Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A C-vitamin savas, akkor...

A C-vitamin savas, akkor miért lúgosítja a szervezetet? (Tételezzük fel, hogy lehetséges a test pH-jának ilyen fajta változtatása)

Figyelt kérdés

Sziasztok!

A kérdés adott, rengeteg helyen olvasni (itt GYK-n is, azért teszem fel itt)

A zárójelben lévő részhez pedig annyit, hogy tudom, a test pH-ja adott, amit nem lehet befolyásolni ételekkel, sokan azonban az ellenkezőjét állítják, ezt azt hiszem nem kell részletesebben kifejtenem. A kérdésem az főleg az utóbbi csoporthoz szól. Bár igazából bárkihez, aki el tudná magyarázni, hogy lehet az, hogy 2 sav egymást lúgosítja?

Köszönöm előre is a válaszokat!



2020. ápr. 6. 22:26
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
83%

"a test pH-ja adott, amit nem lehet befolyásolni ételekkel, sokan azonban az ellenkezőjét állítják, ezt azt hiszem nem kell részletesebben kifejtenem"


Tök mindegy mit állítanak a femina meg az nlcafé kaliberű oldalak. Ha megeszel 2 kg narancsot se változik a vérplazma pH. Ez nem olyan dolog, hogy ezt vitatni lehet, mert vannak pH-mérők...


Másrészt: A savak ugyanakkor csökkentik a gyomornedv termelését, ami ugye a sósavtól savas, de ez nem lúgosítás. A gyomorba kerülő savak gátolják a gasztrin elválasztását, aminek többek között az a feladata, hogy fokozza a savszekréciót. Ez azt jelenti, ha savak kerülnek a gyomorba, csökken a savak elválasztása. De ez nem lúgosítás, hanem egy tartalékmechanizmus a szervezet részéről.

2020. ápr. 6. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Ez a 'tartalékmechanizmus' amit te említesz összeegyeztethető az alábbi állítással? Forrás: GYK-s önjelölt tudós :D



"...A C-vitaminban szén, hidrogén és oxigén van, lúgosító és gyulladáscsökkentő hatású (többek között) A kalcium-oxalát vesekő úgy képződik, hogy a savas felé tolódott kémhatású vérben a test kalciummal igyekszik ellensúlyozni a savasságot. A kalciumot D-vitaminhoz köti (szerves kötésbe, ez a keláció). Ha nincs elég D-vitamin, amiből ugyebár napozással sem képződik elegendő, akkor a kalciumionhoz más kapcsolódhat, a kő esetében 2 szénatom és azokhoz 2-2 oxigénatom, ez pedig szépen elkezd növekedni, ahogy egymáshoz kapcsolódnak a molekulák..."

2020. ápr. 6. 22:49
 3/12 anonim ***** válasza:
70%
Ha a lúgosításról olvasok, nekem mindig 200-ra ugrik a vérnyomásom az ilyen hülyeségektől. Ez az egész témakör hogy 'lúgosítás', ez így nincs. Kitaláció, hatástalan, durva szakmai tévedések és hiedelmek övezik. Hiszékeny páciensek esetén kiváló pénzgenerátor (méregdrága lúgosító teák eladásakor jól jön), de ezek a teák annyira lúgosítók, mint amennyire az ökör segge fuvola. Inkább egy valóságshow-celebhez hasonlítanám: jól néz ki, szép csomagban van, de igazából nem csinál semmit. A kalcium-ionoknak meg semmi köze a pH-hoz, még akkor sem, ha feltételezzük a szervezet pH-jának tologathatóságát (ami amúgy nem lehetséges). Nincs az az oldat a világon, amelyben a kalcium-ionok bármilyen formában is befolyásolnák a pH-t.
2020. ápr. 6. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
42%

Értelmes ember ma már nem beszél lúgosításról.

Pont.

2020. ápr. 7. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Annyi mindenesetre tény, hogy egész életemben sok volt a gyomorsavam, és lokális ellenszernek mindig valami savas dolog (pl. citromos víz, alma, egyéb savanyú gyümölcsök). Valójában észrevétlenül ettől alakult ki, hogy a savas ételeket sokkal jobban szeretem. Ez egybevág az #1 válasz bekezdésével és a gasztroenterológus orvosok jóváhagyásával.
2020. ápr. 7. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Ezt alighanem egy orvos írta, ez hibás?

