Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van olyan anyag az univerzumba...

Van olyan anyag az univerzumba ami a földön nincs?

Figyelt kérdés
Pl olyan gáz vagy szilárd kőzet anyag stb. Hélium 3 ról olvastam hogy az a holdon van. Más ilyen anyag kőzet stb?

2020. márc. 25. 00:05
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:

Nem is tudtam, hogy a Stanford University-n már mezei trollokat is képeznek.

Tényleg le vagyunk maradva. (XD)

2020. márc. 27. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 Wadmalac ***** válasza:
100%

Strange matter.


Addig jó, amíg nem látjuk.

2020. márc. 30. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
0%
valaki aki itten lepóntozott az foglalja már össze 2 móndatban hogy mivel bizonyítja az univerzum 13 milliárd fényévvel távolabbi résziről származó ellemek kvantumstruktúrális felépítését? hozzón már nekem egy darabot belölle. Én is állíthatnám a szomszéd falubeli Roziról hogy kurrva, ha még nem is láttam.
2020. márc. 30. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
100%

Te nagyon okos, nem nekem kell bizonyítani hogy az állításod téves, hanem neked, hogy az állításod igaz.


Maradva a roppant kiművelt és szofisztikált jellemedre mutató hasonlatodnál:


Ha Én azt állítom, hogy a szomszéd faluban Rozi igenis örömlány, akkor nem a te dolgod ezt cáfolni, hanem az én dolgom igazolni az állításomat. A bizonyítás terhe az enyém.


Ez minden állításnál így van. Legyen szó akár tudományról, akár egy bírósági perről, akár falubeli szomszédok pletykáiról.


Szóval: Te azt állítod hogy más galaxisokban egy sor olyan elem létezik, ami az EGÉSZ Tejútrendszerben nem található.


Itt nem az én dolgom az, hogy elmenjek 13 milliárd fényévnyire, és megmutassam hogy "AHAAA!!! Mégsincs más elem a Tejútrendszeren kívül!".


Ez már csak azért sem lenne elégséges cáfolat, mert mindig tudsz rámutatni egy még távolabbi pontra, hogy "Na ott még nem nézted, biztos ott lesz!".


Az ilyen állítások jóformán cáfolhatatlanok, ezért tudománytalanok is.

Neked KELL bizonyítanod, azáltal, hogy:

A) Elmész 13 milliárd fényévre, és ahogy állítod, hozol onnan olyan elemet ami az EGÉSZ TEjútrendszerben nincs.


B) (ez kicsit könnyebb) Felállítasz egy olyan fizikai modellt, amit aztán számításokkal támasztasz alá, amiből az következik, hogy kellenek legyenek stabil elemek a periódusos rendszer határain is túl.


Na de ez nem úgy megy, hogy leülsz egy doboz sörrel a gyakorikérdések.hu elé, és bazsómanó58 nicknév alatt idefirkálod, hogy márpedig vannak ismeretlen, szupernehéz és egyidejűleg stabil elemek is, csak nem tapasztalta még ezeket senki sem.


Ez nem modell, ez pusztán nagyotmondás.

Horgászok szoktak ilyen meséket egymásnak mondani jól besörözve, hogy ki mekkorát fogott...


És továbbra sem sikerült elsajátítani a drága anyanyelveden való helyesírást.

2020. márc. 30. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
100%

Amúgy meg mezei logikával bizonyítom, hogy ugyanazok az elemek képződnek meg a tőlünk milliárd fényévekre lévő csillagokban is.


A kérdés soha nem az, hogy "Miért lenne ugyanolyan valahol valami mint itt".


A kérdés mindig az, hogy "Miért lenne más valami valahol, mint itt?".


A fizika legalábbis ezt a szemléletmódot követi.

Teljesen önkényes az a nézet, hogy az Univerzum egyik-másik szegletében csak úgy össze-vissza változnának a természeti törvények.


Mégis mi a fenéért lenne 13 milliárd fényévvel arrébb lehetséges egy olyan elem léte, ami az egész Tejútrendszerben nem létezhet?


Mi a különbség?


