Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kialakulhatna-e az élet egy...

Kialakulhatna-e az élet egy kötött keringésű bolygón?

Figyelt kérdés
Tételezzük fel, hogy egy csillag körül egy bolygó kötött keringéssel kering, tehát mindig ugyanazt az oldalát mutatja a csillag felé. Az éjszakai oldalán teljesen meg lenne fagyva minden, míg a világos oldalon kopár, forró terület helyezkedne el. A két terület között biztosan lenne egy olyan pont, ahol elfogadható lenne a hőmérséklet. A kérdés az, hogy itt létrejöhetne-e bármilyen életforma? (ha folyékony víz is lenne)

2020. ápr. 2. 15:05
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Mivel nem tudunk mindent az élet kialakulásáról és annak feltéteiről, biztos választ sem lehet adni. De valószínűleg ott is létrejöhet, valamilyen eséllyel.
2020. ápr. 2. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
73%

Az, hogy a bolygó valamely részét süti a nap, az nem azt jelenti, hogy ott forróság is van. Lásd pl. Anglia, hiába süt relative sokat a nap nyáron (főleg a déli részein), nem igazán van forróság szinte egyáltalán. Eléggé északra fekszik és eléggé óceáni az éghajlata is.

Ha a feltételezett bolygónk mondjuk a Föld lenne, és a kötött keringése azt jelenti, hogy Hawaii-on van mindig dél, akkor azért egész kontinensnyi területek lehetnének lakhatóak, akár még többezer kilométerre a terminátorvonaltól (nappalt éjszakától elválasztó sáv) az éjszakai oldal irányában is. Észak-Amerika jelentős része, Dél-Amerika jó része, a Távolkelet, kb. egész Ausztrália és Új-Zéland, meg még az oroszok keleti része is. Tekintve, hogy tűző napot valószinűleg sehonnan a bolygó felszinéről nem lehetne soha látni a vastag felhőtakarótól és az állandóan párás levegőtől, amely jó hőszigetelő, jó hőkonduktor, a szelek révén segit eloszlatni a hőkülönbségeket.

Ezen kivül biztos hogy nagyon komoly hőmennyiséget szállitanának az állandó szelek is a sötét oldalra.

Meg aztán olyan nyalánkságok is elképzelhetőek, hogy a bolygón nagy mennyiségű viz található, ami a napsütötte oldalon folyamatosan párolog, az éjszakai oldalon meg jégként kicsapódik. Ha elég jól ki van balanszolva a bolygó tömegügyileg, akkor ez az állandó jégkicsapódás akár úgy is megváltoztathatja a bolygó súlypontját, hogy a másik oldala válik egyre nehezebbé, ezért lassan - évszázezrek vagy évmilliók alatt - átfordul a másik oldalára a csillagjának vonzása miatt. Ebből aztán alakulhat ki egyfajta lassú forgás, periodikus libráció, vagy valamilyen teljesen rendszertelen összevissza billegés is, kiszámithatatlan ciklusokkal.

2020. ápr. 2. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
73%
Létrejöhetne az egyenlítői sávban, csak épp állandó akár több ezer km/h-s szél azért eléggé kellemetlenné tenné az életet... Esetleg a vizek mélyén megmaradna valami többsejtes verzió.
2020. ápr. 2. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
45%
Az "örök dél" térségében valószínűleg nem lennének hatalmas szelek. Egy vörös törpe esetén elképzelhető, hogy épp itt (vagyis a bolygó legmelegebb részén) optimális a hőmérséklet a folyékony víz jelenlétéhez és az élet kialakulásához.
2020. ápr. 2. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 EagleHUN ***** válasza:

Eddig minden előttem szóló jó válaszokat adott.

Én is azt mondom ugyanezek miatt élet mindenképpen kialakulhat ilyen bolygón is. Annak ott sincs kizáró oka.

(A földön is lehet hogy nap sem kellett hozzá hanem az óceán mélyén valami vulkáni kürtőnél is születhetett ki tudja.)


Az már viszont egy másik kérdés lenne hogy ilyen bolygón mekkora lehetne a legnagyobb fejlettségi szint amit az élet elérhet?


A többsejtű sem biztos.


Nem csak az erős szelek vagy hőkülönbségek miatt.


A vörös törpékhez az életzóna sokkal közelebbi keringési pályán van és viszont sok a fler és kitörési jelenségek sokkal nyugtalanabb felszínű csillagok, annak ellenére hogy alacsonyabb a hőmérsékletük. (Viszont a gravitáció is kisebb ami összetartja és a mag is közelebb van a felszínhez!)


Ezek emiatt az ionizáló sugárzásokból is mint a röntgen és UV többet sugároznak és a közelebbi pályán az még kevésbé szóródva éri a bolygót.


Ha van is ott élet akár többsejtű is egy vastag óceán mélyén keresendő. Esetleg a sötét oldalon vulkánoknál akár a felszínen is.

2020. ápr. 3. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!