt a lehetőséget, hogy vannak olyan allélok, amelyek egyaránt hozzájárulnak az autizmushoz és a magas intelligenciához is. (Egyébként olyan is van, ami nem járul hozzá az intelligenciához, de az autizmushoz igen, de most nem ezekről van szó).


Megfelelő ismeretekkel a 250-es IQ kompromisszumok árán talán összehozható. Valahol ott van az emberi intelligencia felső határa. Az ezres már nem.

2020. márc. 21. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!