Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a keménység mértékegysége?

Mi a keménység mértékegysége?

Figyelt kérdés

Ha a tömeget kilogrammban és az anyagmennyiséget mólban mérjük,akkor az anyagnak a keménységét (tehát hogy mekkora erőt bír ki,mielőtt eltörik) milyen mértékegységgel mérik,a keménységnek van SI mértékegysége ?

(Wikipédia linket/értelmetlen válaszokat NEM kérek T_T)



2020. ápr. 8. 15:50
1 2
 1/19 anonim válasza:
81%
Rockwel
2020. ápr. 8. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim válasza:
Nekünk, egyszerű halandóknak nem áll a rendelkezésünkre olyan elfogadott mértékegység a keménységre, mint a tömegre a kg, vagy a hosszúságra a cm.
2020. ápr. 8. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:

Úgy tűnik a zárójelen belülit nem olvastátok,ugye ? T_T

Úgy értem hogy például a gyémántnak a keménységét miben mérik ?

2020. ápr. 8. 16:03
 4/19 anonim válasza:
100%
A gyémánt keménységére nem találtam konkrét mértékegységet, de úgy tűnik, hogy a Mohs-féle keménységi skálán osztályozzák más ásványokkal együtt.
2020. ápr. 8. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2020. ápr. 8. 16:10
 6/19 Koplárovics Béci ***** válasza:
79%
A keménységet valóban skálán mérik, de szerintem te nem arra vagy kíváncsi. Te inkább a nyomószilárdságra lehetsz kíváncsi. Mivel ez is egy erő/felület hányados, ezért a mértékegysége is hasonló a nyomáséhoz, de itt inkább a N/mm2-t használják a N/m helyett (a felület mérete miatt). Esetleg érdekelhet még a húzó- és/vagy szakítószilárdság is.
2020. ápr. 8. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

Igen erre gondoltam :D

Ámbár engem meglep hogy nem adtak neki egy szép nevet mint amilyen a Kandela vagy a Watt vagy a Lumen

Meglepő

2020. ápr. 8. 16:27
 8/19 Koplárovics Béci ***** válasza:
63%
Mivel maga a mértékegység tulajdonképpen ugyanaz, nyugodtan használhatod a Pa(scal) mértékegységet rá a megfelelő prefixekkel.
2020. ápr. 8. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 Wadmalac ***** válasza:

"Te inkább a nyomószilárdságra lehetsz kíváncsi."


Még az is sántít, bár közelít.


"tehát hogy mekkora erőt bír ki,mielőtt eltörik"


Ez a megfogalmazás éppenséggel még csak nem is a nyom-, hajlító-, szakítószilárdság esete.


Rossz fogalmazás, hiszen az anyagok túlterhelve nem csak törhetnek, simán képlékenyen, maradandóan deformálódhatnak is.


Az a baj, hogy a kérdezőt sok hiányzó szilárdságtani ismerettel kéne felvértezni, hogy megértse, amit ő keres, az NEM egy darab SI mértékegység, hanem egy komplett anyagkutatási, mérnöki terület, tucatnyi különböző aynagjellemzővel és ezek mértékegységeivel.


Szakítószilárdság, folyáshatár, fajlagos törőmunka, rugalmassági modulusz, különböző keménységmérési módszerek, ezek eltérő mértékegységei (HRV, HRC, HRB, Poldi-féle keménység, Mohs-skála stb.).

És még vagy egy maroknyi másik.


Konkretizálni kéne, milyen anyag, milyen jellegű terhelés alatt és akkor közelebb járunk ahhoz, hogy megadhatóak legyenek a jellemzők és mértékegységeik.

2020. ápr. 9. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

értem,nem gondoltam volna hogy ez ENNYIRE komplex :O

köszönöm a választ

2020. ápr. 9. 17:00
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!