Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ember - vagy legalábbis a...

Az ember - vagy legalábbis a fényszennyezés megjelenése - előtti korban, az éjszakai égbolt szabad szemmel is ilyen volt?

Figyelt kérdés

Az ember előtti és az olyan korokban, amikor még max. tábortüzek fénye világította meg az éjszakai égboltot.


[link]


[link]


[link]


2020. ápr. 26. 19:13
 1/8 anonim ***** válasza:
50%
Kétlem, hogy szabad szemmel ennyire látható lett volna az égbolt
2020. ápr. 26. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 dellfil ***** válasza:
100%

Persze, hogy nem ilyen volt. Egy kicsit látványosabb.

Természetesen csak tiszta éjszakákon. Akkor "csillagosabb" volt az ég.

Nagyon sokat számít ám a városok, nagy települések, kivilágítottsága, az égre vetülő fénypászmák "csillagelnyomó" hatása. A városi (éjszakai) égbolt ebből a szempontból egy kudarc. Semmi. Tán néhány "fényesebb" csillag pislákol. Oszt jóccakát. :D

Hosszasan folytathatnám, de... kezdjünk populárissal. (És valószínű azzal is folytatjuk. És fejezzük be.. :DD)


[link]


Tudod mit? Ide nyomom az egész ilyesmit.


[link]


Van azért más is!

Beírtam: "a kivilágított Föld". Ezt kaptam (millió más mellett:


[link]


A többi: :D


[link]


Na jó. Sok mindent lehetne még mondani, de minek?


dellfil

2020. ápr. 26. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Pedig lényegesen láthatóbb volt, de azért ma is ha valaki olyan helyen jár, vidéken, de még inkább a természetben, ember nem lakta helyeken, akkor a városihoz képest meglepő látványban lehet része. Leginkább az olyan természeti helyek jöhetnek szóba, ahol város még a távolban sincs, mert a városok fölött és körzetében is van egy fényes övezet és még az is befolyásolja a látványt.


Ezt nevezik fényszennyezésnek. Mint egy teliholdas éjszaka is, csak a Hold miatt kevesebb csillag látszik és a látási viszonyok egész jók világítás nélkül is. De ugyanez a legtermészetesebb változatában, amikor egyszerűen csak nappal van, feljön a Nap és a fénye elnyom minden csillagot. Na ugyanez a jelenség az összes fény esetében jelen van, de nyilván a Nap fénye a legerősebb. Ettől még kisebb fények összessége is ami a városokban szokásos módon előfordul, az is okoz egy szórt fénygyűrűt a városok fölött. Itt egy példa kép, hogy lássad mi ez, van a város fölött egy szórt fény búra. Ez a szórt fénybúra a fényszennyezés, és bizony ez nem csak a fotókon látszik, hanem élőben is, nyilván várostól függően változik.

[link]

[link]


Egy Bortle-skála nevű mérési fokozatokban számszerűsítik a csillagok megfigyelhetőségének mértékét. Erre volt ott példa dellfil linkjei között. Itt egy a NASA oldaláról is, ez kellően nagy és kinagyítva látod igazán, hogy ez tényleg nagy különbség:

[link]


Bortle-skála[bevezető szerkesztése]

[link]

2020. ápr. 26. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Csináltam neked egy képet, ahol beállítottam, hogy olyan természeti helyen ahol még város sincs, ott nagyjából hogyan látszanak a csillagok. Mert amiket linkeltél azok eleve látványosra készített asztrofotók és minden ilyen eleve hosszú expozícióval készül, akkor meg minden apróság is felerősödik.

[link]

2020. ápr. 26. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Vagyis az égbolt az fekete, nagyon az. Nem olyan szép világoskék mint a linkeken. Talán még kicsit nagyon le is vettem a látható csillagok mennyiségét, tehát egy kicsit még tegyél rá. De valami ilyen az alap.
2020. ápr. 26. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Alapból olyan 2-3000 csillagot kellene látnod az Alföld közepén.
2020. ápr. 26. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

A kérdésben linkelt képek hosszú expozícióval készülnek, minimum olyan érzékenységű szenzorokkal, mint a szemed, de inkább jobb.


Szóval, ha megfelelően fényszennyezés-védett helyen hanyatt vágod magad, egy halovány részét láthatod, de ilyen szépségben sehogy.


Lehet, hogy pár tízezer éve még jobb volt az éjjellátó képességünk.


Egy bagoly valószínűleg látná ugyanezt, ami a fotókon van, csak őt nem érdekli.

2020. ápr. 27. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 TappancsMancs ***** válasza:
100%
A 4-esben a képet tapasztalat alapján igyekeztem beállítani. Volt olyan amikor függőágyban aludtam, városoktól távol, erdő közepén egy tisztáson és ... szóval nagyjából a kép olyan. Talán annyit lehet hozzátenni, hogy a csillagok így digitálisan nem olyanok, mert nincs akkor a fényerejük, mint a valóságban. Valami olyat képzelj el, hogy nagyon pici fénypontok, de a nagyobb csillagoknak erős fénye van. És még a halványabbak is jól látszanak. A képhez képest sokkal erősebb fénypontokat látni, azt nem lehet visszaadni így képen.
2020. ápr. 27. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!