Ilyen alapon egy kontár kutató is simán hazudhatna olyat, hogy "Délelőtt 10-kor a második emeleti laborban sikerült egy soha nem látott elemet felfedeznem, de délután 3-kor a két épülettel arrébb lévő laborban már mások voltak a fizika ismert törvényei, ezért nem sikerült megismételnem".


Körbe is röhögnék.


Már leírni is abszurd.


Egyébként vannak olyan módszerek, amikkel több millió fényévre levő csillagokról meg tudjuk állapítani a legkülső rétegük összetételét. Spektroszkópiának hívják, egy egész tudományágat takar a technika.

Hallottál már róla?

2020. márc. 30. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
83%

"valaki aki itten lepóntozott az foglalja már össze 2 móndatban "


Óóóóh, bocsánat. Úgy látszik elkerülte a figyelmemet, hogy teneked két mondatban kellett volna összefoglalnom a lényeget.


Ezesetben sajnálom, nem tudom neked ilyen terjedelemben összefoglalni.

Bizonyára az Ancient Alienes alufóliasapkás konteósok sikeresen össze tudnának bármit foglalni két mondatban.


Sajnos a valódi tudomány nem ilyen. Bizony le kell ülni féltégla vastag könyvek elé, vagy ha az ember modern, akkor több száz oldalnyi pdf dokumentumok elé, és olvasni kell. Nem keveset. A tudomány nem abból áll, hogy fél perc alatt mindent megértünk.

2020. márc. 30. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:

"már mások voltak a fizika ismert törvényei"

Minden tiszteletem a tiéd - de azért vedd figyelembe, hogy sok fizikai törvényünk a világunk állandóiból következik.

Ezért pl. előfordulhat olyan is, hogy máshol (mondjuk egy másik világban) más a fénysebesség vagy az erős kölcsönhatás mértéke, vagy a gravitáció.

Még az is lehet, hogy a mi világunkban is van valami különbség mondjuk 100 milliárd fényévvel odébb.

Szóval alapvetően igazad van abban, amit írtál, de azért nem árt elgondolkodni a többi lehetőségen sem.

2020. márc. 30. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

Én eddig semmilyen hiteles forrás által leközölt eredményt nem olvastam arról, hogy lenne bármilyen okunk feltételezni azt, hogy a fizikai állandók nem lennének univerzálisak mindenhol.


Az hogy "El tudjuk képzelni, milyen lenne ha..." az nem érv.


El tudtam képzelni azt is, milyen lenne egy olyan bolygó, ahol a világos oldal hidegebb mint a sötét.

Most akkor ennek van komoly tudományos lehetősége? Csak mert el tudtam képzelni?

2020. márc. 30. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
Olvasd el még egyszer, amit írtam.
2020. márc. 30. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:

Hidd el, jó a szövegértő készségem.


Továbbra is csak egy "ne zárkózzunk el semmitől, merjünk fantáziálni" jellegű felvetésnek érzem azt hogy az univerzumban a törvények helytől és időtől függően változóak lennének.


Valahogy semmilyen empirikus tapasztalásunk nem kényszerít minket arra, hogy ezt feltételeznünk kéne.


Amúgy nem konkretizáltad hogy mit értesz "világ" alatt.


A világnak legalább két féle jelentése van:


1.) Világ = a Föld. Ez a mi világunk, itt élünk. Világháború, világválság, világjárvány, világbéke, világhírű valami.


2.) Világ = Univerzum.

Ebben az esetben a "másik világ" megnevezés egy másik univerzumra utal (amit már multiverzumnak kell neveznünk, lévén hogy az "uni" előtag az "egy"-re utal).


Egy másik univerzumban akármi lehet.

Ez már a sci-fi írók talaja, nem igazán látom értelmét teljesen hipotetikus, és bizonyíthatatlan létű multiverzumokban működő/érvényes fizikai törvények hipotetikus milyenségeiről beszélgetni.


Azt mond mindenki egy ilyen témánál amit akar.

Az egész Rick and Morty sorozat erre épül.

2020. márc. 31. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!