"A vesében folyamatosan termelődik a vér ultrafiltrátuma, primer vizelet, mely a sejtes elemektől kerül elválasztásra. A primer vizeletben természetesen jelen van a sav és bikarbonát is a vér koncentrációjának megfelelően. A táplálék savfeleslege esetén a bikarbonát kiválasztást alacsonyan kell tartani, másrészt pedig fokozni kell a sav kiválasztást. Tehát a vesék kontrollálják a bikarbonát és a Hidrogén ion kiválasztását.

A bikarbonát reabszorbciója többnyire a proximális tubulusban, kisebb részt a tubulusokban történik. A H2O a tubulus sejtekben H+ -ra és OH- -ra hasad a karboanhidráz enzim segítségével. Az OH reagál a CO2-vel, HCO3 -má, mely visszakerül a peri-tubuláris kapillárisokba, miközben a H+ a tubulus lumenben kiválasztódik a frissen szűrt HCO3 -mal CO2 -dá és H2O -vá reagál, ami szintén reabszorbeálódik. Az így reabszorbeált HCO3 ionok újra szintetizálódnak és nem azonosak a szűrt ionokkal. Az effektív cirkulációs volumen mellékterméke (pl. a diuretikum terápiánál) növeli a HCO3 reabszorbciót, addig a parathromon (PTH) emelkedése válaszként a savterhelésre csökkenti a HCO3 reabszorbciót. A PCO2 emelkedése viszont nagyobb HCO3 ion rebszorbcióhoz vezet, ezzel szemben a Clór hiány (mely többnyire volumen hiány) megnövekedett Na+ reabszorbciót eredményez, valamint megnövekedett HCO3 iontermelést a proximális tubulusban.

A sav aktívan kiválasztódik a proximális és disztális tubulusokban, ahol a vizelet pufferéhez kötődik, főleg a a szabad szűrt HPO4 -hez, a kreatininhez, húgysavhoz és ammóniához, hogy azután a szervezetből kiürüljön. E szempontból a legfontosabb anyag az ammónia (NH4), mely éppúgy a vesesejtekből szabadul fel, az elsődleges vizeletben, ahol megköt egy protont és ezzel az ammónium-ionná (NH4 -) alakul. Az NH4 -töltése alapján, nem tud visszakerülni a vesesejtekbe, hanem primeren a vizeletben marad, és végül a vizelettel távozik."

2020. ápr. 7. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Wadmalac ***** válasza:

Hát ugyan biológus nem vagyok, de a linkelt leírás szerintem arról szól, hogyan szabályozza a szervezet a vér pH-ját.

Mert szabályozza, ezért nem változik semmit a bevitt ilyen-olyan "lúgosító" étrendkiegészítő csodáktól sem.

Gondolom jelentős kiválasztási betegség kellhet ahhoz, hogy ez megváltozzon. És valószínűleg abból hamar lesz temetés.

2020. ápr. 7. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Hát, az nem volt kérdés, miről szól a részlet. :D

Az volt a kérdés, igaz-e? Mert ha igen, akkor legalábbis esély van rá, hogy amit utána ír, az is igaz. Na, utána a lúgosítás-savasítás kérdéséről értekezik.

2020. ápr. 7. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Wadmalac ***** válasza:

"Mert ha igen, akkor legalábbis esély van rá, hogy amit utána ír, az is igaz. Na, utána a lúgosítás-savasítás kérdéséről értekezik."


Hát, azt mondják, a legnagyobb hazugság a féligazság.

Lehet, hogy az eleje igaz, de attól még a vége lehet kamu.

2020. ápr. 7. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Azt hiszem a kérdésemet nem a 'Tudománok' kategóriába kellett volna feltennem, sokkal inkább az 'Egészség' kategóriában :D

Engem olyan emberek válasza érdekelt volna, akik szerint a C-vitamin lúgosít. Kiváncsi lettem volna valami magyarázatra, mint ahogy az első válaszoló is kezdegette. Lehet poénból ki kellene írni az 'Egészség' kategóriába is, kiváncsi lennék milyen hozzászólások érkeznének :D

2020. ápr. 7. 20:25
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!