Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egyértékű, nyíltláncú, szekund...

Egyértékű, nyíltláncú, szekunder amint égetünk levegőben. A keletkező füstgáz fí%-os összetételének ismeretében honnan tudom meg, hogy melyik ez az amin?

Figyelt kérdés

A levegő 20% O2 és 80% N2 a reakció előtt.

Égés után: 7.02% CO2, 12,28% H2O, 5,26% O2, 75,44% N2.


A megoldás a dietilamin, de nem tudok rájönni, hogy hogyan jön ki ez a megoldás.


Csak annyira jutottam, hogy felírtam az általános égés egyenletet, azt se tudom, hogy ez jó-e.


CnH2n+3N + [n+(2n+3)/4] O2 = n CO2 + (2n+3/2) H2O + 1/2 N2



A tanár úgy indult neki, hogy a térfogatszázalékoknak megfelelően pl. a CO2 az 7.02 (gondolom mol) stb. De nem fejeztük be, én pedig nem mindig tudom folytatni az ő gondolatmenetét (valószínűleg vett 100 cm^3 gázt)


Mindegy is, én 0.0702-re vettem a CO2, még sem tudom hogyan tovább. Leosztottam/szorozgattam mindenhez, de nem tudom mi a következő lépés, hogy lesz ebből 2.

Hiszen nincs C7.02 vagy C0.0702 vegyület. Ha leosztom, hogy arányokat kapjak, akkor a többi sem egész szám, vagy olyasmi ami szerepelhetne egy egyenletben.


Nem tudom, hogy mire nem jövök rá, mit hagyok ki.


Próbáltam hasonló feladatot találni, de nem sikerült, akár azzal is sokat segítenétek.


2020. márc. 30. 21:55
 1/5 anonim ***** válasza:

Túlbonyolítod. Az oxigén és nitrogén adatok csak a megzavarásért vannak megadva.

Az égéstermékek:

CnH2n+3N → n CO2 + (2n+3)/2 H2O

A szén-dioxid és víz mólaránya:

n / (n + 1,5) = 702 / 1228

n = 2

(CH3)2NH dimetil-amin

2020. márc. 31. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

*Az égéstermékek:

CnH2n+3N → n CO2 + (2n+3)/2 H2O + 1/2 N2

2020. márc. 31. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Na ez tényleg egyszerűbb, köszönöm!


Viszont miért CO2/H2O adja az n-t?

Matematikai vagy kémiai megközelítés? Mert egyik irányból sem értem miért így kell.

2020. márc. 31. 08:08
 4/5 anonim ***** válasza:

Viszont miért CO2/H2O adja az n-t?

Mert a CO2 és H2O kizárólag az aminból származik, N2 pedig már volt a levegőben is. Különben se tudjuk mennyi levegőben égettük el.

Matematikai vagy kémiai megközelítés?

Mindkettő. A kémiait fentebb írtam. Azért matematikai is, mert a megoldáshoz a CO2 és H2O egymáshoz viszonyított mennyiségeit (arányait) használtuk fel, az ismertet és az ismeretlent és ezeket tettük egyenlővé, ez pedig matematika.

2020. márc. 31. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Azt hiszem sikerült megemésztenem...

Hálás vagyok a segítségért, köszönöm még egyszer!

2020. márc. 31. 10:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!