Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ikerparadoxont érthetően...

Az ikerparadoxont érthetően elmagyarázná valaki?

Figyelt kérdés
Egy ikerpár egyik tagja fénysebességgel utazik vhol a világűrben a másik tagja a Földön éli tovább mindennapjait. Évek múlva ha az űrutazó tag visszatér, nem öregedett annyit mint a Földön maradt testvére, holott ugyanannyi idő telt el. Mi köze van a sejtek, és az emberi szervezet működéséhez a fénysebességnek? Mi az összefüggés eközött?

2020. ápr. 6. 22:53
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

"Mi köze van a sejtek, és az emberi szervezet működéséhez a fénysebességnek?"

Közvetlenül nincs közük egymáshoz. Az emberi szervezet, és általában a jelenségek, pl. kémiai reakciók, fizikai folyamatok, stb. mind valamilyen ütemben zajlanak. Ezt az "ütemet" nevezhetjük mondjuk időnek. (Ez nem definíció, csak egy gyenge hasonlat.) Az idő viszont eltérő körülmények esetén eltérő sebességgel halad (ha lehet ezt így mondani.) Az űrhajó ideje például lelassul a földi időhöz képest, tehát az ott lezajló folyamatokhoz több idő kell, egy földi órán mérve. Vigyázat, az űrhajóban nem lassul le semmi, csak kívülről nézve látszik úgy. Igazából az idő relatív voltára nehéz ráérezni, például hogy mi a különbség a földi idő és az űrhajó ideje között.

Mondjuk egy gyerek labdát pattogtat az udvaron. Ezt filmre vesszük, és lassítva játsszuk vissza. Nekünk olyan, mintha a gyerek ideje lelassult volna, de attól még az eredeti gyerek az udvaron ebből nem érzett semmit, sőt akármilyen sebességgel visszajátszhatjuk, a gyerek ugyanolyan jól fog szórakozni.

Na ezt képzeld el élőben, nem visszajátszással. Az űrhajón a Földről nézve lelassulni látszik az idő, de aki az űrhajóban van, ebből semmit nem fog érezni, ahogy a sejtjei is a hajó saját ideje szerint működnek. Számára a külvilág ideje fog torzulni. És egyik sem abszolút idő, egyikre sem mondhatjuk, hogy az az "igazi" idő.

(Van persze tudományosabb válasz is a kérdésre, és most csak hétköznapi módon próbáltam leírni a lényeget.)

2020. ápr. 6. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, pontosan ilyen magyarázatot szerettem volna kapni!
2020. ápr. 7. 00:33
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
( "fénysebességgel utazik" - Annyit azért pontosítsunk, hogy egyrészt fénysebességgel nem tud utazni, másrészt az idődilatációhoz nincs is rá szükség. A műholdak például sokkal lassabban keringenek a fénynél, mégis mérhető az időbeli eltérés. )
2020. ápr. 7. 03:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
70%
Egyébként sosem értettem, hogy ez miért paradoxon?
2020. ápr. 7. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"Az eltérés az elmélet által pontosan meghatározott, matematikailag ellentmondásmentes és kísérletileg ellenőrzött; ennek ellenére hagyományosan paradoxonnak nevezik, mert a jelenség egy kézenfekvő, de hibás elemzése önellentmondásra vezet."

[link]

2020. ápr. 8. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Köszi a választ! De hol itt az “önellentmondás”? Az, hogy az ikrek pont ugyanannyi idősek a modern fizika szerint ugye már nem igaz, de eddig sem ez volt az “ikerség” lényege, hanem az, hogy egy anya ugyanazon a napon hozta őket világra. Persze ebből az időről alkotott hagyományos felfogásunk szerint az is következik, hogy ugyanannyi idő telt el a születésük óta..., hm szóval nem egyszerű...
2020. ápr. 8. